Půl milionu nových případů koronaviru za méně než dva týdny. Pandemie v USA dál láme rekordy

V USA zaznamenaly úřady dosud nejvyšší denní bilanci nových případů nákazy koronavirem. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se za 24 hodin infekce potvrdila u více než 60 tisíc lidí. Celkem už podle údajů deníku The New York Times počet infikovaných ve Spojených státech překročil tři miliony.

Znepokojivé zprávy přišly i ze států, kde se nyní epidemická situace nejrychleji zhoršuje. Texas i Kalifornie nahlásily více než 10 tisíc nakažených za jediný den, což je dosud nejvyšší počet, uvedla agentura Reuters.

Texas se stal teprve třetím amerických státem, který za den zaznamenal více než 10 tisíc nových případů nákazy. Předtím tuto hranici překročil v dubnu stát New York a na začátku června Florida.

Více než 10 tisíc případů nákazy za den poprvé napočítali rovněž v Kalifornii, kde se během června počet infikovaných zdvojnásobil, a guvernér Gavin Newsom proto minulý týden nařídil opět uzavřít vnitřní prostory restaurací, barů či kin, a to nejméně na tři týdny.

Nemocných přibývá v 37 amerických státech

Pandemie v posledních týdnech v USA nabírá na síle. Od 26. června přibylo půl milionu nových nakažených a počty případů rostou v 37 státech.

V průměru se bilance nakažených v celé zemi zvyšuje o 50 tisíc osob denně, což je dvojnásobek oproti číslům z poloviny června. Obětí koronaviru už mají podle JHU Spojené státy přes 131 tisíc, což je nejvíce na světě. Za poslední den přibylo 1100 úmrtí.

Podle agentury AP je Texas dalším dokladem toho, jaké dopady má příliš rychlé uvolňování ochranných opatření. Texaský republikánský guvernér Greg Abbott začal s uvolňováním už v květnu, v posledních týdnech však byl nucen změnit kurz a mimo jiné nařídil opětovné uzavření restaurací či povinné nošení roušek.