Rána pro Uber: Unijní soud ho postavil na roveň běžné taxislužby, musí žádat o licenci

Nahrávám video
Události: Unijní soud postavil Uber na roveň běžné taxislužby, musí žádat o licenci
Zdroj: ČT24

Uber je přepravní služba, nikoli pouze zprostředkovatel, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí EU. Tak zní verdikt Soudního dvora Evropské unie, který reagoval na podnět obchodního soudu v Barceloně. Soud tak alternativního amerického poskytovatele přepravních služeb postavil na roveň běžné taxislužby. Podle expertů by rozsudek mohl mít dalekosáhlé důsledky pro sdílenou ekonomiku.

Obchodní soud v Barceloně projednává žalobu profesní organizace sdružující řidiče taxislužeb v tomto městě proti filiálce Uberu ve Španělsku za nekalou soutěž. O verdikt požádal unijní soudní dvůr, který teď rozhodl, že Uber není pouze zprostředkovatel digitální služby, jak tvrdila společnost, ale přepravní služba, která se musí řídit právem EU.

Zprostředkovatelská služba, kterou nabízí Uber, tedy „propojení pasažérů a neprofesionálních řidičů, kteří používají vlastní vůz, za úplatu prostřednictvím chytrého telefonu, musí být považována za službu v oblasti dopravy ve smyslu unijního práva“, zní verdikt.

DPA: Rozsudek může otevřít dveře dalším omezením

„Je na členských státech, aby upravovaly podmínky, za nichž by takové služby měly být poskytovány v souladu s obecnými pravidly smlouvy o fungování EU,“ uvedl soud.

Evropská konfederace odborových svazů v dopravě verdikt ve svém prohlášení „vřele vítá“. Podle jejího názoru pomůže řidičům k řádným mzdám a zlepší jejich pracovní podmínky. Jiného názoru je ale asociace sdružující internetové firmy, která varuje, že rozsudek jde proti snahám EU o podporu inovací v konkurenčním boji s čínskými a americkými internetovými firmami. 

Přestože se rozhodnutí vztahuje výslovně jen na „neprofesionální řidiče“, mohlo by do budoucna otevřít dveře dalším omezením, domnívá se agentura DPA. Podle analytiků může mít dopad třeba na zprostředkovatele ubytování Airbnb. Soudy zaujímají k takzvané sdílené ekonomice jiné stanovisko, i tyto firmy by tedy brzy mohly začít podléhat regulaci EU.

Uberu rozhodnutí nepochybně ztíží život. Stane se z něj úplně normální korporace, která již nebude s regulátory všude po světě svádět otevřené bitvy, ale povede dialog v zákulisí a v rukavičkách. Uber se v uplynulých letech uplatňováním asertivního, až agresivního postupu vůči příslušným úřadům vypracoval mezi globální ikony prostředí informačních technologií, aplikací a platforem. Nyní je však s tímto přístupem konec.
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom společnosti Cyrrus

Rovněž ve Spojených státech se diskutuje mimo jiné o tom, zda má Uber považovat řidiče za živnostníky, kteří jeho prostřednictvím nabízejí službu, nebo za zaměstnance. V druhém případě by se to projevilo v nárůstu ceny za takovou službu.

Samotný Uber ještě před vynesením rozsudku vyjádřil přesvědčení, že negativní verdikt bude mít jen malý vliv na působení firmy v evropských zemích, kde se již nyní řídí národními pravidly. „Nicméně, milionům Evropanů je stále bráněno v používání aplikací, jako je naše,“ uvedl mluvčí společnosti.

Uber zažil těžký rok

Společnost Uber má za sebou turbulentní rok. Nyní již bývalý ředitel Travis Kalanick byl donucen odstoupit a nahradil jej Dara Khosrowshahi, najevo vyšlo krytí masivního úniku zákaznických dat, sexuální obtěžování zaměstnankyň a po celou dobu firmu provázely spory s kontrolními orgány.

Neznamená to předzvěst konce Uberu, ale rozhodně to urychlí směr, kterým se sdílená ekonomika pravděpodobně vydá. Byznys Uberu bude stabilnější.
František Bostl
hlavní ekonom on-line srovnávače finančních produktů Chytrý Honza

Kvůli právním problémům Uber po celé Evropě v podstatě zrušil službu UberPop, kdy pasažéry přepravovaly soukromé osoby, připomněla DPA. V současnosti spolupracuje s řidiči klasických taxislužeb.

Uber musel zcela opustit Dánsko či Maďarsko, problémy má ale firma i třeba v Londýně – podle starosty britské metropole Sadiqa Khana by obnovení jeho licence mohlo trvat roky. Její platnost vypršela v říjnu, ale řidiči mohou ve městě nadále pracovat po dobu trvání odvolacího řízení.

Také Francie podrobuje Uber přísnějšímu dohledu. Například Portugalsko ale Uber i Airbnb legalizovalo.

Protesty proti Uberu se nevyhnuly ani Česku

Proti Uberu jako „nekalé konkurenci“ demonstrují a stávkují tisíce taxikářů napříč Evropou. Začátkem října kupříkladu protestující čeští taxikáři zablokovali oblast kolem pražského letiště. Nelíbí se jim hlavně to, že řidiči Uberu nemusí mít koncesi.

Spor kolem poskytování služeb vznikl také v Brně, kde Uber začal fungovat od února a kde jeho činnost tamější krajský soud předběžně zastavil. Vrchní soud v Olomouci pak ale opatření zrušil.

Podle údajů Uberu spoléhá na objednání svezení jedním kliknutím v České republice přes 269 tisíc cestujících a prostřednictvím aplikace si vydělávají tisíce nezávislých řidičů. Firma připomíná, že vláda České republiky v současnosti přehodnocuje stávající legislativní rámec.

  • Společnost Uber založili Travis Kalanick a Garrett Camp v roce 2009 v USA, původní název byl UberCab. Aplikace vznikla následující rok.
  • Zákazníci si vůz objednávají pomocí aplikace. Cenu jízdného je možné předem odhadnout na základě zadané trasy, jízdné se automaticky strhne ze zadané platební karty. Uživatelé mohou po jízdě hodnotit řidiče, ale i naopak – řidiči mohou hodnotit cestující.
  • Uber působí ve více než 600 městech. V řadě z nich proti němu proběhly rozsáhlé protesty, v některých zemích či městech byla služba úplně zakázána. 
  • Od roku 2012 se společnost rozšiřuje do dalších zemí. V Praze začala fungovat v roce 2014, v Brně v roce 2017. V obou městech čelí kritice ze strany klasických taxislužeb, v Brně soud v červenci 2017 službu zakázal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po sesuvech půdy na Novém Zélandu je stále několik pohřešovaných

Dva dospívající jsou mezi šesti pohřešovanými po sesuvu půdy, který zasáhl rušný kemp na Severním ostrově Nového Zélandu, uvedly úřady podle agentury Reuters. Záchranáři po přeživších dál pátrají. Podle úřadů by vše mohlo trvat několik dní, protože podmínky na místě zůstávají nestabilní, což komplikuje záchranné práce. Nejmladšímu z nezvěstných je patnáct let. Premiér země Christopher Luxon se v pátek vydal na místo neštěstí, kde se setkal s rodinami postiženými katastrofou. Sesuv půdy ve čtvrtek způsobily silné deště, dva lidé zemřeli.
před 1 hhodinou

„Uvidíme, co se stane.“ Americká letadlová loď míří k Íránu

Americká letadlová loď Abraham Lincoln míří spolu s torpédoborci na Blízký východ, což oživilo spekulace o možném vojenském zásahu USA v Íránu. Podle expertů by intervence měla omezený rozsah, protože nasazení pozemních sil Bílý dům vyloučil. Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro změnu režimu v Teheránu, USA ale už v minulosti posílily svou přítomnost v regionu z čistě obranných důvodů.
před 1 hhodinou

Česko dle Plagy těží z přílivu slovenských studentů, Bratislava vnímá výzvu

Česko těží z toho, že studenti ze Slovenska odcházejí do Česka, kde případně i zůstávají pracovat, řekl český ministr školství Robert Plaga (za ANO) po schůzce se svým slovenským kolegou Tomášem Druckerem. Podle Plagy by ale země neměly o mladé lidi soupeřit. Drucker téma považuje za výzvu, aby Slovensko v této záležitosti zabralo.
před 4 hhodinami

USA opustily syrské Kurdy, pozice Turecka sílí

Spojené státy nechaly syrskou armádu vést ofenzivu proti spojeneckým Syrským demokratickým silám (SDF), čímž zřejmě pohřbily kurdský sen o autonomii. Z nové dohody o integraci Kurdů do syrského státu se raduje Turecko, pro které znamená nečinnost USA a Izraele strategické vítězství. Kurdové hovoří o zradě.
před 4 hhodinami

USA oficiálně odešly ze Světové zdravotnické organizace, píše Reuters

Spojené státy ve čtvrtek oficiálně potvrdily svůj odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO), oznámila večer agentura Reuters. Organizaci, kterou po druhé světové válce pomáhala zakládat, země opustila z rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa. Ten krok zdůvodnil kromě jiného údajnými chybami WHO v době pandemie nemoci covid-19.
04:08Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Bez vyřešení ruských nároků není dlouhodobý mír možný, vzkázal Kreml

Bez vyřešení územních nároků Ruska není dlouhodobý mír na Ukrajině možný, prohlásil poradce ruského vládce Vladimira Putina Jurij Ušakov po jednání s americkými vyjednávači. Jednání trvalo více než tři a půl hodiny, informují tiskové agentury s odvoláním na Kreml. Poradce také potvrdil nadcházející třístranná americko-rusko-ukrajinská jednání v Abú Dhabí, kde se také mají separátně sejít zmocněnci obou lídrů Steve Witkoff a Kirill Dmitrijev.
02:07Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Boloňa musí dočasně zrušit omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině

Italská Boloňa musí dočasně zrušit nařízení, podle kterého se vozidla v celém městě směla pohybovat maximálně třicetikilometrovou rychlostí, rozhodl soud. Radnice pravidlo zavedla předloni, dle soudu ale v některých částech neoprávněně, protože ho dostatečně nezdůvodnila. Levicové vedení města chce omezení zachovat, výrazně totiž snížilo počet nehod. Připravuje proto upravenou vyhlášku s podrobným zdůvodněním pro jednotlivé ulice. Pravicová italská vláda však proti třicítce ve velkoměstech od začátku brojí.
před 10 hhodinami

Archeologové popsali nejstarší lidské jeskynní umění. Našli ho v Indonésii

Lidé tvořili umění zřejmě od počátku doby, kdy se začali stávat inteligentními bytostmi. Tyto počátky se ale nedochovaly. Teď ale vědci v indonéské jeskyni odhalili zatím nejstarší důkaz této lidské činnosti.
před 11 hhodinami
Načítání...