Írán sestřelil ukrajinské letadlo kvůli špatně seřízenému radaru, říká zpráva

Írán sestřelil ukrajinské dopravní letadlo v důsledku lidské chyby, konkrétně špatného seřízení vojenského radaru. Konstatuje se to ve zprávě íránské organizace pro civilní letectví (CAO), o níž informovaly agentury AFP a AP. Organizace ji označila za „zprávu o faktech“, nikoliv za závěrečnou vyšetřovací zprávu.

„Lidský omyl při průběžné kontrole nastavení radarového systému vedl k chybě 107 stupňů v daném systému, v důsledku čehož už nebylo možné správně vyhodnotit trajektorii objektů v jeho poli,“ uvedla ve zprávě CAO. Tato výchozí chyba „stála na počátku nebezpečného řetězce (událostí), které by jistě bylo možné zvládnout, kdyby byla přijata jiná opatření,“ stojí ve zprávě.

Protiletadlová baterie střel země-vzduch íránské armády byla krátce před incidentem přemístěna a její radar očividně nebyl správně přenastaven, uvádí se v ní dále.

CAO v ní zároveň poznamenává, že první ze dvou raket vypálených na boeing ukrajinských aerolinek UIA vystřelil operátor obranné baterie, „aniž dostal odpověď z koordinačního střediska“, k němuž patřil. Druhá střela byla vypálena o 30 sekund později se zřetelem na „pokračování trajektorie odhaleného cíle“, dodává zpráva.

Data z letových záznamníků ukrajinského stroje stáhnou francouzští odborníci s pomocí Kanaďanů, oznámil koncem června francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA).

Po vražde Solejmáního

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán po třech dnech přiznal, že jeho armáda ho neúmyslně sestřelila.

Stalo se to krátce poté, co Američané zavraždili íránského velitele Kásima Soljmáního a další lidi, na což Írán reagoval raketovým ostřelováním amerických základen v Iráku a obával se další odvety.