Podle Kronen Zeitung se schůzka Putin–Trump chystá ve Vídni na 15. července

Schůzka prezidentů Ruska Vladimira Putina a Spojených států Donalda Trumpa se podle posledních informací očekává 15. července ve Vídni. Napsal to rakouský list Kronen Zeitung  bez uvedení zdroje. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov se k tomu podle agentury TASS odmítl vyjádřit.

Kronen Zeitung ve stručné zprávě napsal, že v rakouské metropoli jsou už několik dnů diplomatičtí emisaři z Moskvy a Washingtonu, aby vyjasnili detaily setkání obou prezidentů. Ve Vídni jsou už podle listu také předvoje ruských a amerických bezpečnostních expertů, aby prozkoumaly situaci pro „supersummit“.

Mluvčí Kremlu v reakci na tuto zprávu rakouského deníku uvedl, že zatím v této věci nemá pro novináře žádnou informaci. „Zatím nejsme připraveni informaci poskytnout,“ citovala Peskova agentura TASS. „Oznámíme (ji) podle míry připravenosti,“ dodal Putinův mluvčí.

Trump se 11. a 12. července v Bruselu zúčastní summitu Severoatlantické aliance. Setkání s Putinem před tím už Kreml vyloučil. V pátek 13. července je pak šéf Bílého domu na návštěvě v Británii. Pokud jde o termín 15. července, agentura DPA poznamenala, že ruský prezident chce ten den nejpozději v 17:00 SELČ sedět na tribuně, z níž bude v Moskvě sledovat finále mistrovství světa ve fotbale.

Vladimir Putin se Sebastianem Kurzem
Zdroj: Leonhard Foeger/Reuters

O tom, že by mohlo ke schůzce Trumpa s Putinem dojít červenci ve Vídni, psal už začátkem června americký list The Wall Street Journal. O pořádání schůzky měl rakouského kancléře Sebastiana Kurze osobně požádat Putin během své návštěvy Vídně.

Rakousko není členem NATO a jeho metropole by tak byla pro summit prezidentů USA a Ruska neutrální půdou.

Za časů studené války hostila Vídeň dvě vrcholné schůzky představitelů USA a Sovětského svazu. V roce 1961 se zde sešel John F. Kennedy a Nikita Chruščov, v roce 1979 Jimmy Carter a Leonid Brežněv.