Útok, který nechal USA na suchu. Colonial Pipeline obnovuje provoz palivové sítě

Americká společnost Colonial Pipeline začala obnovovat provoz sítě produktovodů, který minulý týden zastavil útok hackerů. Návrat k normálu nicméně potrvá několik dní, uvedla ve středu firma, která je největší svého druhu ve Spojených státech. Denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů paliva a využívá k tomu síť potrubí o celkové délce zhruba 8850 kilometrů. Podle analytiků může trvat až dva týdny, než se dodávky vrátí na původní úroveň.

Zařízení Colonial Pipeline se dříve stala terčem takzvaného ransomwaru, což je vyděračský program, jenž nejprve zablokuje přístup k systému a poté za odblokování požaduje výkupné. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že společnost nemá v úmyslu žádné výkupné platit.

Jedná se zatím o nejvážnější útok na americkou energetickou infrastrukturu. Firma Colonial Pipeline uvedla, že při vyšetřování útoku spolupracuje s odborníky na kybernetickou bezpečnost a před obnovením provozu přijala další bezpečnostní opatření.

Podnik je největším provozovatelem sítě potrubí pro přepravu ropných produktů v USA a hlavním dodavatelem pohonných hmot pro jihovýchod země. Zastavení provozu v tomto regionu způsobilo nedostatek pohonných hmot a u čerpacích stanic se před letní sezonou tvořily dlouhé fronty. Průměrná cena benzinu vystoupila na maximum od října 2014.

Distribuční síť potrubí Colonial Pipeline
Zdroj: Reuters

Výkupné

Po útoku společnost Colonial Pipeline zaplatila podle agentury Bloomberg hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů (105 milionů korun) jako výkupné. Agentuře to řekly zdroje obeznámené s transakcí. 

Podle nich platba proběhla ve formě nesledovatelné kryptoměny již v pátek, a to několik hodin po útoku. Na oplátku údajně Colonial Pipeline od hackerů obdržela dešifrovací nástroj k obnovení zablokované počítačové sítě. Nástroj byl ale tak pomalý, že firma ve snaze o obnovení sítě dál používala své vlastní záložní systémy, píše Bloomberg.

Zástupci firmy se k těmto informacím odmítli vyjádřit.

Biden podpořil kybernetickou bezpečnost

Síť potrubí Colonial Pipeline vede od rafinerií na pobřeží Mexického zálivu až směrem na východ USA. Společnost uvádí, že na zásobování východního pobřeží pohonnými hmotami se podílí asi ze 45 procent.

Americký prezident Joe Biden v reakci na útok podepsal vládní nařízení, jež má zlepšit kybernetickou bezpečnost v zemi a ochránit vládní sítě. Nařízení odstraňuje překážky, které v současnosti existují při sdílení informací v případě narušení bezpečnosti mezi vládou a soukromým sektorem. Zpřísňuje i standardy digitální bezpečnosti ve federální vládě, jako je použití vícefaktorového ověřování, a stanovuje vylepšené standardy pro software prodávaný vládě.