Největší nárůsty nových případů nyní hlásí Kalifornie, Arizona, Florida a Texas, které jsou podle Reuters mezi 14 státy, v nichž se během června počet nakažených více než zdvojnásobil.
Texas ve středu opět překonal s 8076 pozitivními nálezy SARS-CoV-2 svůj dosavadní rekord, Jižní Karolína zase ohlásila dosud největší počet zemřelých za 24 hodin. Zatím nejvyšší počet nových nákaz hlásí rovněž Aljaška, Severní Karolína, Tennesee či Georgia.
Kalifornie vzhledem k nynější situaci nařídila uzavření barů a vnitřních prostor restaurací v 19 okresech, což se dotkne 70 procent místních obyvatel. Vedení státu Indiana zastavilo proces postupného uvolňování restrikcí. Město New York, jež bylo ohniskem nákazy na začátku pandemie v USA, preventivně zakáže servírování jídla uvnitř restaurací. Miami Beach na Floridě zavede noční zákaz vycházení.
Během 14 dní se počet nakažených v Kalifornii zvýšil o 50 procent
Čtyřicetimilionová Kalifornie, která je nejlidnatějším státem USA, ve středu podle CNN zaznamenala druhou nejvyšší denní bilanci za dobu pandemie, když se nákaza za 24 hodin potvrdila u dalších 6367 lidí. Jenom v okrese Los Angeles počet lidí s koronavirem narostl během středy o 2002 na 105 507.
Počet infikovaných se v Kalifornii zvýšil o 50 procent během posledních dvou týdnů, hospitalizovaných s covidem-19 je za stejnou dobu o 43 procent více.
Prezident Donald Trump, který po měsíce odmítal nosit roušku, ačkoliv to doporučuje americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ve středu prohlásil, že její používání podporuje. Sám si ji údajně několikrát nasadil a vzal by si ji, kdyby byl s více lidmi v uzavřené místnosti.
„Dokonalá bouře“
V sobotu si budou Američané připomínat Den nezávislosti, což u epidemiologů vyvolává vážné obavy. „Vše je připraveno pro dokonalou bouři: kombinace cestování, uvolňování opatření – v řadě případů předčasného – a nedodržování stále platných preventivních nařízení,“ varuje bostonský epidemiolog Joshua Barocas.
Lékař připomněl, že v některých státech epidemie koronaviru významně zrychlila už po oslavách Dne obětí války (31. května). Ve srovnání s minulým týdnem se v 37 amerických státech šíření infekce zrychlilo, naopak pouze ve dvou – New Jersey a Rhode Islandu počty klesají, podotýká CNN.
„Mám velké obavy, obzvlášť s ohledem na nadcházející víkend,“ řekl Barocas s tím, že nové vlny nákaz hrozí jak státům, kde se nyní epidemie už tak rychle šíří, tak i státům, kde už mají to nejhorší za sebou.
Profesor Ricardo Franco z Univerzity v Alabamě dodal, že je těžké předvídat vývoj první vlny epidemie, která se neustále protahuje, natož odhadovat, jak se do ní propíšou oslavy 4. července.
USA jsou z pohledu absolutních čísel pandemií koronaviru nejhůře zasaženou zemí na světě. Podle Univerzity Johnse Hopkinse dosud zaznamenaly 2 686 582 nemocných, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podlehlo 128 062 pacientů.