Taková vlna veder, s jakou se Austrálie potýkala během letního období, byla podle meteorologů „bezprecedentní“. Například v Adelaide v Jižní Austrálii vystoupala minulý týden teplota na 47,7 stupně, což bylo nejvíc za posledních 80 let.
V důsledku veder se loni východ Austrálie potýkal s nejhorším suchem v posledních letech. Tisíce Australanů musely v listopadu opustit domovy, když utíkaly před požáry v Queenslandu.
Letos v lednu zase sever stejného státu překvapil přívalový déšť. V okolí města Townsville musela být vyhlášena výstraha kvůli povodním.
Umírali divocí koně, netopýři i ryby
Kvůli extrémním teplotám a suchu v Austrálii trpí kromě lidí i zvířata. V lednu po vyschnutí tůně nedaleko Alice Springs v Severním teritoriu zemřelo více než 90 divokých koní. Buď uhynuli žízní, nebo museli být utraceni. Voda v tůňce, která za běžných okolností nevysychá, zmizela kvůli rekordním vedrům a jiné napajedlo neměli koně k dispozici.
Na jihovýchodě země zase v povodí řek Murray a Darling kvůli horku, poklesu hladiny a nedostatku kyslíku ve vodě uhynul více než milion ryb. V okrese Adelaide pak zemřely celé kolonie netopýrů. Živočichové padali ze stromů a lidé v oblasti byli varováni, aby se jich nedotýkali, protože mohou přenášet smrtelné choroby.
Pro netopýry a kaloně je vedro zvlášť nebezpečné. Při listopadové vlně zemřelo ve státě Queensland odhadem 23 tisíc kaloňů zlatotýlých, což je téměř třetina populace tohoto živočišného druhu v Austrálii.