Na ostrově Gran Canaria zuří lesní požár. Ohrožuje obce i národní park

Na španělském ostrově Gran Canaria hasiči bojují s lesním požárem, který už donutil na tisíc místních obyvatel opustit své domovy. Podle agentury Reuters ohrožuje řadu obcí a národní park Tamadaba na západě ostrova. Škody na majetku ani oběti ale úřady zatím nehlásí.

Oheň na třetím největším z Kanárských ostrovů se postupně rozšířil na území o tisíci hektarech a hasiči ho likvidují už od soboty. Podle regionálních úřadů je do boje s plameny zapojeno dvě stě hasičů a deset letadel, která na oheň shazují vodu. Hoří kolem obcí Artenara a Tejeda, tedy asi třicet kilometrů od metropole Las Palmas.

Původ požáru zatím není zcela jasný, policie se však domnívá, že spouštěčem mohla být páječka. V souvislosti s požárem byl zatčen pětapadesátiletý muž.

Hasičský sbor Gran Canarie, která je oblíbenou dovolenkovou destinací, na Twitteru uvedl, že má s požárem plné ruce práce. Noční boj s plameny zachycuje video na twitterovém účtu hasičů.

Sky News: Kouř je vidět i ze sousedního Tenerife

Svědkyně Carla Rodriguezová médiím situaci popsala jako „jeden z nejbolestivějších výjevů, jaký kdy viděla“. Podle televize Sky News je kouř viditelný z celého ostrova a také ze sousedního Tenerife.

Evakuace několika obcí nicméně byla nařízena pouze jako preventivní opatření a plameny se zatím nedostaly k obydlím, informovala španělská vysílací společnost RTVE.