Německá AfD vyloučila kvůli extremismu šéfa své braniborské organizace

Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) vyloučila ze svých řad předsedu stranické organizace v Braniborsku Andrease Kalbitze. Vedení nejsilnější opoziční strany v Německu za důvod pro zbavení členství označilo Kalbitzovy kontakty s pravicovými extremisty, uvedla agentura DPA. Kalbitz se hodlá vyloučení bránit.

Braniborský šéf strany čelil obviněním, že zamlčel své někdejší členství v nyní již rozpuštěném neonacistickém spolku Vlastenecká německá mládež (HDJ). Ten figuruje na seznamu organizací, jejichž členové mají zakázáno vstupovat do AfD. Rozhodnutí vedení strany o vyloučení Kalbitze padlo těsným poměrem sedmi ku pěti hlasům.

Ve straně dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovými silami. Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, v březnu uvedl, že bude sledovat skupinu Křídlo (Der Flügel) působící uvnitř strany.

Uskupení, k jehož nejvýraznějším představitelům patřil právě Kalbitz, v důsledku tlaku strany oznámilo, že se rozpustí.

Minulý měsíc se AfD zbavila svého mluvčího Christiana Lütha poté, co se ve zveřejněném soukromém rozhovoru označil za „fašistu“ a člověka s „árijským původem“.

Kalbitz „špatné politické rozhodnutí“ právně napadne

Bývalý armádní výsadkář Kalbitz agentuře DPA řekl, že se proti rozhodnutí o svém vyloučení bude bránit. Podle svých slov využije všechny právní možnosti, aby toto „špatné politické rozhodnutí“ napadl.

Alternativa pro Německo je v současnosti největší opoziční stranou v Německu, kterému vládne velká koalice křesťanských a sociálních demokratů pod vedením kancléřky Angely Merkelové.