
Kauza Vidkun
Podle zjištění redaktora České televize Martina Laštůvky se již podařilo dokončit znalecké posudky, které měly za úkol vyčistit nahrávky z odposlechů, včetně prostorových. A skončily rovněž analýzy velkého množství důkazů, které se podařilo získat při domovních prohlídkách. Na jejich základě měla policie přistoupit k dalším výslechům.
Advokát Tomáš Vymazal, který zastupuje bývalého šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje, uvedl, že letos proběhlo jen šestnáct výslechů. „To je podle něj málo,“ sdělil Martin Laštůvka s tím, že kauzu mohla negativně ovlivnit i reorganizace policie z minulého roku.
„Některé policisty nahradili noví lidé, a to včetně hlavního analytika,“ doplnil.
Vidkun má sahat do vysokých politických pater
V kauze Vidkun byli z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení obviněni bývalý šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj, někdejší olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec, vlivný podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil.
„Nejsou zde dovozovány skutečnosti z hospodských drbů, zde probíhaly velice jednoznačně zaměřené konspirativně vedené rozhovory mezi panem Kadlecem, významným olomouckým podnikatelem Kyselým a dalšími osobami. Předávali informace, které byly neveřejně přístupné, panu Kyselému, aby je mohl předávat dál, a posílil tak vliv mezi osobami, kterým je předával,“ uvedl již dříve žalobce Pavel Komár.
Protimafiánský útvar ÚOOZ v roce 2015 provedl na Olomoucku razii, která cílila na klientelistickou síť policistů, politiků a podnikatelů a ve které šlo právě o úniky policejních informací.
Zasahovalo se u Langera
Na začátku olomoucké korupční kauzy Vidkun kriminalisté v bytě a kanceláři bývalého ministra Ivana Langera zajistili mnohé písemnosti včetně 14 mobilních telefonů, flash disků a také počítač. Ostravský soud loni část těchto věcí policii vydal.
Dokumenty údajně obsahují hledaná klíčová slova, která je spojují s vyšetřovaným případem. Soudní znalec hledal spojitosti například s klíčovými slovy jako Kadlec, Kauza Králík, malej strejda, velkej strejda či kamarád z Ostravy.
Rozbořil se už dříve společně s dalšími obviněnými obrátil také na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které však jejich stížnosti zamítlo. Podle NSZ je zahájení trestního stíhání zákonné a odůvodněné a policejní orgán podle něj splnil zákonné podmínky. Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství to považují za jedno z klíčových rozhodnutí. Bývalý hejtman se kvůli obvinění korupce obrátil na Nejvyšší soud.
Všichni čtyři obvinění muži jsou nyní stíháni na svobodě. U hejtmana vazba navržena nebyla.

Události: Kauza Vidkun zacílila na korupci mezi politiky, policií a podnikateli
Události: Kauza Vidkun zacílila na korupci mezi politiky, policií a podnikateli
Události: Hejtmana Rozbořila stíhá policie na svobodě
Podle detektivů byl hejtman v kontaktu i s podnikatelem Kyselým
Langer nepatří mezi čtyři obviněné v olomoucké kauze. Policie se však o jeho aktivity zajímala údajně proto, že v odposleších mezi hlavními postavami kauzy mělo být opakovaně slyšet Langerovo jméno.
Kauzu vyšetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Detektivové loni zasahovali na řadě míst. O případ, navázaný na osoby z nynější olomoucké kauzy, se zajímala v roce 2012 také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na základě anonymu.
Vazby se měly promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila. Její ředitel Ivan Bílek však předloni v návaznosti na kauzu Vidkun rezignoval.