Lidé v Myanmaru opět protestují, odbory vyzvaly k rozsáhlým stávkám

Desítky tisíc lidí vyšly do ulic myanmarských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na neděli provedly v největším myanmarském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Po zadržení zemřel činitel strany uvězněné šéfky vlády Do Aun Schan Su Ťij. Odbory vyzvaly ke stávce.

Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly. Podle záběrů zveřejněných na Facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země.

V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Myanmaru, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Nejvíce lidí – podle Reuters několik desítek tisíc – v neděli dávalo vojákům najevo odpor v Mandalaji. V druhém největším městě mimo jiné uspořádali dvouminutový tichý protest, jímž chtěli uctít památku těch, které při potlačování demonstrací zabili policisté a vojáci. Podle údajů OSN při demonstracích na protest proti únorovému vojenskému převratu už v Myanmaru zahynulo přes padesát lidí.

Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij informovala, že v Rangúnu po sobotním zatčení zemřel jeden z činitelů strany. Panuje přitom podezření, že byl mučen, čemuž nasvědčují snímky pořízené z vojenské nemocnice, kde dotyčný zemřel. Vidět je na nich zranění způsobené vzadu na hlavě a také modřiny na zádech. Policejní stanice, kde byl dotyčný držen, se ke zprávě odmítla vyjádřit, stejně jako armáda.

Odbory vyzvaly ke stávce

V Rangúnu se v neděli konaly nejméně tři protestní akce. I tam proti demonstrujícím použily bezpečnostní síly slzný plyn a zábleskové granáty. Na sociálních sítích se také objevilo video, které zachycuje vojáky, jak účastníky těchto demonstrací bijí.

„Zabíjí lidi jako kuřata. Co bychom dělali, kdybychom se nevzepřeli? Musíme revoltovat,“ nechal se dle Reuters slyšet jeden z vůdců protestujících v jihomyanmarském městě Dawei. V noci ze soboty na neděli policisté provedli razie nejméně na třech místech v Rangúnu, slyšet byla střelba a v poutech skončili nejméně tři lidé, píše Reuters.

Vojáci také neúspěšně hledali právníka Národní ligy pro demokracii zatčené vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij, napsal na sociálních sítích poslanec rozpuštěného parlamentu Sithu Maung.

Aliance devíti vlivných dělnických odborových organizací mezitím vyzvala, aby v pondělí byly zahájeny rozsáhlé celostátní stávky. Jejich cílem má být způsobit úplné zastavení ekonomiky země ve snaze ukončit vojenský převrat.

Vedení země začátkem února převzal vrchní velitel armády Min Aun Hlai. Armáda v den ustavujícího zasedání nového parlamentu zatkla prezidenta Win Myina, šéfku vlády Su Ťij a některé další politiky. Svůj krok zdůvodnila podvody při loňských listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij.