Rakousko si minutou ticha připomnělo oběti střelby ve Štýrském Hradci

Nahrávám video
Události: Uctení památky obětí střelby v Rakousku
Zdroj: ČT24

Rakousko si ve středu v deset hodin minutou ticha připomnělo oběti úterní střelby na škole ve Štýrském Hradci, kde útočník zabil deset lidí a sám sebe. V alpské republice začal třídenní státní smutek. Vlajky vlají na půl žerdi a řada veřejných akcí po celé zemi je zrušena. Rakousko je den po jednom z nejhorších útoků tohoto typu v zemi stále v šoku, píše agentura DPA. Minutu ticha a třídenní státní smutek vyhlásil spolkový kancléř Christian Stocker.

Ve Štýrském Hradci lidé před budovu střední školy dál přinášejí květiny a svíčky. Několik stovek lidí se ve městě, kde se útok odehrál, zúčastnilo smuteční mše za oběti už v úterý večer.

Mnoho lidí ve městě také následovalo výzvu Červeného kříže a přišlo ve středu darovat krev, informovala televizní a rozhlasová společnost ORF. Škola, kde se útok odehrál, zůstane do konce týdne zavřená, rozhodlo ministerstvo školství.

„Myslíme na rodiny, zraněné a všechny, kteří včera museli snášet tolik utrpení,“ uvedl Stocker na síti X.

Zranění jsou ve stabilizovaném stavu

Všichni zranění jsou ve stabilizovaném stavu, uvedla ve středu dopoledne agentura APA. Podle zástupce nemocnice je v péči nadále jedenáct zraněných, z toho pět na jednotce intenzivní péče.

Soustrast lidem postiženým tragédií vyjádřil ve středu papež Lev XIV. „Rád bych ujistil oběti tragédie ve škole ve Štýrském Hradci o svých modlitbách,“ uvedl na závěr audience na Svatopetrském náměstí. „Jsem nablízku rodinám, učitelům a spolužákům obětí,“ dodal.

Ve Vídni se při minutě ticha rozezněl smuteční zvon vídeňské katedrály svatého Štěpána (Stephansdom) a na minutu se zastavila veřejná doprava, popsal deník Der Standard.

V domě útočníka nalezla policie nefunkční bombu

Jedenadvacetiletý útočník v úterý dopoledne na gymnáziu ve Štýrském Hradci zastřelil deset lidí a poté spáchal sebevraždu na toaletách. Motiv jeho útoku je stále předmětem vyšetřování. Muž útočil zbraněmi, které držel legálně.

Policie při prohlídce domova střelce, kde žil jen s matkou, našla dopis na rozloučenou, nefunkční podomácku vyrobenou bombu a plány na bombový útok. Ty ale byly podle policie očividně vyhozeny do koše.

V ranním pořadu ORF zástupce policie Franz Ruf vysvětlil, že v dopise a videu na rozloučenou šlo o vzkaz rodičům. Objasnění motivu mladého muže pocházejícího z okolí Štýrského Hradce to ale nepomohlo.

Podle úřadů je mezi mrtvými devět mladých lidí ve věku 15 až 17 let a jedna dospělá učitelka. Útočník zastřelil sedm žen a tři muže předtím, než obrátil zbraň proti sobě. Jednou z deseti obětí je polský občan, uvedl ve středu polský představitel. Bosenské velvyslanectví v Rakousku potvrdilo, že dvě z obětí měly bosenské kořeny, ale neměly bosenské občanství.

Zpravodaj ČT Jan Šilhan uvedl, že už v úterý se objevily spekulace, že motivem mohla být frustrace z šikany, jejímž měl být mladý muž terčem. „Policisté rovněž podrobují analýze útočníkův mobil, počítač a další osobní věci a předměty. Podle sousedů byl útočník poměrně mírným, klidným, nevýrazným člověkem. Podle policie neměl žádné závažnější kriminální záznamy,“ dodal Šilhan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael vyzval k evakuaci jižního Bejrútu

Izrael i ve čtvrtek bombardoval Libanon, kde cílí na teroristické hnutí Hizballáh, píší podle Reuters tamní média. Vyzval k evakuaci jižní části Bejrútu. Také na severu židovského státu zněly sirény kvůli střelám Hizballáhu, který oznámil, že v Libanonu dochází k přímým střetům s izraelskou armádou. Podle zpravodajských agentur šlo o první útok Hizballáhu proti židovskému státu za posledních více než 24 hodin, kdy platí klid zbraní mezi USA a Íránem.
05:33Aktualizovánopřed 15 mminutami

Ministerstvo na pátek výrazně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny pohonných hmot určované státem v pátek oproti čtvrtku klesnou o koruny. Litr nafty bude nejvýše za 45,20 koruny, litr benzinu za 41,77 koruny. Maximální cena nafty stanovená na pátek je nižší, než za jakou ji většina prodejců paliv nakoupila, tvrdí Unie nezávislých petrolejářů. Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu vrátily k růstu, zůstávají ale pod sto dolary za barel.
10:46Aktualizovánopřed 16 mminutami

Doprava v Hormuzském průlivu je stále omezená, za den proplulo šest lodí

Hormuzským průlivem za posledních 24 hodin proplulo šest nákladních lodí, z toho jeden ropný tanker. Vyplývá to z analýzy údajů z aplikací pro sledování lodí, kterou zveřejnila agentura Reuters. Úroveň provozu v klíčové úžině tedy zůstává na podobné úrovni jako před středečním uzavřením příměří mezi Spojenými státy a Íránem. Před válkou touto vodní cestou proplouvalo kolem 135 lodí denně.
11:18Aktualizovánopřed 20 mminutami

Ruský nejvyšší soud zakázal Memorial jako extremistickou organizaci

Ruský nejvyšší soud označil nevládní organizaci na ochranu lidských práv Memorial za extremistickou a zakázal její působení v zemi. Rozhodnutí znamená, že za spolupráci s touto organizací, vyznamenanou v roce 2022 Nobelovou cenou míru, nyní hrozí v Rusku vězení, uvedly tiskové agentury.
14:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Komise chce vysvětlit hovory Szijjártóa s Lavrovem. Z Francie zní slova o zradě

Informace o telefonických hovorech mezi maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem a šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem jsou extrémně znepokojivé, uvedla mluvčí Evropské komise Paula Pinhová. Zdůraznila, že Maďarsko by se mělo k těmto informacím co nejdříve vyjádřit a vysvětlit je. Hovory mezi politiky označil šéf francouzské diplomacie Jean-Noël Barrot za zradu.
před 1 hhodinou

Británie a Norsko odstrašovaly ruské ponorky v Atlantiku

Velká Británie společně s Norskem provedla v severním Atlantiku vojenskou operaci na odstrašení ruských ponorek, které ohrožovaly podvodní kabely a produktovody. Oznámil to podle agentury AP britský ministr obrany John Healey. Dodal, že fregata, letadla a stovky expertů monitorovaly ruskou útočnou ponorku a dvě špionážní ponorky poblíž podmořských kabelů a potrubí severně od Spojeného království. Ruská plavidla nakonec podle britského šéfa obrany po operaci, která trvala víc než měsíc, odplula z britských vod dále na sever. Do operace byly zapojeny speciální ponorky, konstatoval.
13:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Země je křehká planeta, z těch pohledů běhal mráz po zádech, říkají astronauti

Křehkost planety Země v nezměrném vesmíru či krása úplného zatmění Slunce za odvrácenou stranou Měsíce patří k nejsilnějším dojmům, které popsali astronauti mise Artemis II novinářům dva dny před návratem na Zemi. Šéf mise Reid Wiseman za nejsilnější okamžik označil pojmenování měsíčního kráteru po své zesnulé ženě Carroll. Loď Orion se po obletu Měsíce vrací se spoustou zajímavých fotografií a příběhů, o něž se astronauti chtějí podělit s ostatními, řekl pilot Victor Glover.
před 3 hhodinami

Litevští politici chtějí navzdory protestům prosadit reformu veřejnoprávní LRT

Předseda litevského parlamentu Juozas Olekas ve čtvrtek uvedl, že vládní koalice neustoupí od plánů na reformu veřejnoprávního vysílatele, a to navzdory pokračujícím protestům proti politizaci LRT.
před 3 hhodinami
Načítání...