Může se stát leccos, řekl Trump o klimatické dohodě. Podle Macrona chystají plán pro Sýrii

Nahrávám video

USA podle prezidenta Donalda Trumpa zůstanou lídrem v ochraně životního prostředí. Pokud jde o pařížskou klimatickou dohodu, může se leccos stát, míní šéf Bílého domu. Řekl to po jednání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem v Elysejském paláci. Francie a USA budou spolupracovat při vytváření programu pro obnovu poválečné Sýrie, řekl Macron s tím, že očekává brzy konkrétní iniciativu o řešení krize.

Právě Sýrie a terorismus patřily mezi hlavní témata rozhovoru obou politiků. Trump připomněl, že výsledkem jeho nedávného jednání
s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bylo příměří na jihu Sýrie, které dosud trvá.

„Po nástupu se Trump vyjadřoval v tom smyslu, že Američané se už nehodlají vměšovat do mezinárodních otázek (včetně Sýrie) jako dříve. Mezitím se ale už situace trochu změnila. Trump nařídil úder proti Sýrii poté, co tam byly použity chemické zbraně. A to je jedna z věcí, o které mluví i Macron jako o jakési červené čáře, která se nesmí překročit a po které bude Francie také nucena zasáhnout,“ připomněl také před jednáním zpravodaj ČT Petr Zavadil.

Trump oznámil, že se jedná o další dohodě o zastavení palby v jiné oblasti Sýrie. Podle francouzského prezidenta budou Francie a USA spolupracovat na „cestovní mapě“ pro obnovu poválečné Sýrie. „Požádali jsme naše diplomaty, aby v tomto směru pracovali, takže v příštích několika týdnech může přijít konkrétní iniciativa,“ řekl francouzský prezident. Ujme se jí podle něj pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN, kromě Francie a USA tedy ještě Rusko, Británie a Čína.

Macron také uvedl, že oba státy se dohodly na společném postupu v boji proti kybernetické kriminalitě a internetové propagandě. „Dnes vidíme různé hrozby pocházející od ničemných režimů, jako je Severní Korea, Írán nebo Sýrie, a od vlád, které je financují a podporují. Vážnou hrozbou jsou také teroristické organizace. Potvrdili jsme náš jednotný postoj proti těmto nepřátelům lidstva a náš záměr zbavit je území, finančních zdrojů, (komunikačních) sítí a ideové podpory,“ zdůraznil.

Trumpa s Macronem rozděluje klima i obchod

Spojené státy a Francii mohou podle Trumpa dělit občasné rozpory, nemohou ale narušit letité spojenectví zrozené v dobách americké revoluce. Jednou ze sporných otázek je pařížská klimatická dohoda, od níž Spojené státy v červnu odstoupily, připustil Trump. USA podle něj nicméně „zůstanou lídrem“ v ochraně klimatu. Pokud jde o pařížskou dohodu, „leccos se může stát, uvidí se, co to bude“, poznamenal šéf Bílého domu bez dalšího vysvětlení.

O ochraně životního prostředí se podle zákulisních informací mluvit nemělo. „O schůzce se mluví ve francouzských médiích jako o jakémsi pokusu Macrona vyvést Trumpa z mezinárodní izolace, do které se v posledních týdnech a měsících dostal – například proto, že odstoupil od pařížské klimatické dohody,“ podotkl před jednáním Zavadil. Macron je velkým zastáncem této dohody. 

Politici se liší i v názoru na obchod. Zatímco Macron je velký liberál, Trump upřednostňuje protekcionismus. V Elysejském paláci se ale podle Macrona oba shodli na podpoře svobodného a férového trhu.

Společné mají to, že jsou v politice nováčky a chtějí nabourat starý řád – Macron se svým novým hnutím Republika v pohybu nedávno vyhrál klíčové parlamentní volby, čímž dostal šanci prosadit své reformy. Macron je také zastánce EU a rád by, aby americko-unijní vztahy byly na dobré úrovni.

Novináři Trumpovi nezapomněli nelichotivé výroky o Paříži

Francouzští novináři Trumpovi během tiskové konference připomněli jeho kritická slova o Paříži, kterou podle jeho dřívějších vyjádření není radno vzhledem ke hrozbě terorismu navštěvovat. „Paříži se bude dařit dobře,“ otočil Trump. Jedním z důvodů je prý fakt, že země má nyní „velkého a nesmlouvavého“ prezidenta.

Trump nelichotivě hovořil o francouzském hlavním městě i s odkazem na svého přítele Jima, jehož identita je pro americká média záhadou. „Paříž už dávno není Paříží,“ citoval Trump dříve slova svého přítele, který mu prý řekl, že z toho důvodu tam už nejezdí.

Macron se bude snažit Trumpa úplně neizolovat, ale spíše ho držet na radarech v klíčových věcech, které bude Evropa řešit. Možná se bude snažit udržovat za Unii vysokou míru strategického dialogu s USA i v oblastech, ve kterých prozatím velká shoda není.
Pavel Fischer

„Trump je na návštěvě města, které opakovaně urážel. Když oznámil své rozhodnutí opustit klimatickou dohodu (známou jako pařížská), prohlásil, že byl ‚zvolen, aby zastupoval občany Pittsburghu a ne Paříže'. Opakovaně také říká, že město je zdecimováno hrozbou terorismu, kterou spojuje s přistěhovalci,“ poznamenala agentura AP.

