Pandemie ve světě: Rusko hlásí nová denní maxima. Američané u turistů uznají vakcíny schválené WHO

V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 podle oficiálních údajů více než tisíc lidí. Tamní úřady oznámily i nejvyšší nové denní maximum nákaz. Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19 vakcínou, kterou neschválily americké úřady. Preparát ale musí mít registraci u Světové zdravotnické organizace (WHO). V Itálii začala v sobotu zimní lyžařská sezona, návštěvníci musí mít covidový pas.

V Rusku v minulých 24 hodinách zemřelo 1002 osob. V nejrozlehlejší zemi světa, kde žije zhruba 146 milionů obyvatel, se za minulý den potvrdilo také 33 208 nových nákaz koronavirem, což je rovněž denní maximum. V obou ukazatelích země registruje nejvyšší denní přírůstky už několik dní po sobě. O den dříve Rusko hlásilo 999 mrtvých a 32 196 nových nákaz.

Podle ruských úřadů se od začátku pandemie nakazilo v zemi více než 7,9 milionu lidí. S covidem-19 přitom podle operativního štábu zemřelo za celou pandemii 222 315 lidí. Ruský statistický úřad Rosstat udává přes 418 tisíc obětí. Vláda vysvětluje rozdíl mezi těmito čísly tím, že statistici zahrnují do svých čísel i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Nejhorší zůstává situace v Moskvě a Petrohradě. Ministr zdravotnictví Michail Muraško tento týden připustil, že zdravotnická zařízení jsou kvůli pandemii pod rostoucím tlakem. Úřady podle něj nabídly vysloužilým zdravotníkům, kteří se nechali očkovat, možnost vrátit se do práce. 

Loterie o byty

Úřady horšící se situaci přičítají pomalému očkování. Moskevský starosta Sergej Sobjanin proto ve snaze zvýšit zájem vyhlásil loterii o byty v metropoli, jíž se budou moci zúčastnit jen lidé s kódem, který obdrží při očkování.

Plně očkováno je kolem 47,5 milionu obyvatel, uvedla agentura TASS. Operativní štáb zároveň odhaduje, že 45 procent obyvatel je vůči koronaviru imunní, ať už po prodělání choroby, nebo po očkování proti covidu-19. Aby země dosáhla kolektivní imunity, je zapotřebí proočkovat nejméně 80 procent populace, píše TASS s odvoláním na úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor.

Američané umožní vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19 vakcínou, kterou neschválily americké úřady. Preparát ale musí mít registraci u Světové zdravotnické organizace (WHO), uvedl v sobotu deník The New York Times s odkazem na Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Díky novému systému skončí zhruba rok a půl trvající zákaz vstupu na americké území pro zahraniční turisty.

CDC uvedlo, že lidé, kteří dostali obě dávky vakcíny schválené WHO, budou americké úřady považovat za plně očkované. Podobně jako ti, kteří dostali vakcínu schválenou americkými úřady, se budou muset prokázat při vstupu na území USA nejen dokladem o očkování, ale také negativním testem. Po příletu pak nebudou muset absolvovat karanténu.

Pro obyvatele Evropské unie je rozhodnutí CDC významné v případě, že dostali vakcínu od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Ta totiž v USA není schválená, ale u WHO registrovaná je. Další vakcíny registrované u WHO a neschválené v USA jsou preparáty od čínských firem Sinopharm a Sinovac.

Pravidla uvítaly oba státy, které mají s USA pozemní hranici – Kanada a Mexiko. V Kanadě jsou poměrně časté situace, kdy lidé dostali pokaždé dávku jiné vakcíny. V Mexiku se pak očkuje i preparáty, které nevyrábí západní firmy. Podle agentury EFE Mexiko naléhá na WHO, aby registrovala ruskou vakcínu Sputnik V a preparát od čínské společnosti CanSino Biologics. Tím by USA uznávaly i tyto dvě vakcíny. V Evropě tyto preparáty používá například Maďarsko.

V Itálii začala zimní lyžařská sezona, návštěvníci musí mít covidový pas

V Itálii v sobotu začala zimní lyžařská sezona. Jako první zprovoznilo své vleky alpské středisko Breuil – Cervinia, které má sjezdovky na italské i švýcarské straně Alp, napsal deník La Repubblica. Loňskou zimní sezonu silně poznamenala epidemie covidu-19. I letos lyžaři musí dodržovat celou řadu opatření.

Podle stávajících pravidel se při vstupu do areálu musí návštěvníci prokázat covidovým pasem. Ten získají, pokud jsou naočkovaní alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19, mají negativní test či se uzdravili maximálně před šesti měsíci z nemoci covid-19. V areálu musí mít lyžaři také nasazenou roušku či respirátor.

Podle šéfa střediska Herberta Tovagliariho byl zájem o lyžování v sobotu dosti vysoký. Covidové certifikáty kontrolovali zaměstnanci ručně, fronty však nebyly moc dlouhé. V příštích týdnech chce provozovatel nainstalovat automatizovanou kontrolu certifikátů, která by odbavení měla urychlit. Systém by měl být připravený do Vánoc, kdy se do hor obvykle vypraví velký počet lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 10 mminutami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 1 hhodinou

Prezidentem Hondurasu se podle úřadů stane Asfura podporovaný Trumpem

Po sečtení sporných okrsků se stal vítězem prezidentských voleb v Hondurasu konzervativní kandidát Nasry Asfura. Podle agentur AP a Reuters to uvedly volební úřady. Asfuru před volbami podpořil americký prezident Donald Trump, který čelil kritice, že nevhodně zasáhl do voleb. Asfura uvedl, že je připraven převzít vládu. Středopravicový politik Salvador Nasralla, který skončil druhý, hovoří o volebních podvodech a vyzval k přepočtu všech hlasů, porážku odmítl uznat.
před 2 hhodinami

KLDR údajně otestovala novou raketu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se údajně zúčastnil testu nové rakety. Ve čtvrtek ráno to napsala severokorejská státní média, která citovaly agentury AFP a Reuters. Kim ve středu navštívil i doky, kde KLDR podle státních médií staví svou jadernou ponorku.
před 2 hhodinami

Skupina 14 zemí odsuzuje Izrael kvůli dalším osadám na Západním břehu

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69.
před 2 hhodinami

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Zelenskyj představil novou verzi plánu na ukončení ruské války

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali, shrnul ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

USA uvalily sankce na pět Evropanů kvůli údajné cenzuře amerických platforem

Spojené státy uvalily sankce v podobě zákazu vstupu do země na pět Evropanů včetně bývalého eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona, a to kvůli údajné cenzuře amerických internetových platforem. Evropská komise a Francie sankce důrazně odsoudily.
23. 12. 2025Aktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...