Útoky okupantů poničily ukrajinský přístav a zabily dva lidi, nálety dronů hlásí Rusko

Ruský útok drony Šáhed v noci na čtvrtek poničil přístavní infrastrukturu, obilné silo a administrativní budovy v okrese Izmajil v Oděské oblasti na jihozápadě Ukrajiny. Jeden člověk byl při útoku zraněn, oznámil předseda oblastní správy Oleh Kiper. Rusko oznámilo nálety dronů na řadě míst země. Ruské ostřelování zabilo ve čtvrtek člověka v Chersonské oblasti, další oběť za poslední den hlásila už ráno Záporožská oblast.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Útok na klíčový říční přístav na Dunaji byl čtvrtý za posledních pět dní, uvedl Kiper. Zraněným civilistou je podle něj řidič kamionu, který utrpěl lehké poranění nohy.

Ukrajinská armáda uvedla, že v noci sestřelila 25 z 33 bezpilotních letounů, které podle ní vypustilo Rusko. Většina z nich mířila na Oděskou oblast, ale některé cílily také na severoukrajinskou Sumskou oblast. 

Od letošního července, kdy Rusko opustilo dohodu o ukončení jeho blokády ukrajinských černomořských přístavů, Moskva na ukrajinské říční přístavy na Dunaji útočila opakovaně. Řeka v oblasti tvoří hranici mezi Ukrajinou a členem NATO Rumunskem, přístavy jsou důležité pro vývoz ukrajinského obilí.

Dva mrtví po ruském ostřelování

Při ostřelování obce Odradokamjanka v jižní části Chersonské oblasti zemřel ve čtvrtek padesátiletý muž, dva další lidé utrpěli zranění, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin.

Jednoho mrtvého a šest zraněných po sobě nechaly za poslední den ruské útoky v Záporožské oblasti, sdělil ve čtvrtek ráno předseda tamní oblastní správy Jurij Malaško. Rusové podle něj útočili drony, raketami i dělostřelectvem na tři desítky obcí, zabili osmašedesátiletého muže v obci Stěpnohirsk.

Ukrajina se vzpamatovává po středečním ruském útoku ve městě Kosťantynivka ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Na tamním tržišti podle čtvrteční aktualizované bilance zahynulo šestnáct lidí a 33 osob utrpělo zranění, uvedlo ministerstvo vnitra. Ve středu se hovořilo o sedmnácti obětech. Policie vyloučila, že se jednalo o dělostřelecký útok, jak uváděly původní informace.

Jako nejpravděpodobnější se podle ukrajinských médií jeví varianta, že na tržiště dopadla raketa S-300.

Drony nad Ruskem

Drony se v noci na čtvrtek objevily i na několika místech nad Ruskem. Moskevský starosta Sergej Sobjanin uvedl, že protivzdušná obrana zmařila pokus bezpilotního letounu o útok na Moskvu. Trosky dopadly poblíž města Ramenskoje asi padesát kilometrů východně od ruské metropole, žádné škody podle Sobjanina nezpůsobily.

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev uvedl, že jeden sestřelený bezpilotní letoun spadl v centru Rostova na Donu a poškodil několik automobilů a fasády tří budov. Jeden člověk podle něj utrpěl zranění, které si nevyžádalo hospitalizaci.

Ukrajinská agentura Unian s odvoláním na kanály na komunikační platformě Telegram uvedla, že až tři výbuchy v centru Rostova na Donu nastaly v místech, kde se nachází velitelství Jižního vojenského okruhu ruské armády. To je zodpovědné za vedení operací na Ukrajině. V případě útoku v Moskevské oblasti bylo podle ní zasaženo mezinárodní letiště v Žukovském. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Cílem náletu dronu se nad ránem stalo také město Brjansk, který stejně jako Rostov na Donu leží nedaleko hranic s Ukrajinou. „Padající trosky částečně poškodily zasklení budovy železniční stanice Brjansk I, nádražní náměstí a několik automobilů,“ uvedl gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz. Útok si podle něj nevyžádal žádné zraněné.

Zadržený velitel moskevské protivzdušné obrany

Dronové útoky hlásí Moskva a další ruské regiony v poslední době prakticky každý den. Kyjev se k této vzdušné kampani oficiálně nehlásí. Podle analytiků však útoky dokazují, že Ukrajina je schopna zasahovat, či alespoň ohrožovat cíle i hluboko v ruském týlu.

Moskevská protivzdušná obrana sklízí kritiku, že nedokáže zastavit všechny drony letící na město. Ruští vyšetřovatelé nyní navíc zadrželi generála Konstantina Ogijenka, který měl na starosti právě protivzdušnou obranu nad Moskvou. Stíhají ho kvůli podezření z korupce. Ogijenko a další ruský generálmajor Dmitrij Běljackij podle obžaloby usilovali o úplatek v hodnotě sedmi milionů korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko masivně útočilo na Ukrajinu, Polsku pomáhala s ochranou vzdušného prostoru i česká armáda

Rusové provedli další masivní raketový a dronový útok na Ukrajinu. V Kyjevské oblasti zasáhli mimo jiné železniční nádraží a zranili několik lidí. Škody jsou ale v řadě dalších regionů včetně Lucké oblasti na západě země. Ruské údery zasáhly ukrajinskou energetickou infrastrukturu v osmi oblastech, a způsobily tak výpadky dodávek proudu. Kvůli náletu vzlétlo polské letectvo k ochraně polského vzdušného prostoru, za spolupráci poděkovalo i české armádě.
09:12Aktualizovánopřed 2 mminutami

Zuckerbergův sen o virtuálním světě zmírá. Investice do projektu vysychají

Před pěti lety si šéf Facebooku Mark Zuckerberg vysnil virtuální svět, kde budou žít miliardy uživatelů. Investoval do něj v přepočtu nejméně 1,5 bilionu korun, ale bez větších úspěchů. Podle aktuálních informací nyní myšlenku pomalu opouští.
před 12 mminutami

Afghánistán hlásí po ostřelování s Pákistánem čtyři mrtvé civilisty

Afghánské úřady tvrdí, že nejméně čtyři civilisté zahynuli v pohraniční oblasti země při ostřelování s Pákistánem. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců.
08:40Aktualizovánopřed 48 mminutami

Sýrie se vzpamatovává z diktatury a války

Sýrie se sice v prosinci 2024 zbavila diktatury Bašára Asada, návrat do normálu ale potrvá dlouho. Zatím jen malá část ze zhruba sedmi milionů uprchlíků se vrátila do Sýrie, stále se od konce občanské války pohřešuje na 200 tisíc lidí. Nezaměstnanost dosahuje v některých oblastech až devadesáti procent, dodávky pitné vody a elektřiny jsou spíše výjimkou. Sýrie se potýká také se stovkami tisíc vysídlenců v uprchlických táborech. Vláda v čele s prezidentem Ahmadem Šarou se sice snaží o stabilizaci země, přesto na mnoha místech stále doutná napětí. Město Homs se koncem listopadu dostalo do titulků médií kvůli nálezu zavražděného beduínského páru ve svém domě. Úřady zareagovaly zákazem vycházení.
před 2 hhodinami

Pokrok k míru závisí na ochotě Ruska, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci USA a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o něj a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i v sobotu.
01:17Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda v pátek oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šaráa ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 10 hhodinami

Zemřel architekt Tančícího domu Frank Gehry

Ve věku 96 let zemřel americký architekt Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze, píše deník The New York Times. Stalo se tak po krátkém respiračním onemocnění v jeho domě ve městě Santa Monica v Kalifornii, sdělila listu jeho spolupracovnice Meaghan Lloydová.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...