Porota uznala Weinsteina vinným ze sexuálního napadení a znásilnění. Hrozí mu až 29 let vězení

3 minuty
Události, komentáře o procesu s producentem Weinsteinem
Zdroj: ČT24

Porota uznala bývalého amerického producenta Harveyho Weinsteina vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění. Osvobodila ho ale v těch bodech obžaloby, za něž mu hrozilo až doživotní vězení, napsala agentura Reuters. Weinsteinovi nyní hrozí až 29letý trest, o jeho konečné výši ještě rozhodne soud 11. března. Obhajoba uvedla, že se hodlá proti pondělnímu verdiktu odvolat.

Weinstein, který byl dříve považován za jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu, podle poroty v roce 2006 sexuálně napadl asistentku produkce Mimi Haleyiovou, za což mu hrozí 25 let vězení. V roce 2013 pak podle verdiktu znásilnil tehdy aspirující herečku Jessicu Mannovou. Jelikož však nepoužil násilí a ani jím nehrozil, může za tento čin dostat maximálně čtyři roky za mřížemi.

Porota naopak rozhodla o jeho nevinně v případě údajného brutálního znásilnění herečky Annabell Sciorraové na začátku 90. let, který měl obžalobě sloužit jako důkaz Weinsteinova systematického, dlouhodobého a násilného zacházení se ženami. Za tento čin by filmařovi hrozil doživotní trest.

Soudce po zaznění verdiktu poroty producenta okamžitě poslal do vězení, ze soudní sítě ho vyvedli policisté v poutech. Weinstein přitom dosud pobýval na svobodě, v květnu roku 2018 byl propuštěn na kauci poté, co se sám vydal policii.

Filmař se na veřejnosti v posledních měsících pohyboval opřený o chodítko a při soudním líčení se často přidržoval svojí právničky. Kritici jej obviňovali, že zdravotní problémy předstírá, aby se nad ním porota slitovala. Weinstein však tvrdil, že má problémy se zády. Soudce na žádost jeho právníků nařídil, aby byl bývalý producent přemístěn ve vězení na ošetřovnu.

Státní zástupce Cyrus Vance po zaznění verdiktu prohlásil, že se jedná o „nový den“ pro oběti sexuálního napadení v USA, „protože Harvey Weinstein konečně nese zodpovědnost za zločiny, které spáchal“. Pochválil rovněž ženy, které se nebály vyjít se svými traumatizujícími zážitky na veřejnost, čímž podle něj „změnily chod historie“. „Weinstein je zlý mnohonásobný sexuální predátor, který zneužíval své moci k vyhrožování, znásilňování, napadání a podvádění, zesměšňování a umlčování svých obětí,“ dodal prokurátor.

Weinsteinova právnička Donna Rotunnoová uvedla, že bývalý producent je verdiktem zklamaný. „Harvey je velmi silný. Harvey je neuvěřitelně silný. Postavil se k tomu jako chlap,“ prohlásila před budovou soudu Rotunnoová. Podle agentury AP měl Weinstein po zaznění verdiktu kamenný obličej a šeptal něco svým právníkům. „Jsem nevinen. Jsem nevinen. Jak se tohle může stát v Americe?“ řekl podle jednoho ze svých obhájců.

Skandál kolem filmaře stál před více než dvěma lety u zrodu kampaně MeToo. V ní se ženy na celém světě začaly veřejně svěřovat se svými negativními zkušenostmi se sexuálním obtěžováním a násilím. „Porota pracovala s neuvěřitelně omezenými a nespravedlivými zákony, jež se týkají sexuálního napadení, a ačkoliv nebyl uznán vinným ve všech bodech, Harvey Weinstein se bude muset zodpovídat za svoje zločiny,“ píše se podle agentury Reuters ve vyjádření vydaném jménem hnutí MeToo.

Podle právních expertů by mohla být kauza obratem ve způsobu, jakým soudy v USA podobné případy posuzují. Dosud totiž jen velice zřídka vedly takové kauzy k odsouzení obviněných.

Weinstein čelí dalším obviněním

Ze sexuálního napadení či znásilnění Weinsteina obvinilo více než 90 žen, většina z těchto případů se však stala příliš dávno na to, aby za ně mohl být filmař souzen. Bývalý producent veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že všechny jeho vztahy byly založené na vzájemné shodě.

