Polští poslanci schválili v prvním čtení zákon, který zakazuje akce na podporu LGBT komunity

Poslanci polského Sejmu po prvním čtení podpořili návrh zákona zakazujícího akce na podporu práv sexuálních menšin. Navrhovatelé je považují za propagaci sňatků osob stejného pohlaví.

Opozice ve čtvrteční debatě vyzývala k odmítnutí návrhu, konzervativní vládní tábor ale pátečním hlasováním prosadil odeslání předlohy do výboru pro vnitřní záležitosti. Legislativní iniciativa vzešla od konzervativních aktivistů, kteří pro návrh sehnali na 140 tisíc podpůrných podpisů.

Během rozhodování dolní komory v pátek před parlamentní budovou protestovala malá skupina podporovatelů práv sexuálních menšin.

Pokud bude zákon přijat, nebudou se smět konat každoroční průvody na podporu LGBT ve Varšavě a dalších polských městech. Účastníci takových akcí v některých menších městech v minulosti čelili fyzickým a slovním útokům krajně pravicových a nacionalistických skupin.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že jestli zákon polští poslanci schválí, budou práva LGBT osob v Polsku ohrožena více než kdy dřív.

Podle agentury AP není jasné, kdy se návrh zákona vrátí k další debatě na plénu parlamentu. Aby se návrh stal zákonem, musí ho schválit také Senát a podepsat konzervativní prezident Andrzej Duda.

Polští vládní pravicoví politici a prezident Duda v posledních letech pranýřovali „LGBT ideologii“, kterou prezentovali jako soubor nebezpečných myšlenek, které předčasně sexualizují mladé lidi a ohrožují tradiční římskokatolické a rodinné hodnoty země. „Chceme normálnost, chceme, aby se v naší zemi konaly slušné věci, které vyrůstají z naší tradice, našich kořenů, našeho polského vlastenectví,“ prohlásil v debatě jménem poslaneckého klubu vládní strany Právo a spravedlnost Piotr Kaleta.