Prohledávání trosek domu v Magnitogorsku skončilo, záchranáři vyprostili 39 mrtvých

Pátrací operace v uralském Magnitogorsku skončila poté, co záchranáři z trosek domu poškozeného výbuchem plynu vyprostili tělo poslední oběti. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Neštěstí si vyžádalo podle agentury Interfax 39 obětí.

„Již vytáhli poslední tělo. Pátrací a záchranná operace skončila,“ řekl novinářům náměstek ministra pro mimořádné situace Alexandr Čuprijan. Současně ujistil, že pod troskami už nezůstalo žádné další tělo. Z 39 mrtvých bylo podle něj už 38 rozpoznáno, zbývá identifikovat ještě jednu ženu.

Záchranáři prohledávali sutiny celou noc. Ve městě, které leží asi 1400 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, panuje mrazivé počasí, v noci teploty klesají až k minus dvaceti stupňům Celsia. Čuprijan uvedl, že sami záchranáři čelili hrozbě, že je zavalí dosud stojící stěny, jejichž výkyvy dosahovaly tří centimetrů.

Nejpravděpodobnější příčinou pondělního neštěstí je podle úřadů únik a následný výbuch plynu.

V troskách domu v Magnitogorsku našli už 38 těl (zdroj: ČT24)

Stav ročního chlapce se zlepšil

Lékaři ve čtvrtek uvedli, že stav ani ne ročního chlapečka, kterého záchranáři objevili v sutinách živého v úterý, se mírně zlepšil. Už v úterý byl s vážnými poraněními letecky převezen z Magnitogorsku do Moskvy, kde je v jedné z nemocnic na anesteziologicko-resuscitační části chirurgického oddělení.

Ve městě s více než 415 tisíci obyvateli vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij v pondělí stav nouze. Lidem, které neštěstí zasáhlo, gubernátor slíbil rychlou pomoc v podobě peněz i náhradního ubytování.

Jednotlivým rodinám ze zřícené budovy úřady prý vyplatí od dvou set tisíc do jednoho milionu rublů (v přepočtu od 65 500 do 327 700 korun) v závislosti na tom, jak závažné zranění jejich členové utrpěli. Poškození mohou počítat i s odškodněním ve výši několika set tisíc rublů za zničený majetek a s příspěvkem na pohřeb, pokud ztratili někoho blízkého.