Italský prezident pověřil sestavením vlády nestraníka Draghiho

Italský prezident Sergio Mattarella pověřil bývalého guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho sestavením nové italské vlády. Bývalý guvernér začne jednat s parlamentními kluby a výsledky rozhovorů se očekávají do několika dnů, předesílá agentura ANSA.

„Nacházíme se v obtížné situaci, a proto jsem přijal nabídku hlavy státu,“ nechal se slyšet Draghi po hodinovém jednáním s prezidentem. Podle Draghiho prioritami kabinetu bude posílení kampaně očkování proti covidu-19, ekonomická obnova země po pandemii a smysluplné využití evropských fondů.

Prezident republiky se rozhodl jmenovat nestraníka Draghiho poté, co se nepodařilo najít většinu v parlamentu pro koaliční kabinet. Itálie se nachází ve vládní krizi od konce ledna poté, co vláda premiéra Giuseppa Conteho podala demisi.

Hlavní výzvou pro Draghiho bude nyní získat většinu v obou komorách parlamentu. Draghi nemá jistou podporu největšího parlamentního klubu Hnutí pěti hvězd. To dosud odmítalo hlasovat pro kabinet, kterému by nepředsedal stávající premiér v demisi Conte. Klub má jednat o podpoře ve středu odpoledne.

Jmenování Draghiho přivítal expremiér Matteo Renzi, jehož strana Živá Itálie vyvolala v polovině ledna vládní krizi. Očekává se, že nový kabinet podpoří i středolevicová Demokratická strana a některé menší středové strany.

Šéf největší pravicové strany Liga Matteo Salvini vyzýval k předčasným volbám. V rozhovoru s deníkem Corriere della Sera ale připustil, že podporu Draghimu strana zváží podle předloženého programu. Pro vládu vedenou bývalým evropským centrálním bankéřem se vyslovila strana Forza Italia někdejšího premiéra Silvia Berlusconiho.

Pokud by Draghi většinu v parlamentu nenašel, mohl by prezident sestavením vlády pověřit jinou nadstranickou osobnost. Další možností je rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb.