V Indii se kus ledovce zřítil do přehrady. Pohřešují se desítky lidí

Na severu Indie se v neděli odlomil kus himálajského ledovce a zřítil se do místní přehrady, což způsobilo záplavy. Přinejmenším sedm lidí zemřelo a dalších 125 osob se pohřešuje, ale jejich počet ještě může růst, informovala agentura Reuters s odvoláním na představitele severoindického státu Uttarákhand. Agentura AP hovoří o nejméně devíti mrtvých a 140 pohřešovaných. Povodeň zřejmě zničila jednu vodní elektrárnu a druhou poškodila. Úřady nařídily evakuaci vesnic v okolí řeky Alaknanda. Vláda na místo vyslala pomoc a záchranáře.

Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují množství vody, která se valí oblastí a devastuje ji, píše na svém webu BBC. Zveřejnila také video, na kterém je vidět, jak proud vody strhává část přehrady.

Podle agentury AP povodeň zničila vodní elektrárnu Rišiganga a vodní elektrárnu Dhauliganga poškodila. Velký počet pohřešovaných tvoří právě pracovníci elektrárny Rišiganga, podotkla později agentura Reuters. Záplavy poškodily i zatím neupřesněný počet domů.

Údaje o neštěstí se však v různých médiích od začátku místy liší. Reuters původně psal, že úřady měly obavy ze smrti až 150 lidí. AP píše s odvoláním na své zdroje o 140 pohřešovaných v obou vodních elektrárnách.

U elektrárny Dhauliganga se nachází tunel, ve kterém zůstalo uvězněných nejméně 16 lidí, uvedla AP s odvoláním na mluvčího místní policie. Reuters později bez podrobnějších detailů uvedl, že dvanáct lidí z jednoho tunelu se povedlo zachránit a další uvázlé v jiném tunelu se záchranáři snaží vyprostit.

Na řece Alaknanda a jejích přítocích se nachází několik vodních elektráren. Šéf policie ve státě Uttarákhand Ašok Kumar podotkl, že úřady další přehrady v oblasti evakuovaly.

Hladina řeky se postupně stabilizuje

„Přišlo to velmi rychle, nebyl čas nikoho varovat. Měl jsem pocit, že svět byl smeten,“ řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel vesnice Raini, který popsal, že se údolím valila lavina prachu, kamení a vody. Místní obyvatelé se podle něj obávají, že zemřeli pracovníci tamní vodní elektrárny a také vesničané, kteří kolem řeky hledali dřevo nebo pásli dobytek. „Vůbec netušíme, kolik lidí je pohřešováno,“ dodal. 

Hladina řeky Alaknanda se postupně stabilizuje. „Úroveň hladiny je nyní metr nad normálem, ale průtok se už snižuje,“ uvedl na Twitteru Trivendra Singh Ravat, představitel státu Uttarákhand. 

Indický premiér Nárendry Módí sdělil, že situaci neustále sleduje. „Indie stojí při Uttarákhandu a národ se modlí za bezpečnost všech, kdo tam jsou,“ napsal na Twitteru. Ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že na místo míří letecky záchranáři, aby pomohli místním úřadům se záchrannými pracemi. Armáda do oblasti vyslala vojáky.

Bleskové záplavy a sesuvy půdy jsou ve státě Uttarákhand poměrně časté. V roce 2013 zapříčinily silné deště ničivé povodně, které zabily skoro šest tisíc lidí. Média neštěstí označovala za „himalájské tsunami“, jelikož voda s bahnem a kamením, která se valila z hor, smetla domy, silnice i mosty.