USA přestanou plnit dohodu o raketách, pokud se jí Moskva nezačne řídit

Spojené státy přestanou za 60 dní plnit podmínky smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), pokud do té doby nezmění Rusko svůj přístup ke smlouvě a nezačne její podmínky plnit také. Po jednání ministrů zahraničí členských států NATO to oznámil šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí Severoatlantické aliance. Moskva ale i nadále trvá na tom, že ustanovení dokumentu nijak neporušila.

„Přistupujeme k tomu z několika důvodů. V první řadě proto, že kroky Ruska hluboce podkopávají bezpečnost Spojených států a bezpečnost našich spojenců a partnerů,“ vysvětlil Pompeo. Pro Spojené státy podle něj nemá smysl, aby zůstávaly svázány podmínkami dohody, které je omezují v případné odpovědi.

Podle Pompea je jen na Kremlu, zda se smlouvu z roku 1987 rozhodne zachránit. Ministr prohlásil, že nyní má Rusko rozmístěno několik praporů těchto raket, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu. „Rusko obrátilo trend snižování jaderného nebezpečí v Evropě, kde má Amerika desetitisíce vojáků a kde žijí a pracují miliony našich civilistů,“ zdůraznil. V nebezpečí je podle něj také daleko větší počet občanů evropských zemí.

Moskva ale obvinění USA znovu odmítla. „Rusko striktně dodržuje ustanovení smlouvy (INF) a americká strana to ví,“ prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Washington dal Moskvě 60 dní

Pokud ruská strana svůj přístup nezmění, začne za 60 dní běžet půlroční „výpovědní“ lhůta, kterou smlouva INF předpokládá, oznámil Pompeo. „V oněch 60 dnech nebudeme vyrábět, testovat nebo rozmísťovat žádné systémy (které by INF porušovaly)… a uvidíme, co se stane,“ dodal americký ministr. Ruská strana však podle něj zatím nijak nedává najevo, že by měla zájem své chování změnit.

Ruské porušování podmínek dohody INF podle Pompea nelze vidět odděleně od dalších kroků na mezinárodní scéně, například v Gruzii, na Ukrajině, v Sýrii, při vměšování do voleb v jiných zemích či při pokusu otrávit někdejšího agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. 

NATO za rozhodnutím Američanů stojí

Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí NATO; ministři zahraničí celé Aliance ve společném prohlášení uvedli, že Rusko vývojem a rozmístěním raketového systému 9M729 hrubě smlouvu INF porušuje. Systém podle NATO představuje výrazné riziko euroatlantické bezpečnosti.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka není dlouhodobě možné, aby jedna strana smlouvu porušovala a druhá se jí řídila. „Chápeme americký postoj. Pro ČR a celou řadu spojenců je ale také důležité pokračovat v úsilí o mezinárodní odzbrojení. Tato smlouva je důležitým pilířem režimu kontroly zbrojení v Evropě,“ připomněl Petříček.

Írán nebo Čína nejsou smlouvou vázány, kritizuje Pompeo

Americký ministr upozornil, že řada dalších zemí, třeba Čína nebo Írán, vůbec není INF vázána a mohou stavět zbrojní systémy, jaké chtějí. Podle Washingtonu není důvod nadále přenechávat takovou zásadní vojenskou výhodu státům, jako je Čína, zvlášť když podobné zbraně mohou být využity k zastrašování USA či amerických spojenců v Asii. Pokusy o rozšíření dohody podle něj už přitom třikrát zklamaly.

Pompeo zdůraznil, že Spojené státy nadále nehodlají podporovat mezinárodní smlouvy, které podkopávají jejich vlastní bezpečnost, jejich zájmy a hodnoty. „Amerika má zájem na vládě práva. Když se k něčemu zavážeme, dodržíme to. Ale od našich partnerů čekáme to samé. Pokud se ukáže, že nedodrželi slovo, ponesou následky,“ prohlásil americký ministr zahraničí.

Pompeo upozornil, že Rusko smlouvu INF nezačalo porušovat jen tak zničehonic. Střely, které dohodu porušují, testuje Rusko podle amerického ministra na střelnici Kapustin Jar od poloviny prvního desetiletí 21. století, a to jak z mobilních, tak z pevných odpalovacích zařízení.

„Přes čtyři roky Moskva předstírala, že vůbec neví, o jaké střele Spojené státy mluví, a to přesto, že jsme poskytli rozsáhlé informace o jejích parametrech a historii testování,“ podotkl americký ministr. Rusko podle něj postoj změnilo až poté, co USA v listopadu loňského roku zveřejnily ruské označení systému. „Pak historku změnili a ze střely, která neexistuje, byla náhle existující střela, která ovšem podle nich odpovídala podmínkám smlouvy INF,“ uvedl Pompeo.