Tisíce lidí se ve Velké Británii sešly k protestům proti zákonu o policii. V Londýně došlo k potyčce

K protestům proti policii a chystanému zákonu, který má posílit její pravomoci, se v sobotu po celé Británii shromáždily tisíce lidí. Na jedné z demonstrací v centru Londýna propukla potyčka s policií. Někteří demonstranti přišli vyjádřit nespokojenost také s rasovou a etnickou diskriminací či prosadit ochranu klimatu, upozornil list The Guardian.

Sobotní demonstrace byly namířené proti chystanému zákonu o policii, trestných činech a soudech, který mimo jiné počítá s větší pravomocí policie při omezování protestních shromáždění. Od začátku března, kdy se zákonem zabýval parlament, se v Británii odehrálo několik podobných demonstrací.

Pozornost se upřela zejména na akce v Bristolu, kde se protestující několikrát ostře střetli s policií. V západoanglickém městě se i v sobotu shromáždil početný dav, demonstrace se však konala v poklidu, píše agentura Reuters.

Kritici připravovanou normu označují za útok na právo demonstrovat, za krok směrem k autoritářství a za omezení svobod jednotlivce ve prospěch úřadů. Protestní akce byly ohlášeny z více než dvaceti anglických a velšských měst. Odpůrci připravovaného zákona z hnutí nazvaného Kill The Bill (Zlikvidujte zákon) kromě hlavního města demonstrace pořádali v Birminghamu,Cardiffu, Liverpoolu, Manchesteru či Newcastlu.

V Bristolu proběhla demonstrace poklidně
Zdroj: Reuters

V londýnském Hyde Parku se v sobotu lidé začali scházet od 13 hodin místního času (14 hodin SELČ). Tisíce demonstrantů se později z parku vydaly před parlamentní budovy, kde k nim promluvil například bývalý předseda labouristů Jeremy Corbyn a někteří jeho spolustraníci. Manifestace se účastnili i příznivci hnutí proti rasové diskriminaci, jako je Black Lives Matter, či ekologického hnutí Extinction Rebellion.

„Chci žít ve světě míru a spravedlnosti, chci žít ve světě lidských práv a demokracie a jsem připraven, že to některým nebude příjemné,“ sdělil davu Corbyn.

„Právo protestovat je vzácné. Protestní hnutí utvářejí dějiny, od protestů za kratší pracovní dobu přes volební právo žen po rovnost platů. Práva, která bereme jako samozřejmá, jsme si museli vybojovat na demonstracích. Vzali jsme si je; nedostali jsme je od bohatých a mocných,“ zdůvodnil Corbyn již dříve svou účast na sobotním protestu ve videu zveřejněném na Twitteru.

V Londýně došlo ke střetům

Několik londýnských demonstrantů se v pozdních hodinách střetlo s policisty. Policie obyvatele hlavního města již dříve vyzvala, aby se protestů neúčastnili. Varovala, že tyto akce občany vystavují riziku porušení koronavirových restrikcí.

„Policejní operace v centru Londýna se nyní přesunula do fáze vymáhání zákonů a zatýkání,“ citovala metropolitní policii agentura Reuters. „Ty, kdo v oblasti zůstávají, vyzýváme, aby odešli a vrátili se domů,“ uvedly bezpečnostní složky.

V Londýně došlo k potyčkám mezi policií a demonstrujícími
Zdroj: Reuters

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 17 mminutami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 1 hhodinou

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 1 hhodinou

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 2 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráku drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 3 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konga Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 9 hhodinami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...