Prokuratura v Georgii vyšetřuje Trumpovu snahu zvrátit volby

Prokurátoři v Georgii zahájili vyšetřování snahy bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa zasáhnout do výsledku prezidentské volby v tomto jihovýchodním státě. Předmětem zájmu je i lednový telefonát, v němž někdejší hlava státu hovořila o potřebě „najít“ nové hlasy ve svůj prospěch. Trumpovými povolebními intervencemi se v Georgii zabývá také úřad takzvaného státního tajemníka Brada Raffenspergera, který dohlíží na regulérnost voleb.

Zahájení kriminálního vyšetřování vyšlo najevo poté, co se média dostala k dopisům prokurátorky Fani Willisové zaslaným několika činitelům regionální vlády včetně Raffenspergera. Vrchní státní zástupkyně okresu Fulton County v nich požádala o uchování dokumentů, včetně materiálů souvisejících se zmíněným telefonátem někdejšího prezidenta se státním tajemníkem.

Trump na začátku roku Raffenspergera tlačil do dalšího přezkoumávání voleb a nepravdivě při tom tvrdil, že hlasování v Georgii vyhrál.

Willisová, která je členkou Demokratické stany, v dopisech Trumpa přímo nezmiňuje, místo toho hovoří obecně o „pokusech ovlivnit“ podzimní volby. Dává však poměrně jasně najevo, že lokální činitelé vyšetřováni nejsou. Mluvčí prokurátorky agentuře AP řekl, že se vyšetřují „záležitosti, které se v posledních týdnech objevily ve zprávách“, včetně telefonátu z 2. ledna. 

Události: Nahrávka Donalda Trumpa (zdroj: ČT24)

Chci jen najít 11 780 hlasů

Konečné výsledky prezidentské volby v Georgii ukazují, že tam Trump s nynějším prezidentem Joem Bidenem prohrál o 11 779 hlasů. „Podívejte se, chci udělat jenom jedno: Chci jen najít 11 780 hlasů,“ říkal poražený šéf Bílého domu dva měsíce po volbách státnímu tajemníkovi. Toho v té době opakovaně kritizoval na sociálních sítích, podobně jako republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa, který odmítal Trumpovy požadavky spojené s volbami.

Kvůli zmíněnému telefonátu zahájil na začátku týdne Raffenspergerův tým vlastní šetření. „Vyšetřování spočívá v ověřování skutečností a je správní povahy. Jakékoliv další právní kroky budou přenechány generálnímu prokurátorovi,“ uvedl v pondělí mluvčí státního tajemníka Walter Jones.

Prokurátorka hledá potenciální zločiny

Bývalí prokurátoři deníku NYT řekli, že Trumpův rozhovor s Raffespergerem, i dřívější telefonát s Kempem, vyvolávaly podezření na možné porušení hned tří státních zákonů. Pokud by byl exprezident ve Fulton County obžalován, mohl by stanout před relativně nevstřícnou porotou. „Fulton County zahrnuje většinu Atlanty a v listopadových volbách jasně podpořil prezidenta Bidena,“ vysvětluje NYT.

„Tohle je jednoduše nejnovější pokus demokratů připsat si politické body skrze pokračování jejich honu na čarodějnice proti prezidentu Trumpovi,“ reagoval na zprávy mluvčí 45. prezidenta USA Jason Miller.

Prokurátorka Willisová podle deníku otevření případu zvažovala už několik týdnů. „Tato záležitost má vysokou prioritu a já jsem přesvědčena, že… při shromažďování informací a důkazů o potenciálních zločinech v podobě rozhovorů, dokumentů, videí a elektronických záznamů budeme spolupracovat,“ cituje Reuters z jejího dopisu se středečním datem. Kromě Kempa a Raffenspergera jej dostal i guvernérův zástupce Geoff Duncan a státní ministr spravedlnosti Chris Carr.

Iniciativa Willisové znamená, že Trump už čelí kriminálnímu vyšetřování ve dvou amerických státech. Již delší dobu běží vyšetřování možných finančních podvodů vedené newyorským prokurátorem Cyrusem Vancem. Prokuratura ve Fulton County ani Trump ihned nereagovali na žádost Reuters o komentář.