Finský soud odsoudil Maročana na doživotí za útok nožem v Turku

Doživotí, verdikt, který zazněl v pátek u finského soudu. Za mřížemi skončil Maročan Abdarrahmán Buanani za útok nožem s teroristickým úmyslem. Neúspěšný žadatel o azyl loni v srpnu ve finském městě Turku ubodal dvě ženy a zranil dalších osm lidí. Jeho čin je považován za první teroristický útok ve Finsku.

Buanani, jemuž bylo v době spáchání činu 22 let, se už dříve vyšetřovatelům k odpovědnosti za útok z 18. srpna přiznal, ale odmítl, že by spáchal teroristický čin, jak tvrdila žaloba. Přitom uvedl, že se považuje za vojáka Islámského státu (IS). Teroristická organizace se ale k útoku nepřihlásila. Podle prokuratury Maročana motivovala nenávist po těžkém bombardování syrského města Rakká západní aliancí.

Okresní soud kraje Varsinais-Suomi (Vlastní Finsko) v pátek ve svém prohlášení uvedl, že obžalovaného poslal za mříže kvůli spáchání „dvou vražd s teroristickým záměrem a osmi pokusů o vraždu s teroristickým záměrem“.

Policisté mu překazili mučednickou smrt

Žalobce Hannu Koistinen řekl, že Buanani chtěl šířit strach mezi občany a pravděpodobně chtěl být zastřelen policií a zemřít jako mučedník. Policie ho však po spáchání činu na hlavním náměstí v Turku postřelila do stehna a zadržela.

Podle agentury AP doživotí ve Finsku znamená, že odsouzený ve vězení stráví v průměru 12 až 20 let, nejčastěji však 14 až 16 let.

Buanani žádal ve Finsku o azyl, ale dostal zamítavou odpověď. Ještě před útokem se proti tomuto rozhodnutí odvolal. Vyšetřovatelé uvedli, že zamítnutí žádosti o azyl pravděpodobně nebylo motivem k útoku.

Vydáno pod