Ruské zlo Vánoce nezkazí, říká Zelenskyj po útoku na ukrajinskou energetiku

Nahrávám video
Události: Ruský útok na ukrajinskou energetiku
Zdroj: ČT24

Rusko zaútočilo balistickými raketami i střelami s plochou dráhou letu na energetický systém a města na východě Ukrajiny, oznámili představitelé ukrajinských regionů a ministr energetiky. Starosta Charkova Ihor Terechov uvedl, že při úderu na město byli zraněni nejméně tři lidé. Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko útočilo celkem 184 drony a střelami.

„Balistické rakety stále míří na město. Zůstaňte v krytu,“ vyzval starosta Terechov obyvatele kolem 6:00 SEČ. Podle ukrajinských úřadů ruské letectvo podniklo na město a jeho okolí nejméně sedm úderů.

Dle Terechova jsou po útoku nejméně tři těžce zranění. Šéf Charkovské oblastní správy Oleh Syněhubov uvedl, že v důsledku úderů vypuklo několik požárů. Jsou také hlášeny škody na civilní infrastruktuře.

„Ruská armáda od rána masivně útočí na region Dněpru. Snaží se zničit energetický systém regionu,“ napsal na Telegramu šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině Serhij Lysak.

Exploze byly dle agentury Ukrinform slyšet také ve městě Kryvyj Rih. Na něj ruské síly udeřily i na Štědrý den, jednoho člověka tam dle Reuters zabila a dalších patnáct zranila balistická střela, která zasáhla obytný dům.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že na Ukrajinu útočilo přes sedmdesát ruských raket a více než sto dronů. Odsoudil Rusko a jeho vládce Vladimira Putina v souvislosti s útokem za nelidskost. „Ruské zlo Ukrajinu nezlomí a Vánoce nezkazí,“ prohlásil.

Ukrajinské letectvo později upřesnilo, že Rusko v noci na Boží hod vyslalo na Ukrajinu celkem 184 dronů či střel, z toho dvě severokorejské rakety KN-23, deset řízených střel S-300/S-400, dvanáct střel s plochou dráhou letu Kalibr, 50 střel Ch-101, čtyři řízené střely Ch-59 a také 106 útočných dronů Šáhed a jiných bezpilotních prostředků včetně dronových imitací. Na 59 střel a 54 dronů zničila protivzdušná obrana, přičemž dalších 52 dronů nedosáhlo svých cílů.

Poškozené elektrárny

Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko sdělil, že Rusko masivně útočí na energetický sektor a že provozovatel přenosové soustavy omezil dodávky elektřiny, aby minimalizoval dopady útoku.

Největší ukrajinská soukromá energetická společnost DTEK ráno uvedla, že Rusko zaútočilo na její elektrárny a vážně poškodilo jejich zařízení. „Za letošní rok jde o třináctý masivní útok na ukrajinský energetický sektor a desátý masivní útok na energetická zařízení firmy,“ napsala společnost na Telegramu.

Největšímu útoku za dobu ruské invaze čelila podle Svitlany Onyščukové, šéfky vojenské správy Ivano-Frankivské oblasti, ukrajinská Zakarpatská oblast. Regionu na hranicích se Slovenskem a Maďarskem se dosud ruské vzdušné útoky spíše vyhýbaly. „Cílem byla kritická infrastruktura. Došlo k zásahům! Zatím naštěstí nejsou žádné oběti,“ napsala Onyščuková.

V nejvíc zasaženém Charkově dokázali podle tamních úřadů obnovit část elektrické energie a dodávek, přesto bez světla a tepla zůstává více než 300 tisíc lidí, uvedla reportérka ČT Ilona Zasidkovyčová, která je v Záporoží. Tam budou v příštích dnech platit havarijní odstávky, takže bez tepla a světla budou domácnosti i několik hodin denně.

Agentura AFP připomíná, že Moskva masivní útok provedla o Vánocích, které Ukrajina už druhým rokem slaví 25. prosince jako v západním světě, a nikoli 7. ledna podle juliánského kalendáře ruské pravoslavné církve.

Letecký poplach

Rusko od jara výrazně zintenzivnilo útoky na ukrajinský energetický sektor, přičemž poškodilo téměř polovinu výrobních kapacit a opakovaně způsobilo mnohahodinové výpadky elektřiny v celé zemi.

