Přelomové rozhodnutí v Brazílii osvobodilo exprezidenta Lulu

Brazilský nejvyšší soud přijal těsným poměrem hlasů dlouho očekávané rozhodnutí, které by mohlo vést k osvobození tisíců vězňů. Propuštěn už byl bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který si odpykával trest za korupci.

Soudci v poměru šest ku pěti ukončili judikaturu (rozhodovací praxi), podle které lze uvěznit obviněného ještě před vyčerpáním všech opravných prostředků, pokud jeho odsouzení potvrdil odvolací soud. To byl i Lulův případ. Jeho právníci pak oznámili, že chtějí požádat o okamžité propuštění bývalého prezidenta, který je „nespravedlivě vězněn již 579 dnů“.

Krátce poté, co se Lula dozvěděl o potvrzení svého propuštění na svobodu, zveřejnil na sociálních sítích video, na němž cvičí v posilovně. K videu hraje hudba z filmu o boxerovi Rocky Balboovi. V příštích dnech se podle deníku O Globo Lula chystá cestovat po Brazílii a podpořit opozici vůči prezidentovi Bolsonarovi.

Brazilská média připomněla, že propuštění Luly z vězení neznamená jeho rehabilitaci pro kandidaturu ve volbách. To by musel umožnit v jiném řízení nejvyšší soud.

Čtyřiasedmdesátiletý Lula si dosud odpykával osm let a deset měsíců za korupci kvůli tomu, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt. Obvinění odmítal a považoval se za oběť spiknutí, které mu mělo zabránit v návratu k moci.

Do vězení musel nastoupit loni v dubnu, což mu znemožnilo kandidovat v prezidentských volbách, v nichž byl podle průzkumů hlavním favoritem. Lulu odsoudil v první instanci soudce Sergio Moro, který se následně stal ministrem spravedlnosti ve vládě krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Lula, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, se dodnes těší široké oblibě díky sociálním programům, které pozvedly z bídy miliony obyvatel.

Čtvrteční verdikt nejvyššího soudu může v současnosti využít téměř 4900 vězňů, kteří ještě ve svých procesech nevyčerpali všechny možnosti odvolání. O propuštění ale musí jejich advokáti požádat soudce, který rozhodne každý případ individuálně s ohledem na to, zda odsouzený představuje riziko pro společnost.

Propuštěni nebudou moci být lidé odsouzení za násilné trestné činy, šanci má ale několik desítek úředníků, politiků či manažerů odsouzených v největší korupční kauze v Brazílii zvané Lava Jato (Automyčka).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidátů na Nobelovu cenu za mír je 287, spekuluje se o papeži i o Trumpovi

Na Nobelovu cenu za mír za rok 2026 bylo navrženo 287 kandidátů, z nichž 208 jsou jednotlivci a 79 tvoří organizace. Jsou mezi nimi političky a nejspíše také americký prezident Donald Trump, který o toto ocenění v minulosti usiloval. S odvoláním na Norský Nobelův institut to napsala agentura Reuters. Nový nositel bude vyhlášen 9. října a slavnostní ceremoniál se uskuteční 10. prosince. Loni se laureátkou stala venezuelská opoziční politička a aktivistka María Corina Machadová.
před 4 hhodinami

„Toto není izolovaný případ.“ Británie čelí rostoucímu antisemitismu

Velká Británie zvýšila stupeň ohrožení mezinárodním terorismem ze značného na vážný. Po středečním útoku britského Somálce nožem na dva židovské Londýňany rostou obavy v tamních komunitách. Ty už léta kritizují toleranci úřadů k projevům antisemitismu. Vládní poradce pro terorismus teď boj s tímto jevem označil za nejvyšší národní bezpečnostní prioritu.
před 6 hhodinami

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí. Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa’ar uvedl, že zadržení aktivisté budou převezeni do Řecka. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je dle agentury ANSA 24 Italů, dle AFP jedenáct Francouzů, dle agentury Anadolu dvacet Turků a podle RTVE také třicet Španělů. Vůči Izraeli zaznělo i obvinění z pirátství.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 9 hhodinami

Že chtěl útočit na Trumpa, je spekulace, tvrdí obhajoba obviněného muže

Muž obviněný z útoku při večeři novinářů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími vládními představiteli ve čtvrtek před soudem souhlasil s tím, že zůstane ve vazbě, píší agentury AP a Reuters. S prodloužením vazby souhlasila i obžaloba. Muž čelí obvinění z pokusu o vraždu a několika dalších trestných činů. Jeho obhajoba označila za spekulaci domněnku, že chtěl zaútočit na Trumpa.
před 9 hhodinami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 10 hhodinami

Kyjev a Baku prohlubují „přirozené partnerství“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden poprvé navštívil jihokavkazský Ázerbájdžán. S tamní hlavou státu Ilhamem Alijevem podepsali několik dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a energetiky. Baku, jehož vztahy s Moskvou v poslední době ochladly, podporuje Kyjev už od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Spolupráce Ázerbájdžánu s Ukrajinou bude pro Baku výhodná zejména do budoucna, podotýká expert Vincenc Kopeček s odkazem na boj proti dronům.
před 11 hhodinami

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul v reakci na Trumpův výrok sdělil, že Berlín je na případné snížení počtu amerických vojáků v zemi připraven.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...