Přívalové deště v Pákistánu mají od konce června přes dvě stovky obětí

2 minuty
Následky přívalových dešťů v pákistánském Rawalpindi
Zdroj: Reuters

Přívalové deště v Pákistánu si od konce června vyžádaly 221 mrtvých, bezmála polovinu z nich tvoří děti, napsala v úterý agentura AFP. Sesuv půdy v pondělí na severovýchodě země zabil tři lidi v autech. Monzunové období, které v jižní Asii trvá od června do září, přináší 70 až 80 procent ročních srážek.

Záchranáři v pondělí zasahovali v oblasti Gilgit–Baltistán, která se nachází v Pákistánem spravované části Kašmíru. Voda tam smetla vozidla, kvůli čemuž zemřeli tři lidé a více než patnáct dalších se pohřešuje. Záchranné složky také vyhrabaly přes deset zasypaných vozidel a evakuovaly čtyři zraněné. Záplavy v oblasti poškodily na pět desítek domů, čtyři mosty, hotel se školou a zablokovaly hlavní silnice.

Národní meteorologická služba varuje, že riziko silných dešťů a možných bleskových povodní přetrvává v severních a východních provinciích země, kde hrozí záplavy a sesuvy půdy. Země tento měsíc zaznamenala o 82 procent více srážek než za stejné období loni v červenci, uvedli meteorologové.

Počet 221 mrtvých je za období od 26. června, kdy se v Pákistánu kvůli extrémnímu počasí objevily první oběti, až do pondělí tohoto týdne. Z celkového počtu mrtvých připadá 104 na děti a čtyřicet na ženy, informoval Úřad pro zvládání katastrof. Ten od stejného data do 14. července hlásil 111 obětí. Počet narostl hlavně minulý čtvrtek, kdy při deštích jen za 24 hodin zahynulo nejméně čtyřiapadesát lidí.

Pákistán je podle médií jednou ze zemí, které jsou nejzranitelnější, co se dopadů změn klimatu týče. Jeho 247 milionů obyvatel čelí extrémním projevům počasí stále častěji. Země se také stále potýká s následky ničivých záplav z roku 2022, které zasáhly téměř třetinu území státu, zabily 1737 lidí a napáchaly rozsáhlé škody.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelský útok v Pásmu Gazy zabil podle médií nejméně pět lidí. Armáda to prošetřuje

Izraelský útok na bývalou školu ve čtvrti Túfa v Pásmu Gazy podle Times of Israel zabil nejméně pět Palestinců. Armáda židovského státu tvrdí, že vojáci spatřili několik podezřelých osob, na které následně vystřelili. Místní zpravodajské agentury uvádějí, že útok nastal ve chvíli, kdy se v objektu konala svatební oslava. Izraelská armáda případ prošetřuje.
před 1 hhodinou

USA útočí na IS v Sýrii. Zabily nejméně pět jeho členů, píše AFP

Spojené státy zahájily v Sýrii údery na pozice teroristické skupiny Islámský stát. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump, podle něhož jde o tvrdou odvetu za útok z minulého týdne, při němž zahynuli tři Američané. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že při amerických náletech zemřelo nejméně pět členů IS. Sýrie zároveň posílí vlastní operace proti IS, uvedlo podle agentury Reuters syrské ministerstvo zahraničí.
01:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pákistánský soud poslal expremiéra Chána na 17 let do vězení kvůli státním darům

Soud v Pákistánu v sobotu poslal bývalého premiéra Imrana Chána a jeho manželku Bušru Bibiovou každého na sedmnáct let do vězení. Shledal je vinnými z podvodu se státními dary, které dostali od saúdskoarabské vlády. Manželé už jsou ve vězení kvůli korupci.
před 2 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Herní platforma Roblox usiluje o návrat na ruský trh. Slíbila větší kontrolu

Rusko počátkem měsíce zablokovalo přístup k americké internetové herní platformě pro děti Roblox. Oznámil to tehdy ruský úřad pro kontrolu médií a internetu Roskomnadzor. Platforma podle něj šíří „extremistické materiály a LGBT propagandu“. V zemi tento krok vyvolal protest v Tomsku. Úřad nyní zvažuje odblokování služby: její vedení totiž uvedlo, že zvýší moderaci svých her a chatů v Rusku.
před 3 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Volby na Ukrajině by pomohly destabilizaci, doufají Rusové

„Dostali se do bodu, kdy už nejde o demokracii,“ prohlásil minulý týden na adresu Ukrajinců šéf Bílého domu Donald Trump a vyzval zemi k uspořádání prezidentských voleb. Jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj v reakci oznámil, že je připraven tak učinit. Experti připomínají, že konání voleb zakazuje vyhlášené stanné právo. Trump dle nich navíc přebírá rétoriku ruského vůdce Vladimira Putina, který legitimitu Zelenského neuznává.
před 4 hhodinami

Bulhaři pokračují v protestech i po demisi vlády

Tisíce lidí znovu vyšly do ulic bulharských měst, přestože vláda už před týdnem podala demisi. Protesty vyvolal plán na zvýšení daní a odvodů, postupně se ale proměnily v širší odpor proti korupci a politickým elitám. Nejhlasitější jsou především mladí lidé, kteří se obávají rostoucí finanční zátěže po zavedení eura od příštího roku. Poslední demonstrace byly pokojné, při předchozích střetech ale policie zadržela přes sto lidí.
před 15 hhodinami
Načítání...