Americký prezident je od lednového nástupu do funkce v Evropě už potřetí. Poprvé se tak stalo v květnu v rámci jeho první zahraniční cesty, podruhé zde pobýval minulý týden, kdy navštívil Polsko a následně se zúčastnil summitu G20 v Hamburku.

Francouzská schůzka ve stínu další ruské kauzy

Do Francie zamířil Trump v době, kdy čelí další kauze, když se zjistilo, že se jeho syn a další blízcí spolupracovníci ještě během kampaně sešli s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml, která měla slibovat kompromitující informace na Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou.

Šéf Bílého domu tvrdí, že o schůzce nevěděl, svému synovi to ale nezazlívá – a nechal se slyšet, že nálada v Bílém domě je „fantastická“. V Paříži Trump řekl, že schůzka jeho syna s ruskou právničkou byla krátká a nic nepřinesla. Většina lidí by se podle prezidenta chovala stejně, jako Donald junior.

Právnička Natalja Veselnická, s níž se jeho nejstarší syn loni v červnu v New Yorku setkal, nemá podle Trumpa vazby na ruskou vládu. Je prý soukromou osobou, která jen „vymetá kuloáry“.

Nahrávám video

Trumpův pracovní program začal krátce po poledni, kdy poobědval s americkými armádními veliteli v sídle velvyslanectví USA. Odpoledne navštívil Invalidovnu a Elysejský palác. Den pak ukončuje společná večeře s Macronem v Eiffelově věži, které se účastní i manželky prezidentů. Trump se v Paříži zúčastní i pátečních oslav u příležitosti státního svátku Dne dobytí Bastily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Poražená proruská arménská strana žádá zrušení výsledků voleb

Proruská arménská opoziční strana Silná Arménie požádala ústřední volební komisi, aby zrušila výsledky nedělních parlamentních voleb, píše Reuters. Volby vyhrála strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana.
před 18 mminutami

SpaceX vstupuje na burzu

Na trhu Nasdaq se v pátek začíná obchodovat s akciemi americké společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies). Firma, kterou založil a vede miliardář Elon Musk a která se zaměřuje na raketovou techniku, satelitní síť Starlink a na rozvoj umělé inteligence (AI), si dala za cíl získat z primární veřejné nabídky akcií (IPO) 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob.
před 35 mminutami

USA chtějí stáhnout třetinu svých stíhaček v Evropě, píše NYT

Spojené státy chtějí výrazně omezit své síly v Evropě, mimo jiné snížit o třetinu počet stíhaček F-16 a F-15E či stáhnout tankovací letouny. Napsal o tom s odvoláním na nejmenované evropské představitele list The New York Times (NYT), který deklaroval, že rovněž viděl část dokumentu, ve kterém Washington o svých plánech informoval evropské spojence. Změny se dotknou i nasazení námořních sil, včetně misí letadlové lodě či ponorky schopné odpalovat rakety. O některých z plánovaných kroků informoval už dříve list Die Welt.
08:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

El Niňo je tady. Meteorologové předpovídají, co přinese

Američtí meteorologové oficiálně potvrdili výskyt meteorologického jevu El Niňo, který přispívá k nárůstu teplot po celém světě a je spojen se suchem i povodněmi. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedl, že podmínky pro El Niňo se vyvinuly v posledním měsíci, o čemž svědčí nadprůměrné teploty mořské hladiny ve středním a východním Pacifiku v oblasti rovníku.
před 2 hhodinami

Ukrajinské i ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po nočních útocích

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na pátek zabily člověka a dalšího zranily, uvedla místní vojenská správa. Další zásahy Ukrajinci hlásili z Mykolajivu a Kyjevské oblasti. Gubernátoři tří ruských oblastí hlásí ukrajinské útoky, v Brjanské oblasti mluví o dvou mrtvých.
07:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelské údery na Týr vyhnaly z města i libanonské křesťany

Zvířený prach na horizontu znamená postupující izraelské jednotky. Z deset kilometrů širokého pásu jižního Libanonu, který od března okupují, se Izraelci dostávají hlouběji do území ovládaného teroristickou skupinou Hizballáh. Radikální hnutí chtějí zničit, nebo aspoň omezit jeho schopnost terorizovat raketami a drony izraelské civilisty. Postup teď dopadl na starobylé město Týr.
před 3 hhodinami

Jihokorejský soud uložil exprezidentu Junovi třicetiletý trest v dronové kauze

Jihokorejský soud v pátek uložil bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi třicetiletý trest za to, že vydal příkaz k dronové operaci nad severokorejskou metropolí Pchjongjangem s cílem zvýšit napětí s KLDR a vytvořit tak záminku k vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Informovala o tom agentura Jonhap.
05:18Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V EU začíná platit migrační pakt, Česko má výjimku kvůli ukrajinským uprchlíkům

Ve všech členských státech Evropské unie začal platit migrační a azylový pakt přijatý v květnu 2024. Podle Evropské komise má přinést silnou ochranu vnějších hranic, spravedlivá a pevná azylová pravidla a rovnováhu mezi solidaritou a odpovědností. Česko se při hlasování před dvěma lety zdrželo, loni pak získalo výjimku z povinného principu solidarity.
01:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...