Rusko pomůže v Sýrii vybudovat zmenšenou repliku chrámu Hagia Sofia

V syrské provincii Hamá se místní chystají s ruskou finanční pomocí postavit repliku istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Rozhodnutí postavit zmenšeninu chrámu v syrském městě s většinovým pravoslavným obyvatelstvem je reakcí na krok tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana změnit istanbulský chrám po desítkách let opět na mešitu. Syrský kostel má sloužit pravoslavným věřícím.

Hagia Sofia, která je jednou z dominant Istanbulu a ročně ji navštíví několik milionů turistů, byla do minulého měsíce oficiálně muzeem a je také zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Erdoganův dekret ale udělal z tohoto původně byzantského chrámu v červenci po téměř 90 letech opět mešitu, jíž byl chrám od roku 1453 téměř pět set let, než z něj zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk v rámci svých sekulárních reforem učinil muzeum.

Erdoganův krok kritizovalo mnoho politických i náboženských lídrů zejména křesťanského světa, nelíbí se ale ani řadě muslimů. Podle mnohých byl tento chrám symbolem mezináboženského dialogu.

Změnu naopak přivítali turečtí nacionalisté, kteří v ní vidí známku velikosti své země a připomínku slávy někdejší Osmanské říše. Během muslimských modliteb jsou nyní v tomto chrámu zakryty křesťanské ikony, jinak je ale památka dál přístupná turistům.

Turecké armádě na dohled

Syrská replika chrámu má vyrůst v městečku Sukajlabíja s asi 17 tisíci obyvateli, které podle některých zdrojů leží blízko pozic turecké armády na severozápadě Sýrie.

Rusko a Turecko stojí v občanské válce v Sýrii na opačných stranách, Moskva podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, Ankara některé povstalecké skupiny. Letos na jaře se obě strany dohodly na dalším příměří, které pomohlo ke zklidnění bojů.

„Sýrie, na rozdíl od Turecka, je zemí, která dává jasně najevo, že je pro možnost mírového a pozitivního mezináboženského dialogu,“ řekl minulý měsíc agentuře RIA Novosti ruský poslanec Vitalij Milonov. „Prezident Bašár Asad by nikdy nezměnil chrám z jednoho vyznání na jiné,“ dodal.

Hagia Sofia (chrám Boží moudrosti)
Zdroj: Wikipedia.org

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinský parlament schválil novou vládu, premiérem je Serhij Koreckyj

Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil Serhije Koreckého jako nového premiéra, později pak i jeho vládu kromě ministrů zahraničí a obrany. Koreckyj byl dosud šéfem energetické společnosti Naftohaz. Před hlasováním označil za klíčové priority obranu země před ruskou agresí, hospodářskou stabilitu a integraci do EU. Mezi klíčovými úkoly uvedl také přípravu na příští zimu, která kvůli ruským útokům na ukrajinská energetická zařízení a infrastrukturu může být podle něj těžší než ta minulá.
11:30Aktualizovánopřed 6 mminutami

K odvolání Fedorova vedly spory se Syrským. Nástupce je stále nejasný

K odvolání ukrajinského ministra obrany Mychajla Fedorova měly vést spory s hlavním velitelem Oleksandrem Syrským či nákupy zbraní v rozporu s přáními armády. Fedorov je přitom považovaný za reformátora ukrajinské armády a mezi obyvateli napadené země se těší oblibě. To dokládají i čtvrteční protesty, které se na jeho podporu konají nejen v centru Kyjeva. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj během dne oznámil, že stále zvažuje kandidáta na jeho post.
14:52Aktualizovánopřed 12 mminutami

VideoStíhačka přeletěla těsně nad přeplněnou pláží na Floridě. Probíhá vyšetřování

Návštěvníci pláže zachytili okamžik, kdy ve středu během letecké show na pláži Pensacola Beach na Floridě proletěla stíhačka letky Blue Angels amerického námořnictva pozoruhodně blízko davu lidí. Zástupci elitní letecké akrobatické skupiny uvedli, že provádějí šetření poté, co „letadlo letělo níže, než je standardní výška, což vyvolalo rozruch na pláži a zasáhlo židle a slunečníky civilistů“, jak uvádějí americká média. V důsledku incidentu nebyla hlášena žádná zranění.
před 37 mminutami

Neznáme detaily o účelu cesty zadrženého Čecha v Číně, uvedl Macinka

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) pro ČT sdělil, že nezná detaily o účelu cesty zadrženého Čecha v Číně. Případ považuje za izolovaný a nesouvisející se zadržením čínského občana v Česku. Peking oznámil, že český občan je vyšetřován kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti. Podle agentury Reuters to uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého příslušné úřady postupují v souladu se zákonem.
09:37Aktualizovánopřed 40 mminutami

Soud udělil vysoké tresty za zřícení Morandiho mostu v Janově

Soud v Janově ve čtvrtek udělil vysoké tresty v souvislosti se zřícením Morandiho mostu v tomto italském městě, při kterém v roce 2018 zemřelo 43 lidí. Bývalý šéf společnosti Autostrade per l’Italia, která most spravovala, Giovanni Castellucci dostal 12 let vězení. V procesu je více než 50 obžalovaných, soud nyní čte své rozhodnutí.
14:34Aktualizovánopřed 53 mminutami

Švýcarské školy učí v autokratických zemích demokracii či kritické myšlení

Od Pekingu po Bogotu se sedmnáct švýcarských škol v zahraničí snaží vštěpovat svým žákům švýcarské demokratické hodnoty. V zemích, kde se politické poměry výrazně liší od těch ve Švýcarsku, to může představovat choulostivý úkol. Právě této otázce se věnovala výroční konference těchto škol, která se nedávno konala v kantonu Valais.
před 59 mminutami

Budeme vojákům testovat hladiny testosteronu, oznámil Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth oznámil, že příslušníci ozbrojených sil starší třiceti let budou nově při pravidelných každoročních lékařských prohlídkách podstupovat měření hladiny testosteronu. Armáda bude také vojákům nabízet testosteronovou terapii. Šéf Pentagonu to uvedl ve videoprohlášení na síti X, v němž se nijak nezmínil o vojačkách ženského pohlaví.
před 1 hhodinou

Kanadu sužuje skoro tisícovka lesních požárů, vítr žene dým i do USA

Horko a sucho způsobily, že kanadské lesy se staly velmi zranitelnými vůči požárům. Těch v zemi v současné době rychle přibývá. Nejhorší je situace podle tisku v provincii Ontario, kde mimo jiné leží velkoměsto Toronto.
před 3 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.