Tisíce Poláků protestovaly proti snaze vlády ovládnout média

Tisíce Poláků vyšly v sobotu do ulic téměř dvou desítek měst na demonstrace proti ovládnutí veřejnoprávních médií novou konzervativní vládou. Polská televize a rozhlas mají od pátku nové vedení.

„Televize je vaše, ovladače jsou naše!“ a „Svobodná stanice, žádná kolaborace!“ skandovalo několik tisíc lidí před varšavským sídlem Polské televize. „Nová vláda nám slibovala média bez reklam, ale zdá se, že budeme mít média bez diváků,“ prohlásil na demonstraci publicista Slawomir Sierakowski. Dodal, že se obává o svobodu slova v podmínkách, kdy „míra vlastenectví je regulována shora“.

Varšavský místostarosta Jarosław Jóžwiak z opoziční Občanské platformy odhadl počet demonstrantů na 20 tisíc. „Podle našeho odhadu tu mohlo být pět až deset tisíc lidí,“ uvedl zpravodaj ČT v Polsku Josef Pazderka.

„Na varšavské demonstraci mimo jiné vystoupil zástupce šéfredaktora deníku Gazeta Wyborcza Jarosław Kurski, jehož bratr Jacek Kurski byl včera jmenován novým ředitelem polské veřejnoprávní televize a má podle mandátu polské pravice tutu instituci změnit. Jeho bratr Jarosław před těmito kroky vlády varoval,“ informuje Josef Pazderka.

Ve stopách Maďarska

„Ubráníme ústavu! Nesouhlasíme s přeměnou na Budapešť!“ volalo asi 350 lidí v Rzeszowu v narážce na podezření, že Polsko kráčí ve stopách údajně autoritářského maďarského premiéra Viktora Orbána. Asi 500 lidí demonstrovalo před sídlem Polského rozhlasu v Krakově.

„Jsme tu, protože je ohrožena svoboda médií, je ohrožená demokracie. Média jsou důležitá pojistka demokracie. Pokud se nebudou smět dívat vládě na ruce, pak občané nebudou vědět, co vláda dělá,“ vysvětloval organizátor protestů Maciej Kijowski z Výboru na obranu demokracie (KOD) v Lodži. „Doufám, že se nás sejde hodně a předvedeme svůj odpor. Tak, aby to uslyšela i vláda,“ dodal Maciej Kijowski.

Terčem nevole je postup strany Právo a spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského, která v říjnových volbách drtivě porazila předchozí vládu a získala rozhodující většinu v novém parlamentu. Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 mohla vytvořit jednobarevný kabinet. Vzápětí se pokusila ovládnout klíčové pozice v zemi, včetně justice.

„Nejhorší druh Poláka“

KOD v polovině loňského prosince dostal do varšavských ulic na 50 tisíc demonstrantů proti „diktatuře většiny“. Tentokráte hodně Varšavanů podle listu Gazeta Wyborcza přišlo demonstrovat s nálepkami „nejhorší druh Poláka“, protože takto nazval odpůrce nové vlády Kaczyński, pokládaný za hlavního strůjce posledních změn v zemi.

Kromě metropole se v sobotu podle deníku listu Gazeta Wyborcza demonstrovalo také v Krakově, Vratislavi, Bydhošti, Lodži, Katovicích, Gdaňsku a dalších velkých městech.

Nad počínáním polské vlády se už pozastavila Evropská komise, která hodlá ve středu jednat o stavu právního státu v Polsku. Konzervativní vláda své kroky odůvodňuje snahou odstranit překážky chystaných reforem, které vznikly během předchozích osmi let liberálních vlád.