Nigérie je blíže k dohodě o ukončení stávky

Abuja – Hlavní nigerijské odbory v ropném průmyslu rozhodly, že se v neděli v zemi asi zastaví těžba ropy a zemního plynu. Odbory už několik dní stávkují, kvůli rozhodnutí vlády zrušit oblíbené státní dotace na pohonné hmoty. Prezident Goodluck Jonathan proto začal s odboráři vyjednávat. Na čtvrtečních jednáních došlo podle předsedy Nigerijského kongresu práce k posunu. Rozhovory s hlavou státu budou podle agentury Reuters pokračovat v sobotu. Obě strany jsou tak nyní blíže k zažehnání sporu, který zažehlo snížení dotací na benzin.

„Měli jsme plodná jednání, obě strany souhlasily s ústupky. Znovu se sejdeme v sobotu,“ oznámil Abdulwaheed Omar, předseda Nigerijského kongresu práce, jenž je jednou z největších odborových centrál v zemi. Odborový předák zároveň ujistil, že stávky budou pokračovat, dokud nebude dosaženo dohody. V ulicích byly ve čtvrtek znovu desetitisíce demonstrujících Nigerijců. V předchozích dnech bylo při střetech demonstrantů s bezpečnostními silami zabito nejméně deset lidí.

„Nefungují ani bankomaty. Nemám žádné peníze. Nemůžeme dělat nic jiného, než jen tak chodit po ulicích. Není benzín, elektřina, voda, nic,“ vyjádřila se obyvatelka Lagosu. Ceny pohonných hmot se v nejlidnatější africké zemi bohaté na ropu držely nízko po více než dvě desetiletí díky programu vládních dotací. Poté, co se Abuja rozhodla oblíbený program k 1. lednu zrušit, cena benzinu prakticky přes noc stoupla na dvojnásobek.

Nepokoje se zatím nedotkly vývozu ropy. Ropné odbory však ve čtvrtek znovu pohrozily zastavením produkce, a to od neděle. Nigérie vyváží více než dva miliony barelů strategické suroviny denně a zásobuje jí odběratele v USA a v Evropě. Kromě stávky zemi sužuje sektářské násilí. Především na muslimském severu země útočí islamistická sekta Boko Haram, která jen loni podle AP zabila nejméně 510 lidí.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Šéf CIA v Moskvě varoval před útoky na země NATO, píše Politico

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe tento týden v Moskvě varoval ruské představitele, aby v reakci na patovou situaci ve svém tažení proti Ukrajině nevyhrotili konflikt se spojenci USA v NATO, jmenovitě s pobaltskými státy Estonskem, Litvou a Lotyšskem. Šéf CIA zároveň naléhal na Kreml, aby omezil svou vojenskou a ekonomickou podporu Íránu. Ve čtvrtek šéf ruské civilní rozvědky (SVR) Sergej Naryškin potvrdil, že se v ruské metropoli s Ratcliffem setkal.
10:49Aktualizovánopřed 3 mminutami

Slovenský soud poslal do vazby dva obviněné z přípravy útoku na továrnu na drony

Soud na Slovensku poslal do vazby dva obviněné v případu připravovaného žhářského útoku na továrnu výrobce bezpilotních systémů, jehož odhalení oznámila slovenská policie v úterý. Potvrdila to mluvčí krajského soudu v Prešově Ivana Petrufová. Kvůli podané stížnosti se rozhodnutím okresního soudu v Prešově bude zabývat odvolací soud, na jeho verdikt vyčkají oba obvinění ve vazbě.
13:50Aktualizovánopřed 5 mminutami

Při ničivé povodni na hranici Tibetu a Nepálu zemřelo nejméně 353 lidí

Povodeň, která nastala ve středu po uvolnění části ledovce, zasáhla pohraničí Tibetu a Nepálu. Nepálská policie potvrdila, že počet obětí vzrostl na 353. Mezi více než tisícem pohřešovaných jsou lidé z více než třiceti zemí, uvedla agentura AP. Záchranářům v Nepálu pomáhá tamní armáda i policie. V místě sesuvu ledovce vzniklo jezero, které se zvětšuje a hrozí vylitím, píše Reuters.
05:32Aktualizovánopřed 32 mminutami

Česká diplomacie si předvolala íránského velvyslance kvůli výhružkám Radiu Farda

Ministerstvo zahraničních věcí si kvůli výhrůžkám rozhlasové stanici Radio Farda sídlící v Praze předvolalo íránského velvyslance, sdělil šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé). Schůzka bude v nejbližším možném termínu na úrovni ředitele odboru Blízkého východu. Íránské ozbrojené síly zařadily na seznam svých vojenských cílů Radio Farda a několik dalších perskojazyčných médií sídlících v zahraničí. České bezpečnostní složky tuto informaci vyhodnocují.
09:37Aktualizovánopřed 48 mminutami

VideoOd války po energetiku. Evropa ukázala větší jednotu, než si sama myslela

Po čtyřech letech v srdci evropské politiky balí bruselský zpravodaj České televize Petr Obrovský kufry. V podcastu Za Horizont bilancuje éru poznamenanou ruskou válkou na Ukrajině, bumerangovými cly i nekonečným proudem notifikací v šifrovaných aplikacích. Jak se zevnitř měnila Unie a NATO pod tlakem nepředvídatelných krizí? A proč se po letech neustálé pohotovosti těší na funkční české řemeslníky, se v rozhovoru ptá Hana Scharffová.
před 1 hhodinou

Ve francouzském Caen najel řidič do skupiny lidí, dva zemřeli

Ve francouzském městě Caen najel řidič ve středu večer autem úmyslně do skupiny osob, uvedla agentura Reuters s odkazem na úřady. Dva lidé zemřeli a dalších devět osob je raněno. Podezřelý řidič, muž narozený v Rusku, byl později zatčen. Úřady incident prozatím nevyšetřují jako terorismus.
08:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

K získávání citlivých informací Čína využívala české akademiky, uvádí BIS

Čína loni k získávání citlivých informací i k lepší orientaci v tuzemském prostředí využívala vytipované české akademiky, píše Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě. Připomněla v ní rovněž případ čínského občana, kterého tuzemská policie letos v lednu zadržela a obvinila ze špionáže pro čínskou zpravodajskou službu. České subjekty také loni podle BIS čelily několika kybernetickým útokům aktérů spojovaných s Čínou. Ve zprávě se věnuje i ruským hrozbám.
09:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoUžší obchodní spolupráce Kanady s EU dává smysl, shodli se Nerudová a Staněk

Kanadský premiér Mark Carney má v polovině září navštívit Štrasburk, kde předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přednese zprávu o stavu Evropské unie. Podle europoslankyně Danuše Nerudové (STAN) hledá Kanada v době eskalujícího obchodního sporu s USA nové spojence, což je pro Unii dobrá zpráva. Obdobně se v Událostech, komentářích vyjádřil europoslanec Antonín Staněk (Motoristé). Kanada podle nich může Evropě nabídnout mimo jiné ropu, zkapalněný zemní plyn a strategické suroviny. Moderoval Daniel Takáč.
před 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.