Úplatky za vyřízení českých víz pro Ukrajince tečou do Polska

Nahrávám video
Reportéři ČT o úplatcích kolem českých víz pro Ukrajince
Zdroj: ČT24

Ukrajinci, kteří chtějí pracovat v Česku, platí tisíce dolarů mafii za to, aby se dostali do elektronické evidence ministerstva zahraničí umožňující vyřízení pracovního povolení. Reportéři ČT nyní získali unikátní svědectví ukrajinské zprostředkovatelky, podle které je prakticky nemožné, aby se zájemci bez pomoci mafie do systému sami zaregistrovali. Peníze vybrané na úplatcích podle ní míří do Polska. Natáčela Tereza Strnadová.

Třicetiletý Ukrajinec Vasil pracuje v Česku už rok a půl, a to legálně . Získal dlouhodobé pracovní vízum. Cesta k němu ale úplně legální nebyla. Byla totiž spojena s úplatkem. „Zaplatil jsem 500 eur za frontu na ambasádě, jak jsem podával žádost, abych dostal vízum,“ potvrzuje Vasil.

Pro pracovní vízum je nutné se nejprve zaregistrovat do systému ministerstva zahraničí, takzvaného Visapointu. Teprve poté je možné získat vízum. Největší problém ovšem vězí právě v samotné registraci do systému – zaregistrovat se je pro běžné Ukrajince prakticky nemožné.

„Sám jsem se nemohl zaregistrovat v počítači, protože to pořád bylo obsazené,“ vypráví Vasil. Od známého nakonec dostal tip na osoby, které mu měly registraci do systému zajistit, ovšem za poplatek 500 eur. „Ptal jsem se, proč za to berou tolik. Řekli mi, že berou jen 50 eur a zbytek peněz jde někam dál.“ Po zaplacení byl Vasil do systému obratem zaregistrován a díky tomu také získal pracovní povolení.

Vasilův kamarád a majitel stavební firmy Sergej podniká v Česku už od roku 1993 a do firmy potřebuje dělníky. I přes veškerou snahu je ovšem jejich registrace do Visapointu nemožná. „Když chceme oficiálním způsobem získat žádost, tak to prostě nejde. Ale když chceme způsobem jiným, tak jsou u ambasád lidi, kteří nabízí, že vás zařadí do fronty. Ale to něco stojí… Loňský rok to bylo 500 eur, poté 1000, v létě to stálo 1500 eur. Teď už chtějí 2000 eur,“ popisuje zavedenou praxi Sergej.

Dva tisíce eur je zhruba 55 tisíc korun, tedy něco víc než dva české průměrné platy. Na Ukrajině ovšem platí jiné počty. Dobré mzdy se zde pohybují v přepočtu kolem 4000 korun, takže jen na úplatek musí Ukrajinec vydělávat víc než rok. „Ti, kteří na ambasádě přebírají peníze, říkají, že je teď vozí někam do Polska, do Katovic. Oni z toho mají jen 100 eur,“ řekl Sergej České televizi.

Peníze z úplatků míří do polských Katovic

Pod podmínkou zachování anonymity Vasil a Sergej souhlasili, že se společně se štábem ČT pokusí zprostředkovatele na Ukrajině kontaktovat a vyzpovídat. Žena, na kterou dostali kontakt od známých, se po telefonu ochotně podělila o informace.

Potvrdila, že zařazení do fronty v současné době stojí 2000 eur, celou operaci obstarává jeden člověk a nikdo kromě něj není schopen se do systému zaregistrovat. „On sám vytvořil takový systém, že to v podstatě nikdo nemůže udělat. Je to jediná osoba, která je toho schopna. Nikdo jiný to nezvládne. Otázkou je jen cena, která nepřetržitě roste,“ potvrdila Ukrajinka. Podle ní je za tímto procesem jediný člověk, který systém kolem Visapointu vymyslel. O koho přesně jde, ale ani ona netuší.

„Prachy mu odvážíme… Nevíme ani, jak vypadá. Kdysi mu to převáděli na účet, teď už to tak není, asi se bojí, že jsou banky přísně kontrolovány. Takže mu peníze odvážíme až do Polska, do města Katovice. Tam za něj přijde nějaký člověk, který peníze přebírá,“ popsala zprostředkovatelka.

Na praxi s úplatky upozornil Radiožurnál, když jím vyslaný figurant koupil místo v elektronické frontě od zprostředkovatelské agentury za 200 eur. Cena pro místní Ukrajince na místě je zřejmě mnohem lidovější než pro ty, kteří už podnikají v Česku. Za 200 eur agentura figurantovi zajistila termín pohovoru a dokonce i fiktivní potvrzení, že má na účtu dost peněz, což je jedna z podmínek k získání víza.

