Luz opouští Charlie Hebdo: „Každé vydání je utrpením“

Paříž - Renald Luzier, proslulý karikaturami proroka Mohameda, opouští satirický list Charlie Hebdo. Na redakci v lednu zaútočili islámští extremisté. Nechali za sebou 12 mrtvých a řadu zraněných. „Každé vydání je utrpením, neboť ostatní nežijí. Trávit bezesné noci vyvoláváním mrtvých a přemýšlením, co by (zabití kolegové) Charb, Cabu, Honoré, Tignous udělali, je vyčerpávající,“ prohlásil Luzier.

Třiačtyřicetiletý Luzier - známý pod přezdívkou Luz - byl autorem kresby Proroka, která se objevila ve zvláštním čísle po útoku. Zobrazil plačícího Mohameda s nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně. Tato krátká věta se tehdy stala symbolem solidarity s oběťmi útoku. „Už nebudu kreslit postavu Mohameda, již mě nezajímá. Omrzela mě,“ řekl karikaturista nedávno listu Les Inrockuptibles.  

Nakonec se kvůli „bezesným nocím“ rozhodl opustit v září redakci. Luz, který začal v Charlie Hebdo pracovat před více než dvaceti lety, prohlásil, že je to jeho osobní volba. Po smrti svých kolegů už prý tuto práci nemůže dál dělat, sdělil deníku Libération.

Po 20 letech opouští Charlie Hebdo jeho dvorní karikaturista (zdroj: ČT24)

Charlie Hebdo obdržel minulý týden cenu Mezinárodního PEN klubu za odvahu v boji za svobodu slova. „Obrana lidí zavražděných za uplatňování svého práva na svobodu projevu je základní hodnotou PEN klubu,“ uvedl předseda organizace Andrew Solomon. Ocenění podle něj náleží současné redakci za to, že se nenechala násilím zastrašit. Odpůrci ocenění naopak kritizovali „kulturní netoleranci“ redaktorů.

Časopis, který dříve bojoval o přežití, nyní dostává desítky milionů eur. Luz se ale obává budoucnosti redakce, která na tolik finančních prostředků nebyla zvyklá. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Při teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo zahynulo letos v lednu 12 lidí včetně šéfredaktora a několika kreslířů. Atentátníky byli francouzští bratři Chérif a Said Kouachiové, kteří prošli výcvikem v Jemenu a kteří byli krátce po útoku zastřeleni policií. 

První vydání po atentátu se ale objevilo v řádném termínu 14. ledna díky podpoře předních francouzských redakcí a rychle se vyprodalo, stejně jako jeho pozdější dotisky. Celkem vyšel Charlie Hebdo v sedmi milionech exemplářích. Před útokem přitom činil týdenní náklad asi 60 tisíc kusů. 

Titulní strana nového čísla magazínu Charlie Hebdo
Zdroj: ČT24/imago stock&people

Tradice satirického týdeníku Charlie Hebdo sahá do roku 1969 a novodobá historie se píše od roku 1992, kdy začal po více než desetileté přestávce znovu vycházet. Na aktuální výstavě v pražském centru umění DOX jsou i ukázky z časopisu Hara-Kiri, jenž vycházel od roku 1960. Na Charlie Hebdo se přejmenoval po několika zákazech, které se týkaly například neuctivosti ke smrti prezidenta Charlese de Gaulla.