Ukrajinci zadrželi českého detektiva, podezřívají ho z nezákonného použití techniky

Na Ukrajině byl kvůli podezření z nezákonného použití technických prostředků zadržen muž z České republiky. Kyjevský soud rozhodl, že bude propuštěn z cely předběžného zadržení po zaplacení kauce, která odpovídá zhruba 4500 eurům (asi 115 000 Kč). Server Info.cz s odvoláním na důvěryhodné zdroje napsal, že zadrženým je bývalý vysoký důstojník někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luděk Vokál, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podezírá z několika trestných činů.

„Česká ambasáda v Kyjevě řeší konzulární případ jednoho zadrženého Čecha, zadržen byl v pondělí večer. S dotyčným i jeho rodinou jsme v kontaktu,“ uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová a doplnila, že českou diplomacii o jeho zadržení informovala ukrajinská bezpečnostní služba.

Po propuštění na kauci má muž zůstat na Ukrajině, rozhodl soud. „Dotyčný Čech by po dobu dvou měsíců neměl vycestovat z Ukrajiny a měl by být k dispozici k provádění různých úkonů při vyšetřování,“ řekla Valentová. U soudu muže zastupoval nejen úředně přidělený advokát. „Měl už k dispozici svého vlastního advokáta, kterého pomáhala zajistit naše ambasáda,“ doplnila mluvčí. Jednání bylo veřejné, tlumočení bylo zajištěno soudem, řekla také s odkazem na informace od české konzulky, která byla u soudu přítomna.

Podle Infa.cz je dotyčným mužem někdejší detektiv protimafiánského útvaru Vokál, jehož zatčení na Ukrajině souvisí s jeho současnou aktivitou v oblasti bezpečnosti, kterou ani po svém stíhání v Česku úplně neopustil. 

Vokála chce obžalovat GIBS v kauze Vidkun

Počátkem dubna GIBS navrhla obžalovat Vokála ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že vyzradil informace o policejní razii v kauze Vidkun, týkající se podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky.

Vedle toho Vokál čelí obvinění, že mezi roky 2010 a 2015 poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi společnosti ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi.

Další skutky se týkají toho, že pomohl zdržet zátah policie proti údajným vyděračům, nebo zařízení povolení k pobytu pro přítelkyni jedné z vlivných postav tuzemského podsvětí.

Server Info.cz také uvedl, že spolu s Vokálem ukrajinské bezpečnostní složky zadržely údajně i českého diplomata, který byl ale následně vzhledem k vlastnictví diplomatického pasu propuštěn. Zadržení diplomata mluvčí Valentová ale nepotvrdila, ministerstvo podle ní takovou informaci nemá.