Londýnské letiště Heathrow zarazil soud v rozletu. Zamítl vládní plán na rozšíření

Britský odvolací soud zamítl kvůli dopadům na životní prostředí kontroverzní vládní plán na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Informují o tom tiskové agentury. Soud vyhověl námitkám místních úřadů a ekologických aktivistů, kteří protestovali proti výstavbě třetí ranveje a stěžovali si, že vláda náležitě nezhodnotila dopady, které bude mít dráha na kvalitu ovzduší a hlučnost v hlavním městě.

Kontroverzní projekt za odhadovaných 18 miliard liber (535 miliard korun) v blízkosti hustě zalidněné západní části metropole schválil britský parlament v roce 2018. Tehdejší premiérka Theresa Mayová uváděla, že v době, kdy země odchází z Evropské unie, posílí rozšíření letiště mezinárodní obchod a přispěje k ekonomickému růstu.

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona řekl, že vláda se proti rozhodnutí soudu odvolávat nebude. Dodal, že kabinet se k výroku brzy vyjádří písemně.

Soudci uvedli, že třetí dráha by na Heathrow v budoucnu vzniknout mohla, ale jen za předpokladu, že projekt nenaruší závazky Británie v ochraně klimatu. V aktuálním plánu je kabinet údajně nerespektoval.

„Vyhráli jsme!“ neskrýval nadšení londýnský starosta Sadiq Khan, dlouhodobý oponent stavby. „To je tedy něco!“ tweetoval státní tajemník na ministerstvu životního prostředí a taktéž dlouhodobý odpůrce záměru Zac Goldsmith.

Letiště Heathrow snahy stále nevzdává

Představitelé letiště jsou připraveni se odvolat. „Věříme v úspěch,“ vzkázalo vedení.

O rozšíření hlavního londýnského letiště se v Británii vedly spory dlouhá léta. Podle ministerstva dopravy měla dráha zajistit, že bude možné uskutečnit dalších 260 tisíc letů ročně a během 60 let přinést britské ekonomice až 74 miliard liber (v přepočtu 2,2 bilionu korun).

Nynější plán se v roce 2015 prosadil proti alternativě vybudovat zcela nové letiště blízko ústí Temže a proti úsilí menšího londýnského letiště Gatwick, které zamýšlenou novou dráhu chtělo pro sebe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zasahují proti tankeru směřujícímu do Venezuely

Spojené státy v neděli v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru, píší agentury Bloomberg a Reuters. První zprávy hovořily o nalodění amerických vojáků na palubu lodi, později agentura Reuters napsala, že ji americká pobřežní stráž pronásleduje. V sobotu se americké ozbrojené síly jednoho tankeru zmocnily, což venezuelská vláda odsoudila jako únos a pirátství.
před 1 hhodinou

Minuta ticha i vlajky na půl žerdi. Austrálie uctila památku obětí střelby

Australané drželi den smutku a rozjímání, aby uctili památku patnácti obětí střelby proti židovské komunitě, která se stala před týdnem na pláži Bondi Beach v Sydney. Po celé zemi se v neděli držela minuta ticha, kdy se kvůli pietě zastavilo i televizní a rozhlasové vysílání. Na deset tisíc lidí se účastnilo pietní akce na místě tragédie, kam přijel i premiér Anthony Albanese, jehož dav vypískal. Země se zároveň chystá prověřit pravomoci policie, píše Reuters.
12:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Washington údajně navrhuje třístranné rozhovory, podle Kremlu nejsou na stole

Američané podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského navrhli, aby se přímých jednání v Miami o možném konci ruské války na Ukrajině účastnili zástupci Spojených států, Ukrajiny i Ruska. Podle Kremlu ale třístranná jednání nejsou na stole. Američané s Ukrajinci na Floridě jednali v pátek, v sobotu se sešli s ruskou stranou. Ruský vyjednávač Kirill Dmitrijev novinářům řekl, že jednání byla konstruktivní a budou pokračovat v neděli.
02:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na muniční iniciativu dali podle Lipavského dárci sto miliard

Na muniční iniciativu pro Ukrajinu dárci věnovali sto miliard korun, dvěma až třemi miliardami přispělo Česko, sdělil v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS).
před 5 hhodinami

Putin je připraven jednat s Macronem, tvrdí mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentur Reuters a AFP v neděli uvedl, že ruský vládce Vladimir Putin je připraven na jednání s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem, pokud bude oboustranná vůle. Macron podle AFP v pátek během summitu Evropské unie řekl, že bude užitečné opět s Putinem mluvit. Elysejský palác toto oznámení přivítal, informuje agentura AFP.
05:53Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Asi 130 tisíc odběratelů zůstalo v San Franciscu kvůli výpadku bez proudu

Americké San Francisco zasáhl v sobotu na několik hodin výpadek elektřiny, který se dotknul zhruba 130 tisíc odběratelů. Úřady v tomto kalifornském městě vyzvaly obyvatele, aby zůstali doma, informuje agentura AFP. Do tmy se ponořila část pobřeží, kde sídlí velké technologické firmy a kde žije více než 800 tisíc lidí.
10:41Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Devět lidí zemřelo při střelbě u nočního podniku v JAR

Devět lidí zemřelo a deset dalších utrpělo zranění při střelbě, kterou rozpoutali v noci na neděli neznámí zločinci před nočním podnikem poblíž jihoafrického Johannesburgu, uvedl podle agentury Reuters místní zpravodajský web SABC News. Policisté po útočnících pátrají, motiv krveprolití zatím není jasný.
06:46Aktualizovánopřed 11 hhodinami

USA se zmocnily tankeru u pobřeží Venezuely

Bezpečnostní složky Spojených států se v sobotu v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zmocnily dalšího nákladního plavidla. Informovala o tom média a později to potvrdila americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová. Dodala, že se jednalo o tanker, který naposledy kotvil ve Venezuele.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...