Princ Harry a jeho žena si zachovají tituly vévody a vévodkyně, už ale nebudou „jejich královská výsost“

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků. V oficiálním prohlášení to uvedl Buckinghamský palác. Vnuk královny Alžběty II. způsobil začátkem ledna značný rozruch zveřejněním svého záměru opustit pozici jednoho z předních představitelů monarchie v zájmu většího soukromí své rodiny.

Harrymu a Meghan zůstanou tituly vévody a vévodkyně ze Sussexu, nebudou však oslovováni jako „jejich královská výsost“. Z dohody s královnou vyplývá mimo jiné také to, že princ a jeho manželka už nebudou získávat žádné finance z veřejných zdrojů a že státní pokladně vrátí prostředky ve výši 2,4 milionu liber (přes 70 milionů korun), které utratili za renovaci svého britského sídla v hrabství Berkshire poblíž windsorského hradu.

„Jsem ráda, že po několika měsících rozhovorů a nedávných diskusích jsme společně našli pro mého vnuka a jeho rodinu konstruktivní cestu vpřed. Harry, Meghan a Archie budou vždy milovanými členy mé rodiny,“ uvedla královna ve svém prohlášení.

V něm hovoří i o tom, že podporuje Harryho přání vést nezávislejší život, a vyjadřuje hrdost nad tím, jak rychle se Meghan dokázala stát součástí rodiny. „Do této dnešní dohody jako rodina vkládáme naději, že jim umožní začít budovat šťastný a klidný nový život,“ uvedla panovnice.

Nový model fungování Harryho rodiny má podle Buckinghamského paláce platit od jara letošního roku. Mimo jiné to bude pro Harryho znamenat, že už se nebude účastnit oficialit a nebude ve svých vystoupeních reprezentovat královnu. Společně s manželkou však může pokračovat ve svých soukromých charitativních aktivitách, přičemž slíbil, že se bude držet hodnot, které panovnice ctí. Podrobnosti o případných bezpečnostních opatřeních týkajících se prince a jeho rodiny palác zatím nechce komentovat.

Analýza ukazuje převahu negativních článků o Meghan

Britský list The Guardian v sobotu zveřejnil analýzu, z které vyplývá, že o manželce britského prince vycházelo v nedávné minulosti dvakrát více negativních článků než pozitivních. Týká se to textů otištěných mezi květnem 2018, kdy se konala svatba královského páru, a letošním lednem.

Analýza podle všeho potvrzuje jeden z argumentů Meghan, která si stěžovala na přístup médií, a zejména dvojí metr britského bulváru. The Guardian na základě 843 článků ve 14 tištěných denících zjistil, že 43 procent z nich bylo negativních, 20 procent jich bylo pozitivních a zbývající články měly neutrální vyznění.

Harrymu a Meghan dlouhodobě vadí chování bulvárních médií. Už v listopadu 2016 vydal princ prohlášení kritizující „rasistické narážky“ některých komentářů, jakož i „otevřený sexismus a rasismus“ na sociálních sítích. Loni pak královský pár média obvinil z „neutuchající propagandy“ a šikany.

Meghan si rovněž stěžovala, že opakovaně čelila kritice za stejné chování, o jakém se u manželky prince Williama Kate psalo pozitivně či neutrálně. A články, které zanalyzoval The Guardian, naznačují, že měla pravdu. Pokud jde totiž o články ze stejné doby, které pojednávají o Kate, 45 procent jich je pozitivních, 47 procent neutrálních a jen osm procent negativních.

Harry s Meghan vyvolali v médiích poprask, když před týdnem oznámili, že chtějí opustit role předních členů britské královské rodiny, finančně se osamostatnit a žít nejen v Británii, ale částečně také v Severní Americe. V pondělí se kvůli jejich plánům uskutečnila rodinná schůzka, po které královna Alžběta II. v prohlášení pro média uvedla, že přání dvojice respektuje, i když by byla raději, kdyby se oba nadále plně věnovali reprezentačním funkcím v monarchii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Filipínách po zřícení rozestavěného domu zemřeli čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a dalších sedmnáct se pohřešuje ve filipínském městě Angeles poté, co se tam v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na záchranáře. Podle úřadů jsou mezi mrtvými a zasypanými hlavně stavební dělníci. Záchranáři z trosek vyprostili blíže neurčený počet lehce zraněných lidí, další se z nich dokázali dostat sami.
před 1 hhodinou

Kdo ovládne data, vyhraje válku, říká k dronům šéf štábu letectva NATO

Hrozby v oblasti vzdušných sil se vyvíjí rychleji než dosud a nejzávažnější je otázka dronů, řekl v rozhovoru pro Českou televizi náčelník štábu Spojeneckého leteckého velitelství NATO Frank Gräfe, který působí na letecké základně Ramstein v Německu. Podle něj je k vybudování efektivní obrany vůči dronům klíčové zpracování dat a správné využití komplexních i levně dostupných prostředků. V rozhovoru mluvil také o obraně vzdušného prostoru v Pobaltí a dotkl se i pracovních vztahů s Američany.
před 1 hhodinou

Volby na Kypru vyhrála pravice před komunisty. Posílili nacionalisté i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru zvítězila pravice před komunisty, oslabili centristé podporující prezidenta a posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influencer, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů a volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše Reuters.
01:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Telegraph: Evropské země odmítají pomoc Ukrajině podle požadavku Rutteho

Velké evropské země včetně Francie či Británie odmítají poskytovat Ukrajině 0,25 procenta svého HDP na vojenskou pomoc, jak minulý týden navrhl generální tajemník NATO Mark Rutte na jednání ministrů zahraničí aliančních zemí ve Švédsku. Informoval o tom v neděli britský deník The Daily Telegraph.
04:13Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Volný Hormuz, konec americké blokády. USA a Írán prý míří k dohodě

Spojené státy a Írán jsou blízko podpisu dohody o prodloužení příměří o dalších šedesát dní. S odvoláním na amerického představitele to píše server Aixos. Předběžná dohoda by měla umožnit znovuotevření Hormuzského průlivu a povolit Íránu neomezeně vyvážet ropu. Jednání o jaderném programu by pokračovala. Dohoda podle íránské agentury Tasním zahrnuje ukončení války na všech frontách, včetně Libanonu.
23. 5. 2026Aktualizovánopřed 19 hhodinami

„Šokující ruský raketový teror,“ zní z Evropy po masivním úderu na Kyjev

Ukrajinské hlavní město Kyjev zažilo v noci největší ruský vzdušný útok za nejméně rok. Úřady hovoří o čtyřech obětech, sto lidí napříč zemí utrpělo zranění. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové vyslali 600 dronů a 90 raket včetně hypersonické střely středního doletu Orešnik, jež zasáhla město Bila Cerkva. Kyjevský starosta Vitalij Klyčko uvedl, že údery způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu. Některé evropské státy ruské údery ostře odsoudily. Ukrajina v noci útočila na vojenské objekty v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Gumové projektily a slzný plyn. Turecká policie vtrhla do centrály hlavní opoziční strany

Turecká policie za použití slzného plynu a gumových projektilů vtrhla do ústředí hlavního opozičního uskupení – Lidové republikánské strany (CHP), aby z budovy dostala sesazené vedení strany, sdělil agentuře Reuters svědek. Soud v Ankaře ve čtvrtek zrušil výsledky vnitrostranických voleb z roku 2023. Předsedu Özgüra Özela má podle soudu nahradit jeho předchůdce Kemal Kilicdaroglu. Úřady později nařídily vyhostit vedení strany z ústředí v Ankaře.
před 22 hhodinami

Při útoku na vlak v Pákistánu zahynuly desítky lidí

Nejméně 24 lidí přišlo o život a dalších asi padesát utrpělo zranění při bombovém útoku na vlak s vojáky v provincii Balúčistán v jihozápadním Pákistánu. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele to uvedla agentura AFP. Nálož explodovala, když vlak projížděl městem Kvéta, které je správním centrem provincie.
včeraAktualizovánovčera v 11:44
Načítání...