Nizozemci eskortovali tureckou ministryni. Erdogan je chce učit diplomacii

Diplomatická roztržka mezi Nizozemskem a Tureckem eskaluje poté, co Nizozemci ze země eskortovali tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou. Ta se chtěla v sobotu v Rotterdamu setkat s příslušníky místní turecké menšiny a agitovat zde před nadcházejícím tureckým referendem o změně ústavy. Podle řady zahraničních zemí se změnou ústavy stane z Turecka autoritářský systém. Turecký prezident Erdogan Nizozemsku vzkázal, že zaplatí cenu za poškození vzájemných vztahů. Nizozemský premiér Rutte zase míní, že Turecko nerespektuje pravidla. Nizozemci se podle něj nenechají vydírat.

Celá rozepře mezi Amsterdamem a Ankarou začala v pátek, kdy Rotterdam zrušil setkání místní turecké menšiny s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Cavusogluem. Ten Nizozemsku pohrozil sankcemi a nizozemská vláda v reakci na to zakázala jeho letadlu přistát v Rotterdamu. Nizozemské úřady zakázaly i akci turecké ministryně v Rotterdamu. Ta do Nizozemska i přesto přijela, ale místní policie jí zabránila ve vstupu na konzulát. Úřady ji pohlásily za nežádoucí osobu a následně eskortovaly ze země do Německa, odkud přijela.

Podle nizozemské televize NTK chtěla ministryně Kayaová v Rotterdamu „pět minut pohovořit se svými krajany“ o chystaném referendu, které má rozšířit pravomoci tureckého prezidenta. Rotterdamské úřady její žádost zamítly a zabránily jí ve vstupu na turecký konzulát. Pak byla s policejním doprovodem autem eskortována na nizozemsko-německou hranici.

Kayaová na Twitteru napsala, že „celý svět musí zasáhnout proti takovým fašistickým praktikám. Takové jednání vůči ženě nelze tolerovat!“

3 minuty
Nizozemsko vykázalo ze země tureckou ministryni
Zdroj: ČT24

Rutte: Proti informačním mítinkům nic nemáme. Turecká vláda ale nerespektuje pravidla

Nizozemský premiér Mark Rutte k celé věci poznamenal, že jeho vláda nemá nic proti pořádání mítinků, na kterých budou příslušníci turecké menšiny v zemi informováni o blížícím se referendu. „Ale tato setkání nemohou přispívat k napětí v naší společnosti. Každý, kdo se chce těchto akcí účastnit, musí respektovat pokyny úřadů, aby mohl být zajištěn veřejný pořádek a bezpečnost. Je třeba poznamenat, že v tomto ohledu nechce turecká vláda tato pravidla respektovat.“

Mark Rutte
Zdroj: Reuters

Rutte nicméně ujistil, že udělá vše, aby došlo k deeskalaci diplomatického napětí mezi oběma zeměmi, které je nejhorší za poslední roky. „Něco podobného jsem nikdy nezažil, ale my chceme být tou rozumnější stranou. Pokud budou situaci dál vyhrocovat, budeme na to reagovat. Ale uděláme vše, co je v našich silách, aby se situace uklidnila,“ uvedl.

Rutte, který před středečními parlamentními volbami v průzkumech těsně zápolí o vedení s protiislámským politikem Geertem Wildersem, řekl, že nizozemské úřady postupovaly správně, když zabránily tureckým mítinkům, protože představují ohrožení veřejného pořádku. „Nizozemsko se nenechá vydírat,“ řekl.

Ve zhruba sedmnáctimilionovém Nizozemsku podle agentury Reuters žije asi půl milionu přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Většina má dvojí občanství, a tak může hlasovat v obou zemích.

Naučíme Nizozemce diplomacii, slibuje Erdogan

Turecký prezident Erdogan míní, že Nizozemsko musí zaplatit za poškození vzájemných vztahů. „Jistě, zaplatí za to nějakou cenu. Naučíme je mezinárodní diplomacii,“ oznámil.

Šéf turecké diplomacie dodal, že Ankara bude pokračovat v krocích proti Nizozemsku, dokud se Nizozemci neomluví za nynější diplomatickou roztržku.

Cavusoglu se v neděli setkal s novináři krátce před mítinkem ve francouzském městě Mety nedaleko hranic s Německem, kde žije početná turecká menšina. Francouzské úřady ‒ na rozdíl od nizozemských ‒ mítink umožnily s vysvětlením, že akce neohrožuje veřejný pořádek, a tak musí být ve jménu svobody shromažďování povolena.

V sobotu Nizozemsko zakázalo přistát v Rotterdamu tureckému ministrovi zahraničí Mevlütu Cavusogluovi. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vzápětí pohrozil Nizozemsku odvetou a stejně jako při nedávném obdobném sporu s Němci přirovnal nizozemský postoj k počínání fašistů.

Cavusoglu: Evropa se bojí stabilního a svobodného Turecka

Cavusoglu oznámil, že se telefonicky spojil s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem a vyzval ho, aby skoncoval s „ostudným“ chováním Nizozemska vůči tureckým ministrům. Řekl Timmermansovi, který je bývalým nizozemským politikem, že události se „vymkly kontrole“.

Ministr rovněž telefonicky hovořil s šéfkou evropské diplomacie Federikou Mogheriniovou. Turecké státní televizi TRT řekl, že evropské státy chtějí blokovat turecké referendum o rozšíření prezidentských pravomocí, protože se bojí „stabilního, svobodného a nezávislého Turecka“. 

Francouzské ministerstvo zahraničí vyzývá ke zmírnění napětí mezi Tureckem a některými členskými státy Evropské unie. Turecko by se podle Paříže mělo vyhnout provokacím. Kodaň zase doporučila odklad březnové návštěvy tureckého premiéra Binaliho Yildirima v Dánsku.

Policie zasáhla proti demonstrantům

Nedaleko tureckého konzulátu v Rotterdamu se v sobotu večer shromáždila asi tisícovka demonstrantů, kteří proti postupu nizozemských úřadů protestovali. Starosta města Ahmed Aboutaleb v reakci na zvýšené napětí vyhlásil v noci na neděli mimořádná opatření, která rozšiřují pravomoc radnice při potlačování případných nepokojů.

Nizozemská policie zasáhla proti Erdoganovým příznivcům v Rotterdamu
Zdroj: Peter Dejong/ČTK/AP

Proti shromážděným demonstrantům pak zasáhla nizozemská policie na koních. Policisté použili psy a vodní děla, dav demonstrantů odpovídal házením kamenů a zápalných lahví. Podle očitých svědků policisté několik osob zbili obušky.

Bouřlivé přivítání vyhoštěné ministryně v Istanbulu

Turecká vlajka nad nizozemským konzulátem v Istanbulu
Zdroj: Reuters

K protestům došlo v neděli i v Istanbulu. Demonstranti strhli ze zdejšího nizozemského konzulátu nizozemskou vlajku a nakrátko ji nahradili tureckou.

Do Istanbulu se už také po svém vyhoštění z Nizozemska vrátila ministryně Kayaová. Ve vlasti ji přivítal dav lidí s tureckými prapory. „Zacházeli s námi nelidsky a nemorálně. Chovat se takto k ženě a člence vlády je žalostné,“ postěžovala si ministryně.

„Neměli jsme nijak v úmyslu vměšovat se do nizozemských záležitostí. Ale jako držitelka diplomatického pasu nepotřebuji povolení, abych se setkala se svými spoluobčany na našem konzulátu, který je považován za turecké území. Zastavili nás 30 metrů od konzulátu a našemu konzulovi nedovolili vyjít z budovy, aby se s námi mohl setkat. Zadržovali nás pak hodiny,“ vylíčila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 13 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 15 mminutami

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 36 mminutami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů.
13:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 1 hhodinou

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se pokutě vyhnula díky ústupkům, které učinila.
před 2 hhodinami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 3 hhodinami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 4 hhodinami
Načítání...