Příběh s dobrým koncem z hořící Austrálie. Chlapec ujel před plameny v bratrově autě

3 minuty
Horizont ČT24: Chlapec v Austrálii utekl před požárem
Zdroj: ČT24

Ničivé požáry v Austrálii zabily už šest lidí, plameny zničily stovky domů a miliony hektarů půdy. Nemocnice hlásí zvýšený příjem pacientů, již utrpěli úpal nebo se nadýchali kouřem. Přesto se najdou i příběhy se šťastným koncem. Hrdinou jednoho z nich je chlapec, který úplně sám před požárem unikl.

Dvanáctiletý Lucas se od malička učil řídit auto. Pro případ, že by mu to jednou mohlo v australské buši zachránit život. A právě teď se mu jeho dovednost vyplatila.

Lucas byl sám doma, zatímco jeho otec se starším bratrem pomáhali hasičům s nedalekými požáry. Když se plameny přiblížily k jejich domu, chlapec nasedl se psem do bratrova auta a ujížděl pryč.

„Nevěděli jsme, kde je, co dělá, kam odjel,“ říká Lucasův bratr Dale Sturrock. „Pokud by se něco stalo, měl jet k jednomu pomerančovníku,“ vysvětluje otec Ivan Sturrock, jaké dostal jeho syn instrukce.

Hasiči: Chlapec zaparkoval na dobrém místě

Ani na otcem doporučeném místě však kvůli ohni zůstat nemohl. Zastavil proto až dál, kde mu nic nehrozilo a kde ho po několika hodinách našli hasiči, kteří zavolali policii.

„Prostředí kolem bylo dost děsivé. Hodně kouře, bylo špatně vidět a plameny byly hodně vysoké. Takže to byl opravdu aktivní požár. To místo, kde zaparkoval, vybral dobře,“ zhodnotil Lucasův útěk hasič Craig Spencer.

Dítě za volantem sice policie neviděla ráda, plán pro případ nouze, který Lucase dovedl do bezpečí, ale pochválila. „Bylo to velmi emotivní. Úleva, skutečně obrovská úleva,“ přiznal Lucasův otec. 

V Austrálii hoří na stovkách míst. Oheň už zničil tři miliony hektarů půdy a na sedm set domů, o život přišlo šest lidí. Ve městech včetně Sydney se kvůli kouři nedá dýchat. Australané se zlobí, že je v tom jejich premiér nechal, když odjel na dovolenou, údajně na Havaj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda v pátek oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šaráa ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.
před 37 mminutami

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 1 hhodinou

Zemřel architekt Tančícího domu Frank Gehry

Ve věku 96 let zemřel americký architekt Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze, píše deník The New York Times. Stalo se tak po krátkém respiračním onemocnění v jeho domě ve městě Santa Monica v Kalifornii, sdělila listu jeho spolupracovnice Meaghan Lloydová.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajinu zabily několik lidí

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Charkovská oblastní prokuratura během dne podle stanice BBC informovala o dvou zabitých při ruském útoku na nákladní vůz v Izjumu. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se trestu vyhnula díky ústupkům, které učinila. Američtí představitelé pokutu odsoudili, mezi jiným viní Unii z toho, že tím „útočí na americký lid" a snaží se tak „dotovat svůj kontinent brzděný vlastními dusivými regulacemi“.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Výbor v USA chce zrušit doporučení očkovat novorozence proti žloutence B

Americký poradní výbor pro očkování hlasoval pro ukončení dlouhodobého doporučení, aby byly všechny děti ve Spojených státech bezprostředně po narození očkovány proti hepatitidě B. Informovala o tom agentura AP. Činnost komise, jejíž všechny členy po svém nástupu do funkce vyměnil současný ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy, známý odpůrce očkování, je přitom ve Spojených státech terčem silné kritiky odborné veřejnosti.
před 6 hhodinami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...