Ve Vietnamu se za registraci platí až 19 tisíc dolarů

Ukrajina ale není v tomto směru jediná problémová země. Velice podobně probíhá registrace do Visapointu ve Vietnamu. Rozdíl je jen v tom, že je ještě dražší.

„Mám nejvíce informací ohledně fungování systému Visapoint na zastupitelském úřadě ve Vietnamu. A ta zkušenost je stoprocentně negativní. Poslední klient, který se na mě obrátil, řekl, že nebyl schopen sehnat registraci levnější než za 10 000 dolarů,“ tvrdí advokát zastupující cizince Marek Sedlák.

O nekalostech kolem Visapointu ve Vietnamu ví i předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter: „Sedm let Visapoint nefunguje správně. Zkoušeli jsme pro naše kolektivní členy dovolat se, objednat se přes Visapoint… Zkoušelo se to 30krát za den, po dobu dvou měsíců. Vždycky se tam objevil nápis, že všechny termíny pro přijetí žádosti jsou obsazené. Ale zato jsme objevili nabídky vietnamské zprostředkovatelské mafie, která nabízí za 16 a dnes i 19 tisíc dolarů nejen práci v České republice na dva roky, ale s možností dovolat se na Visapoint.“

Způsob registrace se změnil, úplatky zůstaly

Reportéři ČT o možné korupci a kšeftování s vízy na Ukrajině vysílali už v roce 2009, kdy stát zažalovalo 161 Ukrajinců. Než se rozběhl systém Visapoint, museli se žadatelé o víza ve Lvově povinně telefonicky registrovat v call centru a platit za to. Třicet tisíc lidí tehdy zaplatilo 300 korun. Takto získaných deset milionů ale putovalo do soukromé společnosti. Zřízení call centra zkoumala i protikorupční policie, ovšem bez výsledku. Soud nakonec Ukrajincům přiřkl odškodné asi 70 tisíc, které na poplatcích zaplatili.

Místo telefonu tedy probíhá registrace přes počítač, problém ale zůstává stejný. Marek Sedlák předpokládá, že ti, kteří termíny pro registraci prodávají, musí předem vědět, kdy se uvolní nová místa. Tuto informaci mohou podle advokáta získat buď od pracovníků ministerstva zahraničních věcí, nebo od společnosti, která systém Visapoint spravuje.

Zaorálek se obrátil na tajné služby

Lubomír Zaorálek
Zdroj: ČT24

Visapoint patří ministerstvu zahraničních věcí, které problémy na Ukrajině a ve Vietnamu připouští. Ministr Lubomír Zaorálek ale odmítá, že by se jeho podřízení dopustili pochybení. Kvůli úplatkům za registrace se dokonce obrátil na BIS a Úřad pro zahraniční styky a informace, aby tvrzení prověřily.

„Zkoumaly se dvě věci: Jednak to, že náš úřad je nezasažený jakoukoliv korupcí, což mám potvrzeno. Mnohokrát. A druhá věc je, jestli je možné se do systému nabourat nebo ho nějakým způsobem zablokovat. A tady nám vždy odpověděli, že nepotvrzují žádné nabourání se do systému, žádný úspěšný útok, ani že by naši pracovníci do toho byli jakýmkoliv způsobem zapleteni,“ tvrdí ministr.

Jakékoliv pochybení odmítá i společnost AbsolutNET, která Visapoint spravuje. „Systém Visapoint nikdy nebyl a ani není ‚hacknut'. Bezpečnost informačních služeb je u nás samozřejmá, a vždy je na prvním místě. Jako každý námi vytvořený softwarový systém, i Visapoint využívá nejmodernější dostupné bezpečnostní prvky, což je průběžně ověřováno mnohými penetračními testy a audity,“ ujišťuje jednatel AbsolutNETu Zdeněk Plachý.