Weinstein nyní čelí dalším obviněním v procesu v Los Angeles. Podle místní prokuratury znásilnil a sexuálně napadl dvě ženy v období před udílením filmových ocenění Oscar v roce 2013. Jedna z údajně napadených žen přitom vystoupila jako svědkyně i v nynějším procesu v New Yorku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Macron zvažuje, že požádá EU o kroky proti Trumpovým clům kvůli Grónsku

Pokud se potvrdí zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím, francouzský prezident Emmanuel Macron požádá o aktivaci takzvaného nástroje proti ekonomického nátlaku (ACI), který Evropská unie dosud nikdy nepoužila. Nástroj schválený teprve před dvěma lety Bruselu umožňuje sáhnout k odvetným opatřením vůči třetím státům, které vyvíjejí na členské země ekonomický tlak. Informovala o tom agentura AFP. Osm evropských států ve společném prohlášení také uvedlo, že s Dánskem a obyvateli Grónska vyjadřují solidaritu.
14:25Aktualizovánopřed 7 mminutami

Syrská armáda vzala Kurdům největší ropné pole a přehradu

Syrská armáda pokračuje v ofenzivě proti kurdských jednotkám na severu a východě země. Síly Damašku ovládly klíčové ropné pole a také největší přehradu v zemi, píše agentura AFP. Zdroj ze syrských kmenů spřízněných s vládou v Damašku potvrdil televizi al-Džazíra, že bojovníci převzali kontrolu nad některými oblastmi ve městě Rakká.
před 9 mminutami

Ruský dronový úder si v noci na neděli vyžádal dvě oběti, uvedl Zelenskyj

Ruský dronový úder na Ukrajinu v noci na neděli zabil dva lidi a desítky dalších kvůli němu utrpěly zranění, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve v neděli informoval starosta Charkova Ihor Terechov o zabité dvacetileté ženě a několika zraněných. Další čtyři lidé utrpěli zranění při ruských útocích v Sumské oblasti. Poškozeno bylo přinejmenším patnáct obytných budov.
před 23 mminutami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechcem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 31 mminutami

Při protestech v Íránu zemřelo nejméně pět tisíc lidí, píše Reuters

Při protivládních protestech v Íránu, které začaly koncem prosince, zemřelo nejméně pět tisíc lidí včetně asi pěti set členů bezpečnostních složek, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného íránského činitele. Lidskoprávní organizace tento týden uváděly nejméně 3400 obětí. Podle svědků se na zabíjení odpůrců režimu podílely kromě íránských revolučních gard i milice z Iráku, Afghánistánu či Pákistánu.
11:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V rakouských Alpách začali vyprošťovat těla tří Čechů, které zabila lavina

Rakouští záchranáři a alpská policie začali v neděli ráno vyprošťovat těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina v katastru obce Pusterwald ve spolkové zemi Štýrsko. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách potvrdilo v neděli české ministerstvo zahraničí.
před 3 hhodinami

Fico jednal s Trumpem. Hovořili o Ukrajině, EU i jaderné energetice

Americký prezident Donald Trump jednal v sobotu se slovenským premiérem Robertem Ficem (Smer) ve svém domě na Floridě o válce na Ukrajině, o Evropské unii či o slovensko-americké spolupráci v jaderné energetice, informoval v neděli Fico při návratu ze Spojených států. Oba politici se podle premiéra mimo jiné shodli, že Evropská unie se nachází v hluboké krizi. Jednání se zúčastnili také šéf americké diplomacie Marco Rubio a jeho slovenský protějšek Juraj Blanár (Smer).
před 3 hhodinami

Grónsko je klíčové pro Trumpovu kolosální Zlatou kopuli

Americký prezident Donald Trump a další představitelé jeho administrativy tvrdí, že získání Grónska je zásadní pro úspěšné dokončení projektu Golden Dome (Zlatá kopule). Tento vesmírný protiraketový štít nové generace má ochránit Spojené státy před stále vyspělejšími protivníky, píše server BBC News.
před 3 hhodinami
Načítání...