Le Penová čelí kritice poté, co zřejmě vykradla Fillonův projev

Nacionalistka Marine Le Penová čelí nařčení z plagiátorství. V pondělním projevu ve Villepinte totiž přednesla celé pasáže z projevu neúspěšného kandidáta z prvního kola – republikána Francoise Fillona.

Na kauzu upozornil youtubový kanál Ridicule TV, který založili příznivci Fillona, když kritizovali favorita voleb Emmanuela Macrona před prvním kolem.

Většina francouzských médií pak zveřejnila video, z něhož je patrné, že Le Penová téměř do písmene opakovala slova, jež Fillon řekl 15. dubna v Puy-en-Velay. Převzaté pasáže se týkají geografického uspořádání Francie, vlivu Francie a jejího jazyka.

„Nejprve Pyreneje, které Francii spojují s velkým celkem hispánského a latinského světa. Pak je tu alpská hranice, směrem k naší sestře Itálii a dále ke střední Evropě, k Balkánu a východu,“ uvedli například shodně oba kandidáti.

Když chválili Francii a její jazyk, opět oba poukázali na to, že učí-li se lidé francouzštinu,„někdy s velkým úsilím, v Argentině i Polsku, existují-li seznamy čekatelů na členství ve francouzském spolku v Šanghaji, Tokiu i Mexiku či na studium na francouzských lyceích v Rabatu i Římě, je-li Paříž nejvyhledávanější turistickou destinací na světě, pak je to proto, že Francie je ještě něco jiného a něco víc než průmyslová, zemědělská a vojenská mocnost“.

Fillon i Le Penová prosazují třetí, francouzskou cestu pro 21. století, totiž cestu „kultury, pochyb, diskuse, kompromisu, dialogu, rovnosti, svobody jednotlivců i národů“. Zatímco pro Fillona je to alternativa k nacismu a stalinismu, pro Le Penovou ke globalismu a islámské ideologii.

Lidé z okolí Le Penové obvinění odmítají, prý tak vzdala hold Fillonovi

Šéf kampaně nacionalistické kandidátky David Rachline prohlásil, že šlo o „mrknutí na krátkou pasáž týkající se diskuse o Francii“ a že to dokazuje, že Le Penová není žádná sektářka. Podle něj šlo o způsob, jak vzdát hold Fillonovi. Podobně to komentoval i Florian Philippot z vedení Národní fronty.

Francouzský list Libération ale upozornil, že mělo jít o klíčový projev před druhým kolem, který se stal tak akorát terčem posměchu mezi uživateli sociálních sítí.

Německá stanice RTL tvrdí, že je řešení jednoduché – Le Penové měl s projevem pomáhat Paul-Marie Coûteaux, který napsal proslov právě Fillonovi. Ten to ale později popřel s tím, že s Národní frontou nespolupracuje.

Kromě krajněpravicové Le Penové do druhého kola postoupil centrista Macron, který v průzkumech vede asi o 20 procentních bodů. Voliči mezi nimi rozhodnou v neděli. Oba kandidáti se ještě předtím střetnou ve středeční televizní debatě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Noc hrůzy v Kyjevě.“ Po velkém ruském útoku hlásí ukrajinská metropole přes dvacet mrtvých

Rusko v noci na čtvrtek podniklo masivní útok na Kyjev a další ukrajinská města. Při úderech na metropoli zahynulo podle místních úřadů přes dvacet lidí, stovka dalších utrpěla zranění. V Dněpropetrovské oblasti zabil ruský útok dítě, další člověk zemřel při náletu okupantů v Charkovské oblasti. Nejvyšší ukrajinští představitelé vyzvali západní spojence k posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Ukrajina v noci zasáhla ropnou rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti.
1. 7. 2026Aktualizovánopřed 59 mminutami

VideoVatikán exkomunikoval šest biskupů z ultrakonzervativního bratrstva

Vedení katolické církve sáhlo k výjimečnému opatření a exkomunikovalo šest biskupů z ultrakonzervativního Bratrstva svatého Pia X. Dva z nich bez souhlasu a přes varování papeže Lva XIV. vysvětili čtyři zbývající, což římská kurie považuje za čin narušující jednotu církve. Stejný postih hrozí i dalším věřícím, kteří se k bratrstvu formálně hlásí. Bratrstvo založené v roce 1970 kontroverzním francouzským arcibiskupem Marcelem Lefebvrem má na 600 tisíc stoupenců v desítkách zemí. Odmítače reforem druhého vatikánského koncilu, kteří dodnes uznávají liturgii pouze v latině, exkomunikoval už Jan Pavel II., také kvůli vysvěcení biskupů bez jeho souhlasu.
před 2 hhodinami

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoSamozvaní polští domobranci se vydávali za vojáky a kontrolovali cizince

Polské úřady zasáhly proti skupině samozvaných domobranců ze skupiny BPG, kteří se vydávali za vojáky a na vlakových nádražích po nocích kontrolovali cizince. Své činy hájili bojem proti migraci. Členové skupiny jsou napojení na polskou krajní pravici. Premiér Donald Tusk je označil za chuligány.
před 4 hhodinami

Alijev tvrdí, že deset států EU již dováží ázerbájdžánský plyn a další mohou následovat

Ázerbájdžán je největším obchodním partnerem Evropské unie na jižním Kavkaze, uvedl prezident země Ilham Alijev během setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Dodal, že Baku usiluje o rozšíření spolupráce s EU v oblasti energetiky, dopravy a obnovitelných zdrojů energie.
před 8 hhodinami

Starmer se omluvil za roli státu v nucených adopcích dětí svobodných matek

Britský premiér Keir Starmer se omluvil za roli státu v oddělování desítek tisíc svobodných matek od jejich dětí a v nucených adopcích. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž tato praktika přetrvávala až do konce sedmdesátých let minulého století. Starmer označil nucené adopce za skvrnu na historii Británie.
před 8 hhodinami

V Polsku obvinili dva lidi podezřelé ze špionáže ve prospěch Běloruska

Polská prokuratura obvinila jednoho občana Běloruska a jednoho Poláka z náboru osob v Polsku za účelem provádění činností ve prospěch zahraniční zpravodajské služby, uvedly ve čtvrtek úřady.
před 8 hhodinami

Rusové infiltrovali „pevnostní město“ Kosťantynivku, bojuje se tam

Rusům se podařilo infiltrovat Kosťantynivku, první ze čtyř měst takzvaného pevnostního pásu v ukrajinské Doněcké oblasti, uvádějí analytici a obránci. Podle nich je z města „šedá zóna,“ kterou nekontroluje ani jedna strana a o kterou se bojuje. Situace v Kosťantynivce tak je složitější, než vyplývá z některých oficiálních ukrajinských prohlášení. Není ale zároveň tak katastrofální, jak ji vykresluje ruská propaganda, podle níž je město už téměř celé obsazené. Analytici i někteří ukrajinští vojáci nicméně připouštějí, že do konce podzimu by mohlo padnout.
před 8 hhodinami

Evropský pohled