Vláda už v listopadu 2015 schválila kvůli problémům takzvaný projekt Ukrajina. Pokud si firma vybere konkrétního zaměstnance z Ukrajiny, nemusí využívat Visapoint a povolení dostane přednostně. Začátkem února navíc kabinet rozhodl, že původní kvóta 3800 pracovních povolení pro Ukrajince se ročně navýší na dvojnásobek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael opět útočí na Teherán. Do Libanonu poslal vojáky

Izraelské letectvo v úterý ráno oznámilo, že zahájilo vlnu rozsáhlých úderů proti Íránu a Hizballáhu. Izrael naopak čelil dalšímu íránskému raketovému útoku. Počet obětí v Íránu stoupl dle Červeného půlměsíce na 787. Válka s Íránem podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nepotrvá věčně, jelikož jde o rychlou a rozhodující operaci. O tom, kdo Írán poté povede, by podle něj měli rozhodnout sami Íránci a Spojené státy a Izrael jim pro to zajišťují podmínky.
03:45Aktualizovánopřed 11 mminutami

V Praze přistálo další letadlo s turisty z Blízkého východu

Další Češi se ráno vrátili z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě. Letadlo s asi dvěma sty krajany přiletělo z ománského Maskatu do Prahy, dalších dvě stě lidí se vrátilo už v noci. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Nejvíce Čechů je ve Spojených arabských emirátech.
02:15Aktualizovánopřed 15 mminutami

USA evakuují blízkovýchodní ambasády, rijádská čelila dronům

Ambasádu Spojených států v Rijádu v noci na úterý zasáhly dva drony, což způsobilo menší požár a hmotné škody malého rozsahu, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany Saúdské Arábie. Americká televize Fox News uvedla, že v budově ambasády v době útoku nikdo nebyl a že na komplex zaútočil Írán pomocí dronů. Americké ministerstvo zahraničí nařídilo evakuaci zaměstnanců svých ambasád a jejich rodin v Kataru, Kuvajtu, Bahrajnu, Iráku a Jordánsku. Aktuálně platí výstraha na ambasádě v ománském Maskatu.
01:17Aktualizovánopřed 26 mminutami

Ceny plynu a ropy dál prudce rostou

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se kvůli dopadům války na Blízkém východě prudce zvyšuje a v úterý ráno se dostala na 56 eur (1360 korun) za megawatthodinu (MWh). K růstu přispívá zpráva, že Katar byl v pondělí nucen zastavit vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Kvůli obavám o dodávky z Blízkého východu výrazně rostou i ceny ropy. Brent v úterý dopoledne přidává čtyři procenta na téměř 81 dolarů za barel.
09:46Aktualizovánopřed 59 mminutami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali zahraniční vysílání Českého rozhlasu

Před devadesáti lety začalo zahraniční vysílání Českého rozhlasu. Výročí si Český rozhlas připomíná speciální výstavou v galerii Vinohradská 12 a také dokumentárním seriálem Praha volá svět. O budoucnosti zahraničního vysílání se však nyní diskutuje na politické úrovni. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) navrhuje snížení jeho rozpočtu téměř o čtvrtinu. V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou se tématu věnovali generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a vedoucí německé redakce v Radio Prague International Till Janzer.
před 1 hhodinou

VideoVláda zareagovala okamžitě, říká Vondráček. Lipavský kritizuje její komunikaci

Čechy v Jordánsku vyzvedne repatriační letoun až v úterý, uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), a to kvůli uzavření vzdušného prostoru v zemi. Repatriace se pak týká i Egypta a Ománu. „Jsem rád, že se vláda a opozice shodnou, že je potřeba se postarat o české občany. Jsem velmi zdrženlivý v tom, abych komentoval konkrétní kroky, (...) jak danou situaci vyřešit,“ uvedl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS). Kritický je ale ke komunikaci kabinetu. „Vláda zareagovala okamžitě, převládá racionální duch a snažíme se pomáhat. Je zbytečné kritizovat vládu, že snad měla být v něčem rychlejší,“ sdělil místopředseda poslaneckého klubu ANO Radek Vondráček. O situaci na Blízkém východě debatovali také europoslanec Jan Farský (STAN) a místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD).
před 2 hhodinami

Satelitní snímky ukazují škody po úderech na Blízkém východě

Izrael a USA pokračují v úderech proti Íránu, které zahájily v sobotu 28. února 2026. Při úderech zemřel íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí a desítky dalších vysokých představitelů tamního režimu. Teherán v reakci spustil protiútok například na izraelský Tel Aviv, ale i na cíle v dalších zemích regionu. Satelitní snímky přibližují způsobené škody.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

FT: Izrael sledoval Chameneího ochranku pomocí dopravních kamer

Izraelská tajná služba se nabourala do dopravních kamer v Teheránu, aby mohla sledovat ochranku nejvyššího vůdce Alího Chameneího a další íránské čelní představitele. S odkazem na informované zdroje o tom napsal deník Financial Times (FT). Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, kterými mimo jiné zabily Chameneího a desítky dalších předních činitelů.
před 11 hhodinami
Načítání...