Tajfun Khanun zasáhl Rusko. Na Dálném východě deště vyplavily tisíce domů a odřízly desítky obcí

Na ruském Dálném východě byly zaplaveny tisíce domů v důsledku vydatných dešťů, které přinesl tajfun Khanun. Evakuováno bylo více než dva tisíce lidí, desítky obcí byly odříznuty od okolního světa, informuje agentura DPA. Zprávy o vážných následcích deštivého počasí přicházejí i z dalších zemí jako Číny a Bangladéše.

Po přechodu tajfunu, který potrápil také Japonsko, Jižní i Severní Koreu a Čínu, zůstává v neděli podle ruského úřadu pro mimořádné situace v Přímořském kraji pod vodou více než 4,3 tisíce domů v šestnácti obcích a dále více než 5,6 tisíce pozemků a 43 silničních úseků. Osmadvacet obcí bylo kvůli povodním odříznuto od okolního světa. Mrtví či zranění nejsou hlášeni.

Ruský region sousedící s Čínou a KLDR, od Moskvy vzdálený zhruba 6,3 tisíce kilometrů, zasáhly silné lijáky, načež se místní potoky a řeky vylily z břehů. U města Spassk-Dalnij se protrhla přehradní hráz. V neděli už voda pomalu ustupovala, informovaly úřady Přímořského kraje.

Kvůli výpadkům trafostanic bylo mnoho domácností bez elektrického proudu. U města Ussurijsk byl podle místních médií těžce poškozen hraniční přechod do Číny.

Podle ministerstva pro mimořádné situace byla do oblasti vyslána operační skupina, která má koordinovat odstraňování následků povodní. Letoun ministerstva do oblasti přivezl humanitární pomoc a záchranáře na postižená místa přepravily vrtulníky Mi-8.

Ruská státní agentura TASS uvedla, že povodně v Ussurijsku, po Vladivostoku druhém největším městě v Přímořském kraji, jsou nejhorší a největší za posledních deset let a že zasáhly pětatřicet až čtyřicet procent území města.

Jižně od Japonska se v Tichém oceánu mezitím zformovala další bouře Lan. Na pevninu by měla podle meteorologů udeřit v úterý v oblasti jižně od japonského města Ósaka.

Záplavy v Bangladéši

Bangladéš čelí deštivému počasí od začátku srpna. Při povodních a sesuvech půdy zahynulo nejméně pětapadesát lidí. Silné přívalové deště a jejich následky zasáhly více než milion obyvatel této hustě osídlené asijské země. Podle agentury AFP to oznámily bangladéšské úřady.

Jednadvacet obětí hlásí úřady v přístavním městě Cox's Bázár na jihovýchodě Bangladéše, devatenáct lidí zemřelo v oblasti Čitágáon, deset v okolí obce Bandarban a pět v okolí Rangamati. Deště nejsilněji zasáhly právě jihovýchod země u Bengálského zálivu, kde leží všechna tato města, dodává AFP.

Sesuvy bahna v Číně

V čínské provincii Šen-si stoupla bilance obětí sesuvů bahna na jednadvacet mrtvých. Šest lidí se stále pohřešuje, napsala agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady.

Voda smetla několik domů, poškodila dálnici a bez elektřiny zůstalo asi devět set domácností. Po pohřešovaných pátrají záchranáři i psovodi, tým čítá 980 lidí, napsala agentura AP. Meteorologové na neděli v oblasti předpovídali další bouřky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 52 mminutami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 3 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 4 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 4 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 5 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 6 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konžské demokratické republiky Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 12 hhodinami
Načítání...