Pchjongčchang neznali ani někteří Jihokorejci. Zapomenutý okres se připravuje na zimní hry

Nahrávám video
Události: Pchjongčchang neznali ani někteří Jihokorejci
Zdroj: ČT24

Dějiště zimních olympijských her leží pouhých 80 kilometrů od severokorejské hranice. Donedávna neznámý okres se o hry ucházel celkem třikrát – aby dostál mezinárodním standardům, musel projít kompletní obnovou. V místě ZOH točila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Okres Pchjongčchang neznali předtím, než se stal hostitelem zimních her, ani někteří Jihokorejci. Horská oblast, která je rozlohou dvakrát větší než Soul, zdaleka nepřipomínala luxusní středisko. Silnice byly staré a veřejná doprava mezi vesnicemi skoro neexistovala.

Maskoti zimních olympijských her 2018
Zdroj: ČT24

„Řešili jsme různé problémy - stadiony, silnice, zkrášlování města, kulturní a turistické projekty. Teď jsme u cíle a věříme, že to bude úspěch,“ těší se na olympijské hry starosta Pchjongčchangu Sim Čä-kuk.

Po letech příprav a dvou neúspěšných nabídkách hostit předchozí zimní hry vyrostl rezort, kterému se říká „korejské Alpy“. Volno tu tráví například Američané z vojenských základen v Jižní Koreji.

Zlepšila se hlavně doprava

Investice dosáhly deseti miliard dolarů (přes 211 miliard korun), z toho více než dvě třetiny směřovaly do vylepšení infrastruktury. I díky tomu letos návštěvníci ocení kompaktnost areálu, kde se budou zimní hry konat. Vše je v dosahu maximálně hodiny jízdy.

Sportoviště teď spojují nové silnice a doprava z letiště a ze Soulu je ještě pohodlnější. Rychlá železnice zkrátila tříhodinovou cestu z jihokorejské metropole na hodinu.

Místní se učí anglická slovíčka i etiketu

Rozpočet sice přesáhl plánovanou částku, ale místní si změny pochvalují. Teď skupují pozemky v naději, že ceny stoupnou. A také se těší na tržby.

Například paní Kim, se kterou točila zpravodajka ČT, přemýšlí, jak upravit menu rodinné restaurace, aby pálivá korejská kuchyně chutnala i cizincům. „Infrastruktura se hodně zlepšila, hlavně vlaky. Olympijské hry urychlily příchod železnice o 30 let. Jinak bychom se jí nedočkali,“ říká majitelka místní reastaurace Kim Kjong-ča.

Pchjongčchang
Zdroj: ČT24

Na příchod návštěvníků se připravují i další restauratéři, kteří překládají menu do angličtiny. Radnice dokonce připravila pro místní kurzy etikety, kde se učí zdvořilostem a přátelskému chování k hostům. Anglicky se učí i taxikáři.

„Vozím si slovník se základními výrazy, složité věty se neučím. Hlavně mám v telefonu aplikaci, která pomůže s překladem. To stačí. Během olympijských her budou tlumočit dobrovolníci,“ plánuje taxikář Kim Ki-čchul.

Jen s jednou starostí si zatím místní neví rady: někteří si stále pletou Pchjongčchang s metropolí Severní Koreje. Například delegát z keňského kmene Masajů se zaregistroval na konferenci OSN v Pchjongčchangu, ale odletěl do Pchjongjangu a hodiny vysvětloval nedorozumění severokorejským úřadům. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

FT: Izrael sledoval Chameneího ochranku pomocí dopravních kamer

Izraelská tajná služba se nabourala do dopravních kamer v Teheránu, aby mohla sledovat ochranku nejvyššího vůdce Alího Chameneího a další íránské čelní představitele. S odkazem na informované zdroje o tom napsal deník Financial Times (FT). Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, kterými mimo jiné zabily Chameneího a desítky dalších předních činitelů.
před 3 mminutami

Fox News: Hormuzský průliv podle americké armády uzavřen nebyl

Hormuzský průliv, přes který prochází zhruba pětina celosvětových dodávek ropy a také velké množství zemního plynu, podle oblastního velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM navzdory tvrzení Íránu uzavřen nebyl, uvedla v pondělí americká stanice Fox News. CENTCOM na žádost agentury Reuters o vyjádření nereagoval.
před 26 mminutami

USA v Íránu za tři dny zasáhly 1250 cílů, hlásí armáda

Spojené státy zasáhly v Íránu od počátku bojů přes 1250 cílů, oznámila v pondělí večer středoevropského času dle agentury Reuters americká armáda. Zničeno bylo všech jedenáct íránských lodí v Ománském zálivu, uvedlo zároveň oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Krátce poté doplnilo, že počet mrtvých amerických vojáků vzrostl na šest.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Cena plynu pro Evropu vzrostla kvůli Íránu téměř o polovinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pondělí v důsledku americko-izraelských útoků na Írán prudce zvýšila. Odpoledne krátce růst zrychlil až k padesáti procentům po zprávě, že katarská společnost QatarEnergy zastavuje kvůli útokům produkci zkapalněného zemního plynu (LNG). EU je významným odběratelem plynu z Kataru. Válka na Blízkém východě ovlivnila i akcie, cenu ropy, zlata nebo třeba bitcoinu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoSoud znovu řeší vraždu novináře Kuciaka. Reportéři ČT kauzu zmapovali

Nejsledovanější kriminální případ v historii Slovenska – úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové – zatím trvá osm let. Dosud jej projednávaly tři soudy. Zhruba rok po vraždě si vyslechlo obvinění pět podezřelých, následujících sedm let však slovenským soudům nestačilo na to, aby případy všech vykonavatelů i objednavatelů vraždy přesvědčivě uzavřely. Tamní Nejvyšší soud nyní nařídil, že potřetí budou případ „rozebírat“ noví soudci. Proces tak začíná v podstatě znovu. Jedna z hlavních bitev se povede o výklad šifrovaných zpráv, které si před vraždou i po ní posílali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzová, kteří jsou podezřelí z toho, že novinářovu vraždu objednali. Sledovaný případ pro Reportéry ČT zmapoval Michael Fiala.
před 1 hhodinou

Kuvajt omylem sestřelil stíhačky USA, Katar hlásí likvidaci íránských bombardérů

Tři americké letouny F-15, které se ráno zřítily nad Kuvajtem, omylem sestřelila kuvajtská protivzdušná obrana, oznámilo regionální velitelství americké armády (CENTCOM). Příčina střelby se vyšetřuje, Kuvajt incident potvrdil. Všech šest členů posádek se bezpečně katapultovalo. Íránská armáda dříve oznámila, že zaútočila na americkou leteckou základnu v Kuvajtu a na plavidla v Indickém oceánu. Katar zároveň během dne sestřelil dva íránské bombardéry sovětské konstrukce, drony a balistické střely mířící z Iránu, píše al-Džazíra.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Macinka: Airbus v Jordánsku vyzvedne Čechy v úterý, druhý místo Egypta zamíří do Ománu

Tuzemský armádní airbus vyzvedne Čechy v jordánském Ammánu kvůli uzavření vzdušného prostoru až v úterý. Původně tam měl přistát v pondělí pozdě večer. Druhý větší airbus, který měl podle původního plánu doletět do egyptského Šarm aš-Šajchu v pondělí v 19 hodin, místo toho zamíří na Krétu a následně do Ománu. Změny oznámil na podvečerním brífinku ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Satelitní snímky ukazují škody po úderech na Blízkém východě

Izrael v pondělí třetím dnem pokračuje v rozsáhlých úderech vůči cílům v Íránu, které společně s USA zahájil v sobotu. Při úderech zemřel íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí a desítky dalších vysokých představitelů tamního režimu. Teherán v reakci spustil protiútok například na izraelský Tel Aviv, ale i na cíle v dalších zemích regionu. Satelitní snímky přibližují způsobené škody.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...