V bojích v Afghánistánu dnes zahynuly tři děti

Kábul – Při několika atentátech dnes v Afghánistánu zahynuly tři děti a přes dvacet osob bylo zraněno. Dva z pumových útoků se odehrály v Laškargáhu, hlavním městě provincie Holmane. První bomba vybuchla před bankou v centru města, nedaleko budovy telekomunikací, druhá poblíž střední školy. Mezi raněnými jsou hlavně civilisté, ale také jeden afghánský voják.

Brzo ráno odpálili ozbrojenci raketu na letišti ve východoafghánské provincii Nangarhár. Munice ale dopadla i na obytný dům, zabila dvě děti a zranila čtyři dospělé. Mrtví jsou i na severozápadě země, kde se tálibánci střetli s afghánskými vojáky. Guvernérův mluvčí řekl, že za útokem jsou islámští radikálové, kteří znovu zaútočili na civilisty.

Vzrůstající násilí v Afghánistánu dokládá i nová zpráva OSN, kterou předložil Radě bezpečnosti generální tajemník Pan Ki-mun. „Protivládní síly stále útočí na civilisty, zástupce vlády i zahraniční vojáky. Celková bezpečnostní situace se nezlepšuje,“ napsal Pan Ki-mun. Také jednotky NATO souhlasí s tím, že Afghánistán zůstává i devět let po svržení Tálibánu nebezpečnou zemí.

Útoky v Afghánistánu (zdroj: ČT24)

Tálibánci útočí čím dál častěji i proti civilistům

Tálibánci útočí nejen proti bezpečnostním silám, ale čím dál častěji i proti civilistům. Víc než 2 400 jich přišlo o život jen v loňském roce, to je nejvíc od začátku konfliktu v roce 2001. Počet bombových útoků se zvedl o pětačtyřicet procent. V Afghánistánu slouží 142 tisíc zahraničních vojáků, kteří proti Tálibánu chystají rozsáhlou ofenzivu.