„Pravdu“ už se uživatelé čínského internetu nedozvědí

Peking - Číňský internet zasáhla nová vlna cenzury. Na nejpopulárnějším čínském mikroblogu Weibo, jenž má téměř 300 milionů registrovaných uživatelů, totiž nově nelze vyhledat pojem „pravda“.

„Weibo je nejpopulárnější sociální síť v Číně, a tak také trpí nejtvrdší cenzurou,“ konstatoval Čchi Čen-jü, jehož internetový magazín je v pevninské Číně rovněž nedostupný. „Když je nějaké slovo znepokojuje, prostě ho zablokují, přičemž většinou ani nedokážou vysvětlit, proč se stalo terčem cenzury,“ dodal.

Při zadání čínských znaků odpovídajících výrazu „pravda“ se ve čtvrtek uživatelům na obrazovce objevil nápis hlásající, že „vzhledem k příslušným zákonům, nařízením a politice nemohou být výsledky vyhledávání na dotaz 'pravda' zobrazeny“, píše Daily Telegraph.

Čína
Zdroj: ČT24, ČT24

Pravdu ve skutečnosti nelze jednoduše zakázat

Na problém s „pravdou“ začali čínští uživatelé internetu upozorňovat ve svých příspěvcích. Jak dlouho je ale ve skutečnosti výraz blokován, není jasné. Podle některých již koncem června nebyl k dispozici. „Nejedná se o žádný neobvyklý případ, ale tentokrát je v tom jistá ironie, protože pravdu nelze jednoduše zakázat,“ prohlásil Čchi Čen-jü z hongkongského magazínu iSun Affairs, který byl jedním z prvních, kdo absenci pravdy na mikroblogu Weibo odhalil.

Čína blokuje sociální sítě jako Facebook či Twitter a provozovatelům jejich čínských obdob nařizuje přísnou autocenzuru. Mezi nepovolenými termíny je řada politicky citlivých názvů či slov jako náměstí Tchien-an-men, kde v roce 1989 čínské bezpečnostní síly krvavě potlačily prodemokratické protesty, nebo jméno donedávna vysokého komunistického funkcionáře Po Si-laje, jehož manželka je podle všeho zapletena do předpokládané vraždy britského podnikatele Neila Heywooda.

Vydáno pod