Íránský ministr zahraničí rezignoval, na Instagramu se omluvil za chyby

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf odstoupil z funkce. Svou rezignaci oznámil na Instagramu a následně ji potvrdila i íránská státní tisková agentura IRNA. Ve vzkazu na sociální síti se Zaríf omluvil za své chyby a poděkoval íránskému lidu. Důvod Zarífovy rezignace není znám.

„Omlouvám se vám za všechny chyby… v uplynulých letech během mého působení ve funkci ministra zahraničí… děkuji íránskému národu i jeho představitelům,“ napsal Zaríf na Instagramu.

Šéf diplomacie hrál důležitou roli v roce 2015 při vyjednávání jaderné dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi. Dohoda je ale nyní na pokraji zhroucení. USA totiž naléhají na evropské země, aby stejně jako Washington od jaderné smlouvy odstoupily.

Spojené státy, které jadernou smlouvu s Teheránem podepsaly za vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy, pod vedením Donalda Trumpa odstoupily od dohody loni.

Evropští signatáři (Francie, Německo a Británie) ale od dokumentu, v němž se Írán zavázal omezit jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí, odstoupit odmítly. Smlouvu zachovávají i ostatní signatáři: Čína, Rusko a EU. Trump je naopak přesvědčen, že smlouva je neúčinná a neoslabuje bezpečnostní riziko, které Írán představuje.