Tři země EU jsou v roztržce s Ruskem, oplatí Moskvě vyhoštění diplomatů

Německo, Polsko a Švédsko vyhostí ruské diplomaty. Jejich ministerstva zahraničí ohlásila vyhoštění vždy jednoho ruského zástupce v reakci na vyhošťování, které ve vztahu k jejich sborům provedlo Rusko minulý týden. Podle Reuters je odvetný krok Berlína, Stockholmu a Varšavy koordinovaný, Moskva ho považuje za neopodstatněný.

V pozadí roztržky mezi Moskvou a unijními zeměmi je vyostření vztahů kvůli uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Rusko přistoupilo k vyhoštění diplomatů minulý pátek po celoruských demonstracích za propuštění Navalného. Těchto nepovolených protestů se podle Moskvy 23. ledna zúčastnili i dotyční diplomaté z Německa, Polska a Švédska. Takové akce jsou neslučitelné s diplomatickým statusem, tvrdí Moskva.

Německé ministerstvo zahraničí označilo za nežádoucí osobu jednoho pracovníka ruského velvyslanectví v Berlíně.

„Ministerstvo zahraničí podle článku 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z 18. dubna 1961 prohlásilo jednoho pracovníka ruského velvyslanectví v Berlíně za personu non grata. Tímto krokem spolková vláda reaguje na rozhodnutí Ruské federace z pátku 5. 2. 2021,“ píše německé ministerstvo ve sdělení, které zveřejnilo na svém webu.

Podle Berlína nebylo rozhodnutí Moskvy vyhostit diplomaty unijních zemí „žádným způsobem opodstatněné“.

Polské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se rozhodlo v reakci na vypovězení svého diplomata z Moskvy vyhostit ruského diplomata z generálního konzulátu v Poznani. Krok učinilo „v souladu s principem reciprocity a v součinnosti s Německem a Švédskem“.

Švédsko pak Moskvu informovalo, že požádá o opuštění země člena personálu na ruské ambasádě ve Stockholmu. „Je to jasná odpověď na nepřijatelné rozhodnutí vyhostit švédského diplomata, který pouze plnil své povinnosti,“ napsala na Twitteru ministryně zahraničí Ann Lindeová.

Nepřátelské rozhodnutí, reaguje Moskva

„Rozhodnutí, které přijaly Polsko, Německo a Švédsko, je nepodložené a nepřátelské,“ řekla v ruské státní televizi Rossija 1 mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Podle ní jde o pokračování zasahování Západu do vnitřních záležitostí Ruska.

Ruské velvyslanectví v Berlíně podle agentury DPA vyhoštění ruského diplomata ostře kritizovalo. „Toto rozhodnutí považujeme za nepodložené a nepřátelské opatření, které nepřispívá k pozitivnímu vývoji německo-ruských vztahů,“ uvedla ruská ambasáda. „Proti tomu důrazně protestujeme,“ citovala z reakce DPA.