Weinstein zaplatí ženám jako odškodné miliony dolarů. Většina obvinění ze sexuálních útoků stáhne

Americký filmový producent Harvey Weinstein, který se zodpovídá z obvinění ze sexuálních útoků a znásilnění, dosáhl dohody o odškodnění většiny svých údajných obětí. Zavázal se vyplatit celkem 25 milionů dolarů (570 milionů korun), oznámili právníci. Velká část žalob by tak měla být stažena. Dohodu musí ještě potvrdit soud.

Harvey Weinstein
Zdroj: Reuters Autor: Lucas Jackson

Přes třicet hereček a bývalých zaměstnankyň Weinsteinových podniků, které producenta zažalovaly pro sexuální útoky a zvrhlé chování, s dohodou podle právníků souhlasí. Peníze vyplatí pojišťovny, které mají smlouvu s Weinsteinovými firmami, sám obviněný ze svého nezaplatí nic. Nebude ani nucen přiznat jakékoli pochybení. 

Podmínky dohody nejsou jasné, napsal list The New York Times (NYT). Je pouze známo, že 18 obětí si rozdělí 6,2 milionu dolarů, přičemž žádná z nich nedostane víc než půl milionu. Jednou z poškozených je herečka Katherine Kendallová, která urovnání komentovala roztrpčeně: „Nelíbí se mi to, ale nevím, co bych jiného mohla dělat.“

Počátek hnutí #MeToo

Weinsteina ze sexuálního násilí a zvrhlého chování obvinilo celkem přes osmdesát žen včetně hereček Salmy Hayekové či Gwyneth Paltrowové. Některé případy jsou desítky let staré, další se datují do nedávné doby. Producent všechna obvinění odmítá a tvrdí, že nejednal proti vůli žen.

Aféra mocného muže Hollywoodu, který založil studio Miramax a producentskou společnost nesoucí jeho jméno, byla předloni na podzim u zrodu světového hnutí #MeToo proti sexuálnímu násilí a obtěžování žen.

Po Weinsteinovi se objevily desítky dalších případů, včetně slavných herců či dalších známých osobností, jejichž údajné oběti v médiích či na sociálních sítích popsaly utrpěná příkoří.