Trump zuřil a chtěl se připojit k davu u Kapitolu, vypověděla pracovnice Bílého domu

Někdejší prezident USA Donald Trump věděl o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu, přesto je burcoval a chtěl se ke Kapitolu také sám vydat. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to v úterý vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že byla znechucená, když Meadows při povolebních nepokojích tlumočil Trumpův pohled na násilné chování jeho stoupenců.

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se v dané době účastnila prakticky všech jeho aktivit. V Bílém domě pracovala v těsné blízkosti Oválné pracovny a 6. ledna pak byla s Trumpem, když se chystal promluvit ke shromáždění svých fanoušků těsně před vypuknutím nepokojů. Její výpověď poskytla nový vhled do dění v Trumpově týmu ve dnech před násilnostmi i během nich.

Jedna z nejvýbušnějších pasáží slyšení s Hutchinsonovou přišla při popisu momentu, kdy Meadows domluvil s Trumpem o pokřiku „pověsit (viceprezidenta) Mikea Pence“ provolávaném výtržníky na půdě Kapitolu. Meadows pak údajně řekl právníkovi Bílého domu Patovi Cipollonemu, že Trumpovi jejich jednání nevadí. „Myslí si, že si to (Pence) zaslouží,“ vzpomínala Hutchinsonová na Meadowsova slova.

Pence se stal před vypuknutím nepokojů terčem Trumpova hněvu kvůli tomu, že nechtěl při schůzi Kongresu k volebním výsledkům plnit prezidentův nezákonný plán odmítnout výsledky z některých států. „Jako poradkyně, která se vždy snaží co nejlépe reprezentovat administrativu… si vzpomínám, že jsem byla frustrovaná, zklamaná,“ řekla Hutchinsonová o chování prezidenta ze 6. ledna. „Jako Američanka jsem byla znechucená,“ pokračovala.

Výpověď má dokázat, že Bílý dům věděl o riziku násilí

Mladá asistentka před slyšením čtyřikrát vypovídala za zavřenými dveřmi a vyšetřovací komise pouštěla úryvky jejích vyjádření i slova dalších svědků. Důrazem na svědectví Hutchinsonové se panel snažil mimo jiné ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o riziku násilí, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování radikalizovaných stoupenců.

Tento argument dokládá i vyjádření Hutchinsonové týkající se konverzace s Meadowsem ze 2. ledna. Bílý dům tehdy navštívil Trumpův právník a lídr jeho povolební kampaně Rudy Giuliani, který prý Hutchinsonové řekl, že „půjdeme ke Kapitolu“. Když o tom poradkyně informovala Meadowse, odpověděl jí údajně: „6. ledna to může dopadnout velmi, velmi špatně.“

V těchto dnech se podle ní v Bílém domě mluvilo o hrozbě násilí v souvislosti s volební schůzí Kongresu, z úterní výpovědi ovšem nebylo zcela jasné, zda se tyto informace dostávaly k Trumpovi. Podle Hutchinsonové nicméně Meadowsův náměstek Tony Ornato dopoledne 6. ledna řekl, že Trumpa informoval o zprávách ohledně zbraní v davu u Bílého domu.

„Nejsou tu, aby mi ublížili,“ řekl Trump

Lidé se nedaleko prezidentského sídla shromáždili na mítink svolaný Trumpem, přičemž Hutchinsonová byla s prezidentem a jeho dospělými dětmi v zákulisí akce. Prezident podle ní řekl, aby na ni byli vpuštěni i ozbrojení lidé, protože „tady nejsou, aby mi ublížili“. Trump prý také rozzuřeně požadoval, aby byly z dějiště shromáždění odstraněny detektory kovu a řekl, že je mu jedno, jestli jsou na místě ozbrojení jedinci.

Dav Trumpových příznivců posléze vtrhl do Kapitolu a přerušil schůzi obou komor Kongresu, která nakonec potvrdila vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Trump předtím v projevu u Bílého domu opakoval svůj falešný příběh o tom, že jeho porážka byla výsledkem nekalostí a vyzval přítomné k pochodu na Kapitol.

Potyčka o volant prezidentského vozu

Hlava státu tehdy prohlásila, že se k davu připojí, a podle výpovědi Hutchinsonové to Trump skutečně chtěl udělat. Když ale nasedl do prezidentského vozu, jeho tým tento plán odmítl. Hutchinsonová uvedla, že Trumpova reakce byla „velmi vzteklá“. „Jsem sakra prezident, okamžitě mě vezměte ke Kapitolu,“ uvedl údajně.

Trump se podle Hutchinsonové snažil ze zadního sedadla uchopit volant silně opancéřovaného prezidentského vozu a vztekle se vrhl na příslušníka tajné služby, uvedla agentura Reuters. Bývalý prezident její popis svého jednání popřel. „Její falešná historka o tom, že jsem se pokusil uchopit volant limuzíny Bílého domu, abych ji nasměroval k budově Kapitolu, je ‚zvrácená‘ a podvodná,“ napsal Trump.

Hutchinsonové popis událostí zprostředkoval Ornato. Deník The New York Times a CNN s odvoláním na nejmenované zdroje upozornily, že tento vysoký důstojník tajné služby tuto výpověď popřel a byl ochoten vypovídat. Podle The New York Times a NBC jsou také šéf Trumpovy ochranky Robert Engel a řidič limuzíny připraveni vypovídat pod přísahou, že Trump se na volant nikdy nevrhl. Engel byl v místnosti, když Ornato tuto historku sděloval, uvedla Hutchinsonová.

Hutchinsonové právník Jody Hunt na Twitteru napsal, že „vypovídala pod přísahou a vylíčila, co jí bylo řečeno. Ti, kdo o této epizodě vědí, by měli rovněž vypovídat pod přísahou“.