Ukrajinské letectvo ve středu také oznámilo, že zaznamenalo vypálení ruských raket s plochou dráhou letu Kalibr z Černého moře, což vedlo k vyhlášení leteckého poplachu po celé zemi. Místní úřady a letectvo hlásily přelety raket ve východních, středních, jižních i západních regionech.

Letectvo rovněž uvedlo, že jedna z ruských střel s plochou dráhou letu přeletěla přes Rumunsko a Moldavsko, v jejichž vzdušném prostoru letěla 140 kilometrů.

Ukrajinské útoky

Ruské ministerstvo obrany mezitím tvrdí, že během noci protivzdušná obrana zničila 59 bezpilotních prostředků v Bělgorodské a Voroněžské oblasti, kde trosky dronů poničily elektrické vedení a několik domů.

Po ukrajinském ostřelování Lgova v ruské Kurské oblasti prý podle úřadujícího oblastního gubernátora Alexandra Chinštejna zemřeli čtyři lidé a dalších pět utrpělo zranění. Kyjev uvedl, že ve Lgově bylo zasaženo velitelství jedné z ruských brigád. Jednoho mrtvého po úderu ukrajinského dronu ohlásila také severoosetská metropole Vladikavkaz na jihu Ruské federace. Rusko tvrdí, že za posledních 24 hodin zničilo 119 ukrajinských dronů.

„Vážně poškozeny byly pětipodlažní obytná budova, dvoupodlažní obytná budova a jednopodlažní kosmetický salon,“ napsal Chinštejn na Telegramu. Uvedl, že tlaková vlna po ukrajinském ostřelování zničila okna v okolních domech a poškodila přinejmenším 12 aut. „Poničena byla i část plynovodního potrubí,“ dodal.

Ukrajinská armáda v souvislosti s útokem ve Lgově uvedla, že zasažena byla budova velitelství ruské 810. brigády, která se podílí na snahách Moskvy o vytlačení ukrajinských vojáků z Kurské oblasti. Podle Andrije Kovalenka, šéfa ukrajinského centra proti dezinformacím, jsou mezi oběťmi ruští důstojníci.

Na Vladikavkaz podle tamních úřadů zaútočil ukrajinský dron, který obrana sestřelila. Padající trosky ale způsobily rozsáhlý požár obchodního domu, kde zemřela jedna žena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump je připraven ještě více snížit počet amerických vojáků v Německu

Americký prezident Donald Trump varoval, že je připraven snížit počet amerických vojáků v Německu o mnohem více, než o pět tisíc ohlášených Pentagonem v pátek. Agentura AP označila Trumpovy výroky za eskalaci jeho sporu s německým kancléřem Friedrichem Merzem. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 36 tisíc amerických vojáků.
před 39 mminutami

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

USA sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců, píše agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu už v týdnu veřejně mluvil americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu zároveň kritizoval německého kancléře Friedricha Merze. Dva vlivní republikánští zákonodárci Roger Wicker a Mike Rogers rozhodnutí kritizovali s tím, že podkopává hrozbu odstrašení a nahrává ruskému vládci Vladimiru Putinovi.
1. 5. 2026Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zelenskyj pozval Fica do Kyjeva, ten slíbil podporu ukrajinské cestě do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie s tím, že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.
před 12 hhodinami

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a zraněné

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a devět zraněných, píše v sobotu Ukrinform. Zraněné a materiální škody hlásí i další části Ukrajiny. Ruské drony v noci na sobotu a ráno udeřily v Charkově či Oděské oblasti, uvádí média. Útoky agresora v sobotu v místech mimo frontovou linii pokračují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Záchranáři vypustili do Severního moře velrybu Timmyho

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa v sobotu dopoledne do Severního moře vypustil záchranný tým z nákladního člunu, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi sedmdesát kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak. Nejistý osud keporkaka, který se dostal do Baltského moře a několikrát uvázl, poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti nejen v Německu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Odvolací soud v USA dočasně zastavil zasílání potratové pilulky poštou

Americký federální odvolací soud dočasně pozastavil zasílání potratové pilulky mifepriston poštou. Informovaly o tom v noci na sobotu agentury Reuters a AP. Takový krok by výrazně omezil přístup k tomuto hojně využívanému léku v celé zemi, zejména ve státech, které potraty zakazují.
před 18 hhodinami

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
před 22 hhodinami
Načítání...