Hitlerovy a Göringovy věci se nakonec dražit nebudou

Paříž - Osobní předměty, které kdysi patřily nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi a jeho spolupracovníkovi Hermannu Göringovi, budou staženy z chystané dražby v Paříži. Aukční dům Vermot de Pas se tak rozhodl po ostrých protestech místních židovských organizací. Ministerstvo kultury tento krok uvítalo jako „nezbytný kvůli dějinám a morálce“.

Dražit se měly čtyři desítky předmětů z Hitlerovy rezidence Berghof v bavorských Alpách a Göringova domu v jejím blízkém okolí, které ukořistili vojáci francouzské armády při tažení do Německa v závěru druhé světové války.

Aukce vzbudila rozhořčení židovské organizace pod názvem Národní úřad pro ostražitost vůči antisemitismu (BNVCA), která v pátek označila dražbu plánovanou na 26. dubna za „obscénní“ a dodala, že „pravděpodobně uráží oběti nacismu“. BNVCA se v této souvislosti obrátila na francouzské ministry vnitra a kultury a pařížského policejního prefekta, aby proti prodeji zasáhli. O zrušení aukce žádal pak také zástupce Rady židovských institucí ve Francii (CRIF) s tím, že je tím zneuctěna „památka obětí nacistického barbarství“.