Deník The New York Times podotýká, že Meadows ve své nedávno vydané knize napsal, že plány o Trumpově cestě k sídlu Kongresu byly jen hypotetické. Pod přísahou však o tehdejších událostech odmítl vypovídat. Kongresmani také zatím nedokázali získat svědectví právníka Cipolloneho, Hutchinsonová tak pro ně byla velmi cenným svědkem.

V dříve publikovaných vyjádřeních popsala, že nejméně šest republikánských kongresmanů se na Bílý dům po 6. lednu obrátilo s žádostí o abolici pro ně i další zákonodárce, kteří s Trumpem spolupracovali ve věci zneplatnění demokratických voleb. V úterý vyšlo najevo, že podle Hutchinsonové chtěl po Trumpovi ochranu před trestním stíháním také Meadows.

Exprezident Trump ještě při slyšení začal na obsah výpovědí reagovat na své sociální síti Truth. Napsal, že Hutchinsonovou v podstatě nezná a ohradil se proti její výpovědi. V sérii příspěvků pravou ruku svého bývalého personálního šéfa označil za „falešnou“ nebo „expertku na kecy“.

Svědci obdrželi výhružné vzkazy, může jít o jejich ovliňování

Na konci zhruba dvouhodinového svědectví představila Liz Cheneyová, jedna ze dvou republikánů v devítičlenném výboru Sněmovny reprezentantů, možné důkazy o ovlivňování svědků a bránění spravedlnosti. Cheneyová uvedla, že nejmenovaným svědkům byly doručeny vkazy, ve kterých byli upozorněni, že blíže nespecifikovaná osoba bude jejich výpovědi bedlivě sledovat a očekávat jejich loajalitu.

Republikán Mick Mulvaney, který před Meadowsem působil jako Trumpův personální šéf, napsal v úterý na Twitteru: „Existuje stará věta: Nikdy nejde o zločin, vždy jde o krytí. Dnes to s bývalým prezidentem dopadlo velmi špatně. Odhaduji, že to bude ještě horší.“

Upozornil, že pokud bude teze o možném ovlivňování svědků podpořena důkazy, bude pro bývalého prezidenta vážným problémem. 

Na slyšeních, která se konala tento měsíc, vypovídala prostřednictvím videozáznamů řada osobností, včetně Trumpovy nejstarší dcery Ivanky Trumpové a jeho bývalého generálního prokurátora Williama Barra. Oni i další svědci vypověděli, že nevěří Trumpovým nepravdivým tvrzením o rozsáhlých podvodech během volby prezidenta a snažili se mu je rozmluvit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonská vláda schválila návrh rekordního obranného rozpočtu

Japonská vláda schválila návrh obranného rozpočtu na příští finanční rok v rekordní výši více než devět bilionů jenů (1,19 bilionu korun). Jedná se o nárůst o 9,4 procenta oproti předchozímu rozpočtu. Cílem vlády je posílit schopnost provádět obranné protiútoky a bránit pobřeží pomocí řízených střel a bezpilotních zbraní. Krok přichází v době rostoucího napětí mezi Japonskem a Čínou, píše agentura AP.
před 46 mminutami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 51 mminutami

Ruské útoky na Oděsu podle Kyjeva poškodily loď pod slovenskou vlajkou

Noční ruské dronové útoky na přístavy v Oděské a Mykolajivské oblasti poškodily lodě plující pod vlajkami Slovenska, Palau a Libérie. Na telegramu to uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba s tím, že údery nezpůsobily žádné oběti. Rusko útočilo znovu i na energetickou infrastrukturu, a to i v dalších regionech napříč napadenou zemí.
08:38Aktualizovánopřed 55 mminutami

Mír prochází žaludkem, říkají provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně

Křehké příměří mezi Izraelci a Palestinci se nepromítá jen do života na Blízkém východě, ale ovlivňuje i soužití obou etnik na celém světě. Provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně tvrdí, že našli recept na trvalý mír. Prochází prý žaludkem. Bistro Kanaan se za deset let své existence proslavilo nejen díky domácímu hummusu, ale i kvůli propagaci solidarity mezi Židy a Araby. „Realita se pořád vlamuje do tohoto našeho mikrovesmíru,“ říká jeden z provozovatelů Oz Ben David. Letos v červenci vnitřek restaurace někdo zpustošil. Oproti loňsku ubylo hostů a tržeb asi o šedesát procent a restaurace musela bojovat o přežití. Důvody vidí majitelé i v politice. Kanaan se díky vlně solidarity hostů podařilo zachránit.
před 2 hhodinami

Somálsko zažilo první přímé volby po více než půl století

Statisíce Somálců absolvovaly ve čtvrtek první přímé volby po téměř šedesáti letech. V zemi zasažené nepokoji a útoky radikálních islamistů lidé vybírali místní zastupitele v metropoli Mogadišo. Volby, na které dohlíželo deset tisíc příslušníků bezpečnostních sil, se obešly bez větších problémů, píše agentura AFP.
před 3 hhodinami

Jihokorejská prokuratura žádá deset let vězení pro sesazeného Juna

Jihokorejská prokuratura požaduje desetiletý trest pro exprezidenta Jun Sok-jola za to, že se snažil zabránit svému zadržení. Je to první konkrétní požadavek výše trestu pro odvolanou hlavu státu, která čelí řadě dalších obvinění, napsala agentura Reuters.
před 4 hhodinami

Do Polska pronikly vzduchem desítky objektů z Běloruska, zřejmě balony

Do Polska v noci na čtvrtek pronikly desítky objektů z Běloruska. Ráno pak polská armáda vyslala stíhací letouny k ruskému průzkumnému letadlu, které letělo v blízkosti jeho vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Informovala o tom večer agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 14 hhodinami
Načítání...