V Austrálii vymřela během dvou dní třetina kaloňů zlatotýlých. Mohla za to vlna veder

Stačily dva dny v listopadu loňského roku, kdy sever Austrálie zasáhla vlna výjimečných veder, aby to zabilo téměř třetinu kaloňů zlatotýlých, kteří na kontinentu žijí. Zvířata nebyla schopná přežít při teplotě nad 42 stupňů Celsia.

Ve městě Cairns se na konci listopadu 2018 objevovali mrtví kaloni téměř všude. Padali ze stromů, umírali v bazénech na zahradách, leželi na silnicích. „Bylo to naprosto depresivní,“ uvedl pro BBC biolog David White.

Teprve v polovině ledna zveřejnili vědci z Western Sydney University podrobnosti o této katastrofě. Podle nich zemřelo 26. a 27. listopadu přibližně 23 tisíc těchto kaloňů, což je asi třetina celé populace.

Na výzkumu přeživších kaloňů zlatotýlých pracovali dobrovolníci, kteří okřídlené savce počítali na sedmi lokalitách, kde dříve žili. Podle hlavního autora výzkumu, ekologa Justina Welbergena, jsou „biblické rozměry“ očividné – a mohou být ještě větší, než jeho práce ukazuje. Mrtvých kaloňů by mohlo být možná až 30 tisíc. Před katastrofou přitom v Austrálii žilo těchto kaloňů asi 75 tisíc.

Kaloň zlatotýlý
Zdroj: Justin Welbergen/Wikimedia Commons

„Taková událost se neudála v Austrálii od doby, kdy se tu usadili lidé,“ tvrdí
Welbergen. Kaloňům zlatotýlým naštěstí nehrozí úplné vymření, žijí totiž kromě Austrálie ještě v dalších oblastech, například v Indonésii nebo na Papui. V Austrálii se ale vyskytují jen v malé oblasti deštných pralesů v severní části Queenslandu.

Podle Welbergena zemřelo na následky vedra v těchto dvou dnech nejméně 10 tisíc exemplářů dalších druhů létajících savců. Kaloni jen těžko snášejí teploty, které překračují 42 stupňů Celsia, zabije je teplotní stres. Během listopadových vln veder ale teploty vystoupaly až na 42,6 stupně.

Jako kanárek v dole

Kaloni nejsou vůči extrémnímu vedru nijak přehnaně citliví; podobně špatně ho snáší také další druhy zvířat, varovali experti. Kaloni jen žijí častěji než jiná zvířata ve městech, takže jejich smrt byla více nápadná než u jiných druhů. „Celé to vyvolává obavy nad osudem dalších zvířat, která vedou utajenější způsob života,“ dodal Welbergen.

Kaloni podle něj mohou fungovat jako kanárci v uhelném dole pro dopady klimatických změn. „Ze současných dat vyplývá, že tyto události mají velmi vážný dopad na druhy. A podle projekcí klimatických změn je jasné, že tyto problémy budou v dalších letech narůstat,“ říká Justin Welbergen.

Kaloňům podle něj nepomáhá ani vztah veřejnosti k nim. Lidé je pokládají za něco jako létající krysy, takže se z jejich úmrtí spousta Australanů radovala. Mimo jiné i proto, že kaloni podle nich mohou přenášet nakažlivé nemoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 2 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 5 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 8 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 9 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 10 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
včera v 19:51

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánovčera v 18:18

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
včera v 10:00
Načítání...