Na Kanárských ostrovech začala sopečná erupce, úřady se chystají evakuovat tisíce lidí

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Láva se blíží k obydleným oblastem a podle policie bude nutné v příštích hodinách evakuovat pět až deset tisíc obyvatel. Úřady zatím nehlásí raněné ani mrtvé.

Úřady začaly s evakuací několika stovek lidí, kteří žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. S evakuací pomáhají vojáci i hasiči. Radnice postižených obcí vyzvaly obyvatele, aby se nepřibližovali k lávě. Stupeň výstrahy se zvýšil ze žluté na červenou barvu. Letecké úřady doporučily omezit lety nad ostrovem La Palma. Erupce zatím zasáhla hlavně les a řídce osídlené oblasti.

Na Kanárské ostrovy v neděli přijel španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku. Předsedovi regionu Kanárských ostrovů Ángelovi Víctorovi Torresovi vyjádřil podporu král Felipe VI.

Aktivity sopky od minulého týdne doprovází tisíce otřesů. Geologové v neděli dopoledne zaznamenali zatím nejsilnější z nich o intenzitě 4,2 stupně. Podle odborníků se počet a síla otřesů může v příštích dnech ještě zvýšit. Zemětřesení by mohla být tak silná, že způsobí škody na budovách, varovali geologové.

Pod sopkou se podle odborníků nahromadilo velké množství lávy, což způsobilo její obnovenou aktivitu. Naposledy byl vulkán aktivní roku 1971. Tehdy zahynul muž, který se kvůli fotografování příliš přiblížil k místům erupce. Vulkán geologové považují za jeden z nejaktivnějších na Kanárských ostrovech.

Možné omezení letecké dopravy

Podle seismologa z Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleše Špičáka by sopka Cumbre Vieja dle historických pozorování příliš nebezpečná být nemusela. Erupce zatím dle jeho pozorování není silná. „Neznamená to ale, že nemůže být velká, není možné nic podcenit, magma se může dostat i do obydlených oblastí,“ předpokládá Špičák.

Hrozí podle něj i omezení letecké dopravy. „Situaci lze dobře monitorovat a předávat informace na letiště,“ avizuje Špičák. U žádných z okolních sopek na Kanárských ostrovech pak neočekává v nejbližší době erupci.

Na sopečném ostrově La Palma žije asi 85 tisíc obyvatel a mezi turisty není tolik oblíbený jako další ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote nebo Tenerife.