Oční lékaři v Burkině Faso bojují s démony místních tradic

Zorgho (Burkina Faso) - Ještě před pár lety šla téměř veškerá zdravotnická pomoc Africe na boj proti malárii a AIDS. Dnes už se ale rozvíjejí i jiné projekty, týkající se třeba šedého zákalu. Operace, která znamená hranici mezi viděním a slepotou, se stále častěji provádí i v nejchudší zemi kontinentu – Burkině Faso. Lékaři přitom musí bojovat s předsudky místních obyvatel, že slepotu způsobují nadpřirozené síly.

Oční klinika v Zorghu je jediným specializovaným zařízením v celé Burkině Faso. Ročně se tu provede 15 tisíc vyšetření, víc než dva tisíce operací případů šedého zákalu. Přitom tu slouží jediný oční lékař a jeden operatér. Operace stojí sto dolarů, pro ty úplně nejchudší mají na klinice pár míst zdarma.

Ředitel humanitární organizace Světlo pro svět Filip Zoubek říká, že v zemi je problém úplně se vším: s nedostatkem lidských zdrojů, zdravotnického materiálu i logistikou.

Reportáž Jakuba Szántó (zdroj: ČT24)


Právě klinika v Zorghu ale ukazuje, jak ve třetí nejchudší zemi světa s pouhými 27 očaři posunout péči o zrak o velký kus dopředu. V boji proti tradiční víře, že slepota je trestem nadpřirozených sil, mají místní lékaři silného spojence – zahraniční humanitární